امضا شده : ۱۳۹۲/۰۳/۱۳ ۱۲:۳۲:۴۰
(از کلاس مجردها) سلام حاج آقا متأثر شدم از اينکه شنیدم کسالت داشتید... به پابوسي ارباب بي کفن دعوت شده ايم؛ قابل باشيم دعاگو هستيم. با يقين ميروم انشاء الله تا برگردم خبري از درد در وجود پربرکت تان نباشد. دعا بفرماييد براي حال زيارت مان..
شهاب مرادی

سلام/ خیلی متشکرم الحمدلله بهترم. پیشاپیش زیارت تان قبول .

لینك ارسال به دوست
مريم واحد
73240 بازدید 121 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۳/۱۳ ۱۲:۳۲:۲۷
سلام ... لطفا جواب سوال من را بدهيد ذهن من به شدت مشغول است
شهاب مرادی

سلام/ سوال مفصل شما را خواندم؛ یک مسئله فقهی در قالب یک مشاوره تجاری. هرچند برخلاف ضوابط سایت است؛ اما چکیده نظرم را به عنوان بیان مسئله شرعی و نصیحت عرض می کنم:

از مال شبه ناک حتی یک ریال هم بپرهیزید. خدا حتما بهتر و بیشتر و پاک تر را رزق شما قرار می دهد. ان شاءالله.

و در مورد علم شما به حلال نبودن و تصمیم تان برای منافع حاصله و ...؛ اینکه شما منفعتی را هبه کنید مستلزم تصرف شما در آن مال است خب اگر دارایی شما نباشد نمی توانید تصرف کنید تا ببخشید یا صدقه بدهید یا وقف و نظایر آن.

یعنی با معصیت[صدقه دادنِ مالِ غیر] نمی شود از معصیت[تصرفِ مالِ غیر] پاک شد!

 

لینك ارسال به دوست
یک سوال کننده
72003 بازدید 86 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۳/۰۸ ۱۷:۳۲:۲۶
سلام شاد باشيد هميشه .
شهاب مرادی

سلام/ آرزوی قلبی و دعای همیشگی من هم برای تمامی شما بزرگواران و عزیزانتان؛ شادی و صحت و سربلندی و عاقبت به خیری است. 

لینك ارسال به دوست
soori
69522 بازدید 168 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۲۹ ۱۲:۳۳:۰۳
باسلام من يه احساس گناه خيلي بد دارم ... خصوصی...
شهاب مرادی

سلام/ به نظرم شما انسان پاکدامن و محترمی هستید و کار بسیار خردمندانه و خداپسندانه ای کردید که به آن اتفاق اقرار نکردید و در موردش صحبتی نکردید لزومی هم نداشته. با توجه به شرح حالی که نوشتید استغفار کنید و موضوع را تمام شده بدانید و خود را مومنه و پاک و عفیف بدانید. و به فکر عقوبت یا کیفر آن فرد بی حیاء هم نباشید اصلا به او کاری نداشته باشید. موضوع را زنده و مسئله روزتان ندانید. به حساب اختلال روحی و روانی اش بگذارید و مراقب باشید زمینه تکرار آن اتفاق ایجاد نشود.

رعایت مَحرم و نامحرم مانع از بروز چنین اتفاقات تلخ می شود. کمی در روش معاشرت و محرم و نامحرم سختگیرانه تر رفتار کنید، بهتر است. 

التماس دعا

لینك ارسال به دوست
مريم
84047 بازدید 285 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۲۱ ۱۷:۳۱:۳۹
سلام استاد خبر شرکت شما در همایش حماسه سیاسی را خواندم هم تعجب کردم و هم خوشحال شدم سوال این است به نظر شما ما هم به آقای قالیباف رای بدیم و براش کار کنیم؟ یا برای دیگری کار کنیم؟ نظر شما برام مهمه
شهاب مرادی

سلام/ ۱. از لطف شما متشکرم اما تعیین این که شما و دیگران به چه بزرگواری رای بدهید یا برای چه عزیزی فعالیت سیاسی کنید، به تشخیص و عهده ی خودتان است و من تا امروز در این نوع مسائل دخالت نکرده و نمی کنم.

عمده افرادی که در صحنه رقابت حاضر شده اند از اعضاء خانواده بزرگ انقلاب اسلامی و دلسوز و محرم نظام هستند و در نهایت برای بهترین انتخاب توجه دقیق به شاخص های تبینی رهبری معظم، هم راه گشاست و هم مبرء ذمّه. 

۲. حضورم در جلسه دیروز به عنوان یک روحانی و خطیب، امر عجیبی نباید تلقی شود. دو هفته قبل هم در ایام فاطمیه در منزل آقای محسن رضایی سخنرانی کردم -مثل سالهای قبل- و یا در گذشته منزل آقای ولایتی و ... 

هرجا گوش شنوایی باشد؛ از من دعوت شود و امید تاثیر داشته باشم، حتما می روم و وظیفه ام را که بیان توصیه های اخلاقی است انجام می دهم.

۳. در جلسه دیروز که به دعوت برادرم آقای قالیباف شرکت کردم خیلی کوتاه، در ضرورت صداقت و انصاف و پرهیز از رفتارهای هیجانی و تخریب رقبا و خودداری از اغراق در تعریف از نامزد مورد نظر و... مطالبی را بیان کردم. الحمدلله همه هم توجه می کردند.

شاید شما بپسندید و یا دیگری نپسندد؛ من و امثال من که نباید کناره بگیریم و سخن خدا و پیامبر را باید رساند.

۴. همچنان وظیفه ام را تلاش در عرصه دین و فرهنگ می دانم و تکلیفم را رفتار سیاسی و جناحی نمیدانم لذا به رغم دعوت و اصرار گروه های مختلف سیاسی، در انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام نکردم. 

لینك ارسال به دوست
مرتضی
104733 بازدید 394 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۹ ۱۷:۳۰:۴۹
سلام استاد گرامي از بچه هاي کلاس نوپاي4هستم.واقعا جاي خالي کلاس و صحبت هاي دلنشين شما در زندگي ما خاليست. هر چند که من و همسرم تا آنجا که بتوانيم آيينه خانه را دنبال ميکنيم، ــ که بابت حرفهاي(درسهاي)خوبتان در اين برنامه هم ممنونيم.ــ اما حال و هواي کلاس چيز ديگريست.اي کاش ميتوانستيد تا شروع دوره جديد نوپا کلاس ما را ادامه دهيد.التماس دعا
شهاب مرادی

سلام/ از لطف شما ممنونم. لطفا دعا کنید توفیق و توانم بیشتر شود. ان شاءالله تلاش می کنم  ان شاءالله در تابستان ثبت نام و دوره پنجم را شروع کنیم.

لینك ارسال به دوست
fatemehawra
93457 بازدید 108 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۷ ۱۷:۳۰:۰۷
سلام متن بالاي صفحه مرا سخت منقلب کرد ، خدا اجرتان دهد. [ آقا جانم این روزها که دشمنان امروزینت پیکر حجر بن عدی را از مدفن پاکش بیرون کشیده اند و ... ... بر خلاف همیشه می گویم: خدا را شکر که هنوز مدفنِ فاطمه ات \\\\\\\\\\\\\\\"مخفی\\\\\\\\\\\\\\\" است! ]
لینك ارسال به دوست
sayeroshan.1363
99177 بازدید 308 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۷ ۱۲:۳۲:۵۲
سلام حاج اقا من براتون با اسمهاي مختلف پيام گذاشتم ولي هيچوقت نتونستم جوابو پيدا کنم.من دختر18 ساله اي هستم که 10 ماهه با يک پسر دوست شدم. وقتي با اون دوست شدم از دخترا بدش ميومد کم کم کاري کردم که ديدش عوض بشه. تو اين دوستي بعد از 1ماه به هم وابسته شديم. راستش اينجور که ميگه حوزه درس ميخونه من با اونش اصلا مشکل ندارم در واقع با هيچ جيزش مشکل ندارم ولي مشکل اصليم خانوادم هستن که ميگن اين پسر دهاتيه. گوشيمو گرفتن. از طريق ايميل با هم صحبت ميکرديم.حالا هم خواهرم فهميده و رمز ايميلمو عوض کرده حالم خيلي بده. من قسم خورده بودم که تنهاش نزارم. چيکار کنم حاج اقا؟! راستش 1بار استخاره هم کردم خوب اومد. اين باعث ميشه که من بيشتر دنبال اون برم. 1هفتس کارم شده اشک. مگه چه عيبي داره ادم خودش يه چيزايي رو تجربه کنه؟ ما دوستيه بدي نداشتيم. چون ايشون تهران نيستن ما همو نديديم. يعني من نديدم. بعد ار 5ماه دوستي 1عکس بهش دادم که حجاب داشتم. ايا اين به اين معناست که من و اون پسر ادماي کثيفي هستيم؟ اون پسر ديد من رو نسبت به خيلي چيزا عوض کرد.من الان واسه اينکه چادر سرم کنم دارم يه کاري ميکنم دانشگاه الزهرا قبول بشم. چون اينجوري چي بگم.البته مادرم خودشون چادرين ولي خب من بگم يه دفعه چي شد اينجوري شدم؟!چطور خواهرم عاشقه اشکالي نداره ميگن واسه طرف اينو ببر اونو ببر ولي واسه من گناهه. حاج اقا تو رو خدا کمکم کنيد.ببخشيد حيلي حرف زدم.خسته نباشيد .از زحماتتون متشکرم.خدا نگهدار
شهاب مرادی

 سلام/ ۱. با توجه به سن شما و شرح حال تان، این مسئله یک اتفاق هیجانی است و اتفاقات هیجانی هم معمولا جذاب هستند خصوصا اگر تجربه اول باشد اما ذهن آدمی کمتر به مضرات و خطرات آن توجه می کند.  بله یک تجربه است اما با مضرات جدیِ روحی و عاطفی برای یک دختر خانم، دخترم در اکثر موارد این نوع ارتباطها به ازدواج ختم نمی شود و این نوع رابطه ها به صلاح دختر خانم ها نیست خصوصا با سن و سال شما! و بارها اینجا نوشته ام که به مرور از شانس ازدواج شما می کاهد؛ دخترم ۱۸ تا۲۱ سالگی اوج آمدن خواستگار برای دختر خانم های ایرانی است. و با بالا رفتن سن تعداد خواستگار کم می شود و این کاهش در شهرهای کوچک چشم گیرتر است و در کلان شهرها با تاخیر اما قابل تردید نیست که شانس و فرصت ازدواج یک پسر۴۰ ساله هیچ تناسبی با شانس و فرصت ازدواج یک دختر ۴۰ ساله ندارد. و این مشکلات با بخشنامه و دستور و پاداش حل نمی شود.هرچند خانواده ها به دلیل کم اطلاعی و یا اضطراب و عدم مسئولیت پذیری این خواستگارهای واقعی و جدی را راه نمی دهند و در یک بررسی جامعی اطمینان پیدا کردم حتی به دخترشان اطلاع هم نمی دهند. و لازم به تصریح و توضیح است که موانع و مشکلات اقتصادی اگر با اضطراب والدین و یا عدم مسئولیت پذیری آنها همراه نباشد، دختر از وجود خواستگار و معذوریت خانواده مطلع می شود.

۲. ابراز علاقه بدون خواستگاری نوعی تقلب است و می تواند بهانه ای برای ارتباط و برآورد (یا ارضاء) نیاز، بدون پذیرش مسئولیت و یا فرار از مسئولیت و... باشد. دراین نوع روابط، فریبِ خیرخواهی های مذهبی یا علمی طرف مقابل را نخورید و این را نوعی وسوسه و دسیسه و مکر طرف مقابل تلقی کنید.

شارع مقدس هم این رابطه را جایز و حلال نمی داند؛ رابطه با نامحرم قواعد خود را دارد(شغل مدار و با رعایت حجاب، وقار و عفاف)

۳. لازم است برای پاک ماندن و مصون نگهداشتن روح و معنویتِ خود، هر کسی، خودش را از گناه و اشتباه حفظ کند و اگر مبتلا شد، ادامه ندهد و اشتباه را با اشتباه و یا اصرار در آن، خراب و خراب تر و آثارش را سخت تر نکند. پس احتیاط کن و اگر بر نمی گردی لااقل ادامه نده. در سنین نوجوانی و جوانی شایع ترین نوع اشتباهات همین دوستی های بی ثمر و پرآسیب است. این نوع روابط با هر نیتی که باشد و با هر مدلی نارضایتی خداوند را به همراه دارد. -به جز ازدواج رسمی و شرعی- 

۴. مشکل اصلی در تشخیص این نوع هیجانات است. که اساسا هرچه باشد قطعا عشق نیست؛ حتما یک بار یادداشت جناب سروان را دقیق بخوانید.

۵. طبق اظهاراتتان شما حتی یکبار هم همدیگر را ندیدید. دخترم آیا به این نوع ارتباطات و علاقه های وَهمی، میتوان گفت دوستی و آیا به این "دوستی!" می شود اعتماد کرد؟! اساسا چرا؟ و چگونه؟! چطور به صرف گفته های یک آدمِ ناشناس (که شاید مثل اغلب افراد سعی می کند خودِ آرمانی اش را به تصویر بکشد تا خود واقعی اش را) می شود تا این حد به او اعتماد کرد؟ در حالیکه نه خانواده ی او را می شناسی و نه رفتار های واقعی او را تابه حال دیده ای!

۶. بهتر شدن حجاب خوب است و مایه مباهات و افتخار است و چه دلیلی بالاتر از اینکه خدا و رسولش به این حجاب امر کرده اند، اما دختر گلم با خودت فکر کن ببین دلیل اصلی این انتخاب چیست؟ اگر شخص دیگری در زندگی ات و در همین جایگاه قرار می گرفت و تو را به نداشتن حجاب تشویق می کرد می پذیرفتی؟

هرچند ظاهرا خودت را هنوز از لحاظ شجاعت شخصیتی، مهیا . آماده ی انتخاب عملی و پوشش چادر نمی دانی و دنبال بهانه های مانند تحصیل در دانشگاه دخترانه ی الزهرا سلام الله علیها هستی اما من به همین مقدار به تو آفرین می گویم و تبریک. و از شما سوال می کنم آیا این مقدار نفوذ همسالان و دخالت آنها در تصمیمات درست و خردمندانه و خدا پسندانه ی شما به جا و صحیح است؟! (به قول ارسطو: آیا صیحیح است...)

۷. دخترم نیاز به صمیمیت و ارتباط عاطفی را در درون خانواده جستجو کن و ایجاد ارتباط صمیمانه و عاطفی با اعضای خانواده و دوستان متدین و معتمد یا حداقل یک دختر خانم عاقل و با محبت در بین دوستان و آشنایانت می تواند احساس امنیت و آرامش شما را تامین کند هنگامی که این نیاز ها در خانواده تامین شود کمتر برای به دست آوردن آن بی تابی می کنید. 

۸. شما صرف یک قَسَم نسبت به این فرد، هیچ تعهدی ندارید.

۹. استخاره هم در این موارد معتبر نیست. و توجه و اعتماد به استخاره آن هم به عنوان فال! و اعتماد بیش از حد به آن در اموری این چنینی صرفا یک مکانیزم دفاعی برای کاهش اضطراب است.

نظرم را چندین بار در مورد استخاره در امر انتخاب همسر گفته ام؛ انتخاب همسر فرایندی است که با گفتگوی محترمانه و صادقانه و تفکر و تامل و مشورت و تحقیق و مشاوره باید طی شود نه با استخاره!

قال الصادق علیه السلام لا تتفأل بالقرآن!

۱۰. هر انسانی در برابر حفظ سلامت و بهداشت جسم وجان خود مسئول است هر قدر که ذهن خود را بیشتر درگیر این هیجان کنید بیشتر تحت تاثیر این افکار قرار خواهید گرفت، وجود این دلهره ها واضطراب ها گاهی لطمه هایی جبران نا پذیر بر جسم وروان انسان دارند وگاها باعث اختلال در عملکرد وزندگی شما(تمرکز ،تحصیل ،روابط اجتماعی و...) خواهند شد .

۱۱. قطع ارتباط کامل با ایشان به مرور باعث می شود او را فراموش کن. اما برای فراموش کردنش تلاشی نکن. انسان به همان نسبت که زود دلبسته می شود، توانایی قطع دلبستگی هایش را نیز دارد. مگر بخواهد نقش یک عاشق دلشکسته ی غمین را بازی کند و از این نقش خوشش بیاید. سعی کن با توکل و استعانت از خدای مهربان به تک تک مسائل و برنامه های زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی ات توجه کنی و موضوعات متنوعی مانند ورزش و مطالعه و بازی و عبادت و تفریح و ...بسیاری را در فهرست برنامه هایت قرار بدهی و به همه چیز توجه کن۱۲

۱۲. به همین مقدار توبه کن که خدا بسیار مهربان تر از حد تصور ماست و زندگی ات را با شادی ادامه بده و هر از گاهی استغفار و خدا را بیشتر دوست داشته باش.

۱۳. پس از مدتی کوتاه با گذر از این شرایط، ان شاءالله به تعادل عاطفی خواهید رسید آن وقت هیچ خواستگار رسمی ای را رد نکن و با هماهنگی خانواده خواستگارهایت را ببین و برای زندگی و آینده خود تصمیم بگیرید.

۱۴. نگرانی مختصری در مورد خانواده ات و فضای حاکم بر آن دارم. در مورد خواهرت و عدم توفیق والدین در برقراری فضای عاطفی مطلوب که چاره ای نداری جز این که خودت را بیشتر مراقبت کنی و روز به روز خردمند تر شوی و مهربان تر.

۱۵. مهم ترین توصیه ام این است با هم سن و سالهایت دردِدل و مشورت نکن!

۱۶. بهتر بود به جای اینکه چندین بار پیام بگذارید فقط یک بار ضوابط مربوط به ارسال پیام را دقیق می خواندید تا روند پاسخگویی به سوالها تسریع شود (توجه به شماره ۲ و شماره ۳ و شماره ۱۵)

عدم رعایت ضوابط را بی احترامی تلقی می کنم.

 

ویراست مجدد جمعه ۱۳۹۲/۲/۲۰

 

لینك ارسال به دوست
مينو نجفي چيمه
103787 بازدید 425 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۷:۲۹:۵۴
باسلام . خسته نباشيد. دختري هستم 27 ساله فوق ليسانس.کارمند حدود 6سال پيش خواستگاري داشتم30ساله فوق ليسانس کارمند بانک که در ابتدا جواب رد دادم ولي پس از اصرار آنها به تحقيق در حدود 1سال پرداختم و موافق شدم اما خانواده ام مخالف بودند مخصوصا مادرم به دليل اينکه از فاميل مادري آن فرد خوشش نمي آيد(ما اصالتا از يک شهر کوچک هستيم که همه همديگر را مي شناسند و اجداد مادرم ارباب زاده بوده اند)حال پس از شش سال که افراد بسيار زيادي از جمله دايي و خاله ها با مادرم صحبت کردهاند باز هم راضي نيست اما دليل منطقي هم ندارد. تمام اقوام با من موافق هستند.اما مي گويند چون مادرت راضي نيست زندگي بدي خواهي داشت.لطفا مرا راهنمايي کنيد که چگونه وي را راضي نموده چون من طي 6سال تقريبا طرف خود را کامل مي شناسم.(پدرم حتي راضي شده که عقد محضري کنيم که ماردم فاميل آنها را نبيند ولي باز هم مخالف است)
شهاب مرادی

سلام/ ازدواج کن. 

 

لینك ارسال به دوست
ساينا هرندي
98931 بازدید 301 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۷:۲۹:۳۵
با عرض سلام واحترام : \\\"خدا از مردم نادان عهد نگرفت که بياموزند تا آنکه از دانايان عهد گرفت که آموزش دهند.\\\" (اميرالمومنين علي (ع)- حکمت478 ) استاد گرانقدر روزتان مبارک ، عزتتان روزافزون ، اجرشما با بانوي مهربان خديجه(س)* 26 ساله،دانشجوي ارشد ميکروبيولوژي،تهران
شهاب مرادی

سلام/ ممنونم.

لینك ارسال به دوست
آرزو دهقان
98287 بازدید 174 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۷:۲۸:۵۵
سلام. روزتون مبارک. بابت تک تک لحظه هايي که براي ما وقت ميگذاريد ممنون. صبور ترين استاد بنده هستيد. انشا الله هميشه سلامت باشيد. (شاگرد کلاس مجردها)
شهاب مرادی

سلام/ از لطف شما تشکر می کنم. 

لینك ارسال به دوست
فاطمه ع
98107 بازدید 189 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۷:۲۸:۳۹
سلام استاد عزيز!روزتون مبارک!اميدوارم هميشه دلتون شادو آروم باشه!لطفا برامون دعا کنين.امسال کنکور داريم!
شهاب مرادی

سلام/ چشم حتما دعا می کنم. شما هم در کنار این نوع حاجت ها با تامل و تفکر بیشتر؛ حوائج بزرگتر پیدا کنید حاجت هایی بزرگ تر، بالاتر و والاتر و دائمی تر

لینك ارسال به دوست
فاطمه طاهري
97726 بازدید 164 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۷:۲۸:۱۵
هوالحبيب سلام اسعدالله ايامکم.دلتنگ شما و لحظات خوب کلاس خانواده نوپا هستيم. التماس دعا
شهاب مرادی

سلام/ هنوز برای زمان دوره جدید تصمیم نگرفتم. ان شاءالله در دوره جدید هم عزیزان دوره های قبل به صورت محدود می توانند شرکت کنند هرچند در مجالس و محافلی که منبر می روم برخی از خانواده های نوپا را زیارت می کنم. شما هم گاهی تشریف بیاورید.  

لینك ارسال به دوست
amirhossiend
88926 بازدید 78 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۷:۲۷:۴۸
سلام آقا: لطفا در مورد ترتيب اثر دادن به اعتقادات در امورات زندگي بيشتر تاکيد کنيد . مطلب يوسفي بود .... زخم بي التيام تازيخ ماست . از ياد آوري ممنون. کوتاهي در التيام از ماست.
شهاب مرادی
لینك ارسال به دوست
مجيد313
67129 بازدید 86 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۷:۲۷:۱۹
سلام؛ خدا قوت اول: اين که به همدان خوش آمديد، اگر چه متاسفانه نتوانستم در مراسم سخنراني شما به مناسب تولد حضرت فاطمه زهرا شرکت کنم، کم توفيقي است. دوم: بعد از مدت ها دوباره سري به سايتتان زدم و چند يادداشت از متن هاي زيبايتان خواندم، اما آن چه مرا به جذب کرد و چند باره ذهنم را به خودش مشغول کرد يادداشتي بود با عنوان \\\"مهمترين نياز ما؛ مهرباني\\\". حال داستان چيست؟ سوم: من دانشجوي سال آخر دکتري تغذيه طيور هستم، دانشکده کشاورزي. ده سال هم هست که کارشناس گروه علوم دامي هستم و کم و بيش در آموزش دانشجويان مشارکت مي کنم و در آستانه عضويت در هيات علمي دانشگاه دولتي ام. سي و پنج سال دارم و متاهل. چهارم: شما جايي اشاره اي در مورد دانشجويان تخصص پزشکي کرديد و فشاري که بر آنها وارد مي شود، ما دانشجويان غير پزشکي هم تقريبا همين فشارها را تحمل مي کنيم اما به نوعي ديگر. چيزي که مرا نگران کرده هم همين موضوع است. اين که بعدا در رفتار و تربيت دانشجويان چگونه رفتار مي کنيم و مهمتر از همه رفتار \\\"مي کنم\\\". بسيار به اين فکر مي کنم که اگر دانشجوي تحصيلات تکميلي داشتم چگونه در اين محدوديت هاي روزافزون بخش هاي تحقيقاتي، حداقل به لحاظ علمي حمايتش کنم و به خاطر مشکلات و کمبودها، کمي اطلاعات و نيز منفعت و تمايل شخصي خودم وقت و عمرش را تلف نکنم. اين که سر کلاس هاي دانشجويان کارشناسي که از هر اقليم و فرهنگ و خانواده اي بر سر کلاس نشسته اند و حال و روح هر کدام براي خودش در جايي سير مي کند، چگونه رفتار کنم. اين که من چه قدر توانايي آموزش آنان را از لحاظ تخصصي دارم خود دغدغه اي است، اما مهمتر از آن اگر نمي توانم در رشدشان موثر باشم، رفتارم باعث ايجاد مشکل در آنان نشود. آيا در کسوت استادي دانشگاه به اندازه مامور اعدام مي توانم باعث آرامش و تسلاي دانشجويم باشم؟ پنجم: قبل از تعطيلات نوروز امسال با همسرم به خانه خدا مشرف شديم و يکي از دعاها و خواسته هاي اساسي ام همين نکته بود. فکر مي کنم اين که دوباره سري به سايت شما زدم و آن يادداشت را خواندم خودش از لطف هاي باري تعالي است، استجابت يک دعا. اگر فرصتي داشتيد که مرا در اين بحث ياري کنيد ممنون محبتتان هستم. اگر چه آن يادداشت خود مرا به حال و هواي ديگري برد، به حال و هواي مسجد الحرام. ببخشيد طولاني شد، درد دل است ديگر.
شهاب مرادی

سلام/ ۱. هنوز تهرانم و امشب و فردا صبح در همدان منبر دارم؛ ان شاءالله بعد از نماز ظهر حرکت می کنم. پس شما را زیارت می کنم. ان شاءالله

۲و۳و۴. الحمدلله شما مهربان هستید. از جنس دغدغه هایتان معلوم است و البته فعلا خسته اید. مراقب مهربانی و نرمی قلب تان باشید و بدون نگرانی و وسواس از خدای مهربان کمک بخواهید که او خیرُالناصرین است. ربِّ اِنّی مَغْلُوبٌ فَانتَصِر

یاعلی

لینك ارسال به دوست
علي حسيني
65485 بازدید 66 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۱:۲۰:۰۰
سلام \" استاد مهربانم روزتان مبارك \"
شهاب مرادی

سلام/ متشکرم

لینك ارسال به دوست
بهاره
95012 بازدید 169 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۰:۵۷:۵۸
سلام حاج اقا. قراره از نامزدم طلاق بگيرم. چون اهل دين (و البته اخلاق) نيس و توي اين يه سال عقد خيلي اذيت شدم. نگرانم از اينکه طلاق در دين ما يه حلاليه که عرش خدا رو به لرزه در مياره. ولي نميدونم ايا اين شامل حال و روز منم ميشه؟ من فقط دارم برا حفظ دينم جدا ميشم(چون نه تنها نميتونم روشون تاثير بذارم بلکه دارم تاثير ميگيرم و هيچ راهي هم فايده اي نداشته) ميشه راهنماييم کنيد، فرصت زيادي براي تصميم ندارم
شهاب مرادی

سلام/ توصیه می کنم قبل از تصمیم نهایی چند جلسه با یک مشاور متدین مشاوره کنید. مثلا خانم دکتر کرمانی و...

لینك ارسال به دوست
تسنيم.م
61108 بازدید 71 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۰:۵۶:۰۳
سلام.من به سخنراني هاي شما علاقه بسيار زيادي دارم. من ساكن مشهد هستم. آيا امكانش هست كه اينجا هم كلاس برگزار كنيد؟ اگه جواب مثبته، كي؟ منتظر پاسخ شما مي باشم. با تشكر.
شهاب مرادی

سلام/ فعلا که چنین فرصتی را ندارم. شاید وقتی دیگر. سلام ما را به آقامون علی بن موسی الرضا برسانید.

لینك ارسال به دوست
ابوالفضل احمدي
60556 بازدید 55 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۰:۵۴:۴۹
سلام استاد گرامي روزتون مبارک.اميدوارم که هميشه شاد و سربلند باشيد. دعا گويتان هستم. التماس دعا معلم کيمياي جسم و جان است مــعلم رهنماي گمرهان است شـده حک بر فراز قله ي عشق معلم وارث پيغــــمبران است
شهاب مرادی

سلام/ متشکرم. سلامت باشید و موفق

لینك ارسال به دوست
مهناز زارع
61239 بازدید 84 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۰:۵۳:۱۴
سلام حاج آقا ضمن تبريک عيد امروز خسته نباشيد هم مي گم بهتون(تو برنامه ديروز که من هيج خستگي از شما نديدم ولي نگذاشتن لينک دانلود آينه خانه ديروز، عوض نشدن لوگوي سايت به مناسبت امروز و نبودن پاسخ و پيام هاي جديد ، همه اين ها نشون مي ده که چقدر شلوغه سرتون اين ايام ،بگذريم) راستش هيچ وقت رسما شاگردتون توي کلاس مجردها نبودم ولي از اولين بار که توي سفر عمره ديدمتون ، تا اون ديدار اتفاقي نزديک عيد توي زندگي بهتر و الان هم خوندن کامنت هاي بچه هاي کلاس مجردها و برنامه آينه خانه خيلي چيزها ازتون ياد گرفتم ، خيلي بيشتر از چيزايي که از خيلي معلم ها و اساتيد يادگرفته بودم ... اينا رو گفتم که روزتون مبارک استاد رو بگم ... خوش به سعادتتون که اين شغل انبيا رو در لباس تبليغ دين خوب از عهده ش بر مياييد التماس دعا براي همه شاگرداتون که خودتون هم نمي دونيد استادشون هستيد دانشجوي پزشکي|26ساله |يازدهم ارديبهشت
شهاب مرادی

سلام/ متشکرم. ان شاءالله موفق و سربلند باشید.

لینك ارسال به دوست
يک دختر ايراني
60950 بازدید 76 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ ۱۰:۵۱:۱۶
سلام استاد. مختصر و کوتاه: اگه بخواهيم ازتون دعوت کنيم در سمنان خدمتتون باشيم تا براي خانواده شهرداري سخنراني داشته باشيد چطور بايد هماهنگ کنم؟... متشکرم
شهاب مرادی

سلام/ ضوابط ارسال را نخوانید؟!

لینك ارسال به دوست
اکرم ذوالفقاري
56080 بازدید 28 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۰۳ ۱۷:۲۶:۴۰
سلام.ميشه لطفا مطالبي رو که توي کلاس مجردها بيان ميکنيد رو توي سايت بگذاريد که ما شهرستاني هاهم بتونيم استفاده ببريم؟آخه من شيراز زندگي مي کنم و خيلي دوست دارم که از مطالب کلاس مجردها بهره ببرم.اگه امکانش هست فايل تصويري شو دانلود کنيم که عاليه..اگه نه،..حداقل فايل متني.بسيار متشکرم.
شهاب مرادی

سلام/ ۴ساعت را که نمی شود هر کس از حاضرین برداشتش را به صورت کامنت می نویسد و دیگران هم با مثبت و منفی تایید می کنند و تقریبا قابل استفاده است اما "گلاس مجردها" بیشتر از چند نکته و بحث است فضا و جو کلاس تاثیر تربیتی دارد و در لحظه بودن اتفاقات و مباحث آزاد و ارتباط استاد و دانشجو همه چیز را شکل می دهد که نوشتار یا تصویر و حتی فایل صوتی آن تاثیر را ندارد.

لینك ارسال به دوست
نازي
68622 بازدید 196 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۰۳ ۱۷:۲۵:۴۴
سلام سالها پيش همسرم را در يك حادثه تصادف از دست دادم و با تنها دخترم زندگي مي كنم. خانواده همسرم به خاطر اتفاقاتي اهانت هاي زيادي به پدرم كرده اند البته پدرم هم بي تقصير نبوده اما مشكل من مادرم هست كه دوست ندارد با مادربزرگ و عمه هاي دخترم (كه دختر عموهاي پدرم هم هستند)ارتباط داشته باشم مي گويد آنها با پدر تو چنين و چنان كردند و تو با انها رفت و امد مي كني، من از اين كارت راضي نيستم.اگر حرفي بزنم مي گويد از انها دفاع مي كني سعي مي كنم كينه ها را از دلم بيرون كنم اما مادرم هر چند وقت يكبار رفتارهاي آنها را ريز به ريز برايم يادآوري ميكند و من براي ساعاتي آتش ميگرم. خواهش مي كنم راهنماييم كنيد تا از طرفي مادرم را نرنجانم و از سوي ديگر قطع رحم هم نكنم
شهاب مرادی

سلام/ خانم گرامی اولین توصیه من به شما ازدواج است. این توصیه ی خدای حکیم است؛ وَأَنكِحُوا الْأَيَامَى مِنكُمْ 

میدانم شرایط شما برای ازدواج سخت است و ملاحظات عدیده ای دارید اما ازدواج را مهم بدانید و حداقل کاری که باید بکنید ابراز مخالفت با مقوله ازدواج نداشته باشید. رفتاری که خیلی از خانم های در شرایط مشابه شما دارند به دلایل دانسته و ندانسته، خودآگاه یا ناخودآگاهِ گوناگون، شما این رفتار را نداشته باش و پیشنهادهای ازدواج را جدی بگیر و بررسی کن و پس از یک فرصت منطقی پاسخ مثبت یا منفی ات را صریح و محترمانه بیان کن.

در مورد مشورتی که خواستید چند سوال دارم:

۱. شما و سایر مخاطبین محترم لطفا معادله با چندین مجهول برایم نفرستید؛ سن شما و دختر و مادرتان را چگونه و اساسا چرا حدس بزنم؟! "سالها پیش" یعنی در دهه ۶۰ همسرتان مرحوم شده اند و دخترتان بین ۲۴-۲۳ سال تا ۳۸-۳۷ سال است یا یک دختر لااقل ۹-۸ ساله که با عبارت سالها پیش جور دربیاد. پس مادرتان چندساله است. در صورتی که اگر بنویسید شوهر در سال ۸۵ از دنیا رفت و با دخترم (متولد۸۰) زندگی می کنم مادرم (متولد۳۰) و ... و از نحوه عملکرد یا مناسبات آن گروه از فامیل و دلیل علاقه و ارتباط شما هم چیزی نمی دانم. 

۲. اما اجمالا عرض می کنم موضوع نه قطع رحم است و نه رنجاندن مادر؛ 

-  موضوع قطع رحم نیست؛ زیرا فرموده اند: صِل رَحِمَکَ وَلُو بِالسَّلامِ ...وَلُو بِشِربَةٍ مِنَ الماء؛ با یک سلام کردن به فامیل و یک پذیرایی ساده مثلا تعارف یک لیوان آب، صل رحم انجام شده و قطع رحم نیست. 

-  موضوع رنجاندن مادر نیست؛ چون می شود این ارتباط حداقلی را داشت و مادر نه مطلع شود و اگر مطلع شود جایی برای ناراحتی نیست!

-  مادر محترم خودش باید بداند که چنین حقی ندارد و نباید در حد ارتباط دخترش -که احتمالا میان سال است!- با خانم هایی از فامیل (که سن آنها هم لابد در همین حدود است) دخالت کند اما اگر با پرخاشگری و سلطه گفت و گفت و گفت که تو از سر نگرانی از یک طلبه سوال کنی... پاسخ چنین مادری را با احترام و تواضع و با بوسیدن دستش و سرش و خفض جناح این گونه بدهی؛ که « مادر جان من عاشق پدرم هستم و مدافع پدرم و اگر احساس کنم پدرم در موضوعی حتی مقصر بوده اجازه ی محاکمه دوباره و یا خدای ناکرده توهین به پدرم را به احدی نمی دهم.» بعد به او فرصت بده چون مردم ما کمتر تحمل شنیدن دارند. او احتمالا بدی های آنها را با افزایش هیجانش و شاید داد و بیداد بیان کند با حوصله و بدون واکنش گوش کن و با دقت و احترام نه سربه هوا و ... بعد بگو مادرجان «این مطالب را شما قبلا هم بیان کرده اید و من خیلی دلخور شدم که چرا این حجم از غیبت را باید بشنوم و روح و جانم سیاه شود و ناراحت شوم که چرا به پدرم اهانت شده و نگران شوم که چرا مادرعزیزم این قدر حرص می خورد و از آنها هم که اهانت کرده اند دلخورشده ام ولی بعد از آن کینه را از دلم بیرون کردم» و «مادر عزیزم سیاهی غیبت و کینه قطعا و بی تردید از سیاهی اهانت های آنها بیشتر است و من موظفم قلبم را از سیاهی این گناهان پاک کنگهدارم»

این نوع گفتگوهای خوب و موثر و یک بار برای همیشه -یا برای بعضی خانواده ها دو سه سالی یک بار- مانع تبدیل تذکر مادر به "بگو مگو" خواهد شد.

راستی پدر این داستان کیست، کجاست، چه کاره است؟ مومن و خوش نام و متعادل، یا پرخاشگر و ... در حیات و خدای ناکرده ممات نمی دانم؛ اما پدر است و از نظر اسلام عزیز جایگاه والدین برای تک تک فرزندانشان باید مهم و ارزشمند باشد با هر شخصیت و هر عملکردی خوب، بد یا زشت!

 ۳. موضوع چیست؟ ساختار شخصیتی شما مثلا شما چقدر به دیگران وابسته هستید و چقدر محترم؟ آیا نگرانی ها و اضطراب هایت را می شناسی میزان ارتباط شما با سایرین و نحوه ارتباط گیری شما و ... به شأن خودت نزد فرزند و مادرت توجه کن آیا به اندازه یک مادر محترم هستی یا همچنان به عنوان یک عروس داغدیده ی مستحق ترحم و شاید مراقبت و کنترل! به شما نگاه می کنند.

باید باور کنی که محترم هستی و مستقل و اگر کسی میخواهد با تو رفت آمد کند رعایت یک اصل را برخودش لازم و ضروی بداند: احترام متقابل

این شماره ۳را جدی بگیر و به جای دفاع فوری و پاسخ، تامل کن و بررسی کن و 

لینك ارسال به دوست
زينب
68796 بازدید 204 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۰۳ ۱۲:۴۸:۰۲
سلام اين اولين باره که اينجا پيام ميذارم و نميدونم پاسخگويي تو چه بازه زماني انجام ميشه اما به شدت به جواب شما تا يکي دو روز آينده نياز دارم خواستگاري دارم با 9 سال اختلاف سن(خودم23)خانواده با اين اختلاف سن شديدا مخالفند.يک جلسه صحبت کرديم اکثرا ديدگاهامون نزديک بود الا يک موضوع:به خمس اعتقاد ندارن و من شديدا معتقدم! چه کنيم؟ ممنون!
شهاب مرادی

سلام/ بدون اظهار موافقت یا مخالفت، اگر آنها هم مایل بودند دو سه جلسه دیگر گفتگو را ادامه بدهید و فعلا تصمیم نگیرید. اصلا اقدام به اصلاح او نکنید نظرتان را بدون هیجان و محترمانه بیان کنید و تمام نکات مثبت و منفی را اشراف پیدا کنید بعد تصمیم بگیرید یا حضوری به یک مشاور خوب مراجعه کنید و بعد هم صریح و قاطع و محترمانه نظرتان را بیان کنید.

دقت کنید خواستگاری مرحله دل دادن و دلبری و عاشقی و اینها نیست باید خود را معرفی کرد و طرف مقابل را خوب شناخت. غیر از این از کار ریل خارج شده است. 

لینك ارسال به دوست
نگار 6989
68195 بازدید 178 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۲/۰۳ ۱۲:۴۶:۴۶
سلام.من چه جوري ميتونم باهاتون صحبت کنم.حالم خيلي بده
شهاب مرادی

سلام/ همین جوری

لینك ارسال به دوست
khale
68400 بازدید 169 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۲۹ ۱۷:۲۵:۲۴
سلام.سوال : من بعداز فرمايشاتتون در برنامه آيينه خانه4، توبه کردم. حالا بايد بعد از توبه،هربار ياد اون گناه مي افتم بايد حسرت بخورم و خودمو ناراحت کنم يا اينکه بگم خدا منو بخشيده؟
شهاب مرادی

سلام/ خدا بخشیده. و خوشحال باش و الحمدلله رب العالمین بگو که خدا تو را هدایت کرده و دستت را گرفته. 

لینك ارسال به دوست
مصطفي
60911 بازدید 251 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ ۱۷:۲۵:۰۰
سلام. من ساکن اصفهان هستم اما در چند روزي که تهران بودم توفيق داشتم در جلسه ي عمومي کلاس مجردها و فاطميه ي دوم از بيانات شما استفاده کنم. حقيقتا غبظه ميخورم زيرا اين جلسات در شهر ما وجود ندارد. در حاليکه جوانان بسيار به اين نوع برنامه ها نياز دارند.از شما خواهشمندم ما را از اين توفيق محروم نسازيد. اجر شما با فاطمه زهرا(س)
شهاب مرادی

سلام/ از لطفی که به من دارید تشکر می کنم اما اصفهان را بهتر بشناسید. آن زمین پاک و دیار مومنان عاشق ؛ -ما که نو پا و نو سفریم- آنجا همیشه بزرگان و صاحب نفسان بوده اند و هستند.   

لینك ارسال به دوست
م. براهيمي
57651 بازدید 111 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ ۱۳:۳۱:۰۷
سلام استاد وقت بخير.يه دغدغه بزرگ!!!چرا کلاس دانشگاه اميرکبير برگزار ميشه؟آخه اون طرف ها طرح ترافيکه ،يکي مثل من که بايد باماشين بيارنش چيکارکنه؟يه راه بگيد،آخه شنيدم طرح ترافيک روزانه هم نميدن.به خاطر همه چيز ممنونم
شهاب مرادی

سلام/ واقعا این دغدغه بزرگ شماست؟! 

لینك ارسال به دوست
فاطمه سادات زاهدي
55667 بازدید 81 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ ۱۳:۱۳:۵۹
سلام.وقتتون بخير از برنامه خيلي خوبتون متشکرم حاج آقا ميشه درباره آدمهايي که يکسال همه جور گناه مثل گران فروشي و نزول و .... انجام ميدهند بعد در ايام محرم و شبهاي قدر نذري ميدهند هم صحبت کنيد. آيا اين کار درسته؟ متشکرم
شهاب مرادی

سلام/ الان شما "رباخوارِ نذری بده" هستی یا "دخالت کننده ی بدبینِ جستجوگر"؟! کدامی؟! 

کار او غلط است! اما چه کمکی به تو می کند؟ تحلیلی واقعی و علمی از خشمت نسبت به او داری؟ اشراف بر احوال خودت داری؟...

موعظه را برای خودت بخر فقط به فکر خودت باش

باور کن این امر به معروف و نهی از منکر  نیست. با این دل بعید است چیزی نصیب قلب آدمی شود!

لینك ارسال به دوست
دومان
61315 بازدید 189 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ ۱۳:۱۱:۵۴
سلام.دختري 24ساله هستم.يک سال ودوماهه عقد کردم وزندگي مشترکم را هنوز شروع نکرده ام .به کلاس هاي مشاوره حضوري به شدت نيازمندم.خواهشمندم راهنمايي فرماييد.
شهاب مرادی

سلام/ خانواده نوپا ویژه زوج هایی است که زندگی مشترکِ زیر یک سقف را شروع کرده اند. بنابراین فعلا به یکی از مشاورین متدین و خوب مراجعه کنید تا ان شاءالله بعد از ازدواج...

ای بسا شرکت در کارگاه خانواده نوپا برای زوج های بی مشکل مفیدتر هم باشد...

لینك ارسال به دوست
ستاره صيادي
55567 بازدید 72 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ ۱۳:۰۹:۵۶
سلام اقاي مرادي برنامه عصرتونوديدم بعدمدتهاغسل كردمونمازموخوندم ولي ميدونم بقول معروف جو زده شدم توروخدا كمكم كنين تركش نكنم چون من غرق گناهم نميتونم فلن الكي توبه كنم توروخدا جوابمو بدين
شهاب مرادی

سلام/ مبارکه. تقبل الله.

لینك ارسال به دوست
ندا ق
57554 بازدید 137 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ ۱۳:۰۰:۵۶
سلام واقعا از حرفاتون در شبکه 2لذت بردم خدا انشاالله به آبروي حضرت زهرا توفيقاتتون مضاعف باشه ومشمول عنايت ويژه حضرت زهرا باشيد. مارو از دعاي خيرتون فراموش نکنيد
شهاب مرادی

سلام/ از دعا و ابراز لطف شما ممنونم. سلامت و برقرار باشید.

لینك ارسال به دوست
محمد جواد بهرامي
55315 بازدید 105 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ ۱۲:۳۸:۴۱
سلام عليکم اردتمنديم حاج آقا دلتنگتون شديم ! خصوصا که سري جديد کلاس نوپا هم هنوز شروع نشده. توي برنامه تلويزيوني ، آيينه خانه ، از بيانات جنابعالي فيض برديم ، براي من هم بسيار يادآوري کننده و آموزنده بود . در پناه خدا باشيد سيد مسعود - نوپا
شهاب مرادی

سلام/ ان شاءالله تاریخ ثبت نام دوره جدید "خانواده نوپا" را به زودی اعلام می کنم. هنوز به جمعبندی دقیقی نرسیدم.

لینك ارسال به دوست
سيد مسعود تهراني نژاد
54766 بازدید 65 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ ۰۱:۴۳:۳۴
سلام استاد.برنامه آيين خانه که ديروز پخش شد(اسم برنامه رو هم نميدونستم) رو به طرز کاملا تصادفي يک قسمت هايي شو ديدم،خيلي خوشم اومد،امروز به اين فکر افتادم که ميتونم تو اينترنت پيداش کنم و بعد از فهميدن اسم برنامه مستقيم منو آورد به سايت شما.براي اولين باره که دارم ميام تو سايتتون.فقط ميتونم بگم فوق العاده است.تقريبا کل مطالب سايت و نظرات رو يه چرخي زدم،اين که با اين صبر و حوصله و مهربوني به سوالات و مشکلات امثال من جواب ميديد جاي تشکر و قدرداني داره.اجرتون با خود خدا و اهل بيت. يک درخواست از شما بزرگوار دارم،هر زمان که توفيق دعا پيدا کردين، من رو هم ياد کنيد،همين.
شهاب مرادی

سلام/ ان شاءالله سلامت و موفق و عاقبت به خیر باشید. 

لینك ارسال به دوست
حسين
56400 بازدید 120 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۱۲ ۲۱:۳۶:۱۱
السلام عليک يا ام المونين يا خديجه الکبري السلام عليک ايتها الصديقه الشهيده لعن الله قاتليک و ظالميک و ضاربيک و غاصبي حقک يا فاطمه الزهرا سلام و عرض تسليت ايام فاطميه و آرزوي قبولي طاعات از روز شهادت بي بي جان دو عالم مطلب آسماني «حيف از آن بانو» را بارها و بارها مطالعه کردم و بايد بارها و بارها بخوانم تا ذهن و فکرم بيشتر مشغول شود که او کيست.هر جمله اش را که خواندم بغض کردم،اشک ريختم و هرکلام و سطرش اقيانوس معنا بود و روضه مظلوميت و غربت بي بي و مولايمان..... الله اکبر او کيست؟ که شخص اول خلقت مقابل او خم مي شود ؛ دستش را مي بوسد؟! صد هزار بار الله اکبر،هر چه فکر کردم کلامي بالاتر از الله اکبر براي اين سطر پيدا نکردم ..........او کيست؟ که خدا به عبادت او تفاخر مي کند؟!............ مگر ميشود \\\"خدايا:کمکي کن تا متوجه شوم يعني چه؟ پس چه شد که بعد از شهادت رسول خدا آن شد که فکرش را هم نميتوان کرد و آن کردند که شيعه 14 قرن است آرزويش فقط اين است خدا کند ماجراي کوچه، گرفتن فدک، در و ديوار، مسمار، غلاف شمشير و ... واقعيت نداشته باشد اما حيف و صد حيف که مادر جوان ما... اما اوج روضه و مظلوميت در دو بند پاياني بود،نميدانم چه شد که اين مطلب را نوشتيد و با چه دلي نوشتيد،چقدر گريه کرديد،اصلا چقدر طول کشيد اين متن را نوشتيد اما دوست دارم که بدانم که بين خودتان و بي بي چه گدشت که توانستيد و اجازه دادند به اين زيبايي درباره مادر مظلومه سادات بنويسيد؛اما هر چه دادند هنيا لک و گواراي وجودتان مطلب فراوان است انشالله در صورت توفيق زيارتتان حضورا درباره اين متن آسماني صحبت خواهيم کرد اما حسن ختام اين نوشته \\\"با صداي خسته و گرفته و سينه مجروح به زنان مدينه گفت از مردان شما بيزارم...\\\" اگر سوال شد آخر چه شد به مادر ما فقط به ديده ي حسرت سري تکان بدهيد التماس دعا؛يا علي مدد
لینك ارسال به دوست
خادم الزهرا
69151 بازدید 196 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۱۱ ۱۱:۱۲:۲۹
سلام خبر درگذشت حجت الاسلام غفوري واقعا\\\"متاثرم کرد .ايشان را مي شناختم و تاثيرشان بر کودکان و نوجوانان را ديده بودم.فردي فعال / صميمي با مردم/با غيرت نسبت به انقلاب و رهبري بودند.خدا رحمتشان کند و به خانواده محترمشان صبر و اجر عنايت کند.
شهاب مرادی

سلام/ بله او غیور بود. مخلص و بی ادعا. رضوان الله علیه.

او دوست بسیار عزیزی بود؛ بسیار مهربان و صمیمی و بی آلایش. آخرین بار که با هم خداحافظی کردیم بعد از آخرین جلسه درس خارج حضرت آقا بود (اواخر اسفند۹۱) و مثل همیشه ما آخرین نفرهایی بودیم که می رفتیم و چند بار خداحافظی کردیم ... خدای مهربان او را در اعلی علیین جای دهد و از رحمت خاصه اش بهرمند فرماید و به خانواده گرامی اش صبر و اجر فراوان عنایت فرماید.

باز هم از همه دوستان گرامی و مراجعین محترم به این صفحه درخواست می کنم برای ترویح روح این مرد خدا، عالمِ شجاع و حزب اللهی؛

مرحوم حجه الاسلام و المسلمین حاج شیخ منصور غفوری فاتحه و اخلاص بخوانید. با صلوات بر محمد و آل محمد

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

لینك ارسال به دوست
سرينا
68057 بازدید 184 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۲/۰۱/۰۴ ۱۲:۳۴:۳۳
سلام و سال نو مبارک هفته اخر اسفند پيامي برايتان فرستادم و چون مستاصل هستم هر روز پيگيري کردم ولي الان مي بينم پاسخ پيامهايي جديد آمده ولي من پاسخ پيام خود را پيدا نکردم خواهش مي کنم راهنمايي کنيد چون واقعا فکرم را مشغول کرده دختري هستم 37 ساله و مجرد داراي بالاترين مدرک تحصيلي از بهترين دانشگاه کشور يک شغل خيلي خوب دارم و استقلال مالي در زندگي شغلي و درسي آدم موفقي بوده و هستم با پدرو مادر پيرم زندگي ميکنم و از نظر خانوادگي زندگي سطح متوسط رو به پاييني داريم خانواده اي مذهبي و مقيد دارم هيچگاه در رفتار و گفتار و ظاهر به طريقي عمل نکردم که جلوه گري باشد يا جلب توجه جنس مخالف را بکند از دوران نوجواني تا اکنون که شاغل و در دهه سي زندگي هستم (اصلا اين کارها را بلد نيستم) هميشه با اقوام، همکلاسيهاي دانشگاهي و حالا با همکاران و مراجعان مرد خيلي سنگين و جدي و بدون هيچ ترنم زنانه برخورد کرده ام حتي نمونه هايي از همکاران بودند که فکر مي کردم آدم مناسبي براي ازدواج هستند و به انها علاقه داشتم اما به خودم اجازه ندادم طوري رفتار کنم که آنها متوجه تمايل و احساس من بشوند ... از زمان دبيرستان خواستگاراني داشتم ولي به دلايل زير هنوز ازدواج نکردم: - اوايل مي گفتم مي خوام برم دانشگاه و رد مي کردم - کمي بعد تر به دلايل بچه گانه آنها را رد مي کردم - چند سال بعد جدي تر به مساله ازدواج فکر کردم اما خيلي از آنها از نظر معيارهاي اصلي و مهم با من همخوان نبودند - البته مواردي هم بودند که خودشان ديگر پيگيري نمي کردند - کمي که سنم بالاتر رفت تعداد خواستگارها کم شد بويژه از زماني که آخرين خواهر کوچکم ازدواج کرد اغلب اطرافيان فکر مي کنند من واقعا قصد ازدواج ندارم شايد به دليل اينکه در دوران نوجواني مي گفتم از مردها خوشم نمي آيد استقلال خوب است و .... الان خيلي احساس تنهايي مي کنم و واقعا نياز عاطفي دارم که ازدواج کنم اما نمي توانم از معيارهايم پايين بيايم که مهمترين آنها ايمان، شخصيت، اخلاق، تطابق فرهنگي، تناسب سني و تا حدودي تحصيلي، مجرد بودن و خانواده خوب داشتن است. در سالهاي اخير مواردي بوده اند اما يا سنشان از من کمتر بوده يا قبلا ازدواج کرده بودند و اين مسايل باعث شد انها را نپذيرم. چند سالي است که هيچ پيشنهادي نداشتم در حاليکه خيلي نياز دارم احساس تنهايي شديد مي کنم و فکر مي کنم دارم دچار افسردگي مي شوم مجبورم از بسياري از علايق و تفريحات صرف نظر کنم چون بعضي از آنها براي يک دختر تنهاي مجرد محجبه با مخاطرات و مشکلاتي همراه است اما کسي به عنوان همراه و همپا و همصحبت و همدل ندارم والدين که پير و ناتوانند، خواهران و برادران مشغول زندگي و خانواده و همسر خود هستند، دوستان و ساير همسالان هم که همگي ازدواج کرده اند و با همسر و فرزندان خود هستند غرور و عزت نفس و فطرت زنانه اجازه نمي دهد نياز خود را با کسي مطرح کنم براي آرامش خاطر پدرو مادرم که نگران آينده من هستند (اگر چه هيچگاه اشکارا به رويم نمي آورند) مجبورم در ظاهر اظهار راحتي و خوشنودي از وضع موجود (عدم ازدواج) بکنم شما راهنمايي کنيد چه کنم؟ من که به عنوان يک خانم نمي توانم پا پيش بگذارم و خودم دنبال همسر بگردم حتي غرورم اجازه نمي دهد با کسي از اطرافيان مطرح کنم و مثلا بگويم کيس مناسب مي شناسند يا خير، عزت نفسم چه مي شود؟ پس چه کنم؟ شما راهنمايي کنيد فقط تو را بخدا راهکار عملي بدهيد نه توصيه به صبر و توکل چون در تمام اين سالها همين کار را کرده ام اعتقاد دارم هيج کاري بدون خواست خدا محقق نمي شود اما با توجه به شرايط فرهنگي جامعه ما مي دانيد که دختران مجرد در سنين بالا چه مشکلات و ناملايمات اجتماعي زيادي را متحمل مي شوند آنقدر زياد که اغلب از ظرفيت صبر و تحمل يک فرد خارج است بخصوص اگر از قشر مدهبي باشي اين ناملايمات و محدوديتها بيشتر هم مي شود شايد يک فرد غير مذهبي لااقل نياز عاطفي خود را به نحوي برآورده سازد ولي ما به علت تقيداتي که داريم نمي توانيم همسريابي اينترنتي را هم با توجه به پيامدهاي احتمالي کار درست و معقولانه اي نمي دانم اگر چه از سر استيصال چند بار اين فکر به ذهنم رسيده... نظر شما چيه؟ در هر حال بگوييد چه کنم؟ همين و متشکرم ...ممنون
شهاب مرادی

سلام/ سال نو مبارک.

۱. نگرانی شما در مورد تاخیر در ازدواج خردمندانه و منطقی است.

۲. بی تردید ازدواج مهم است اما مسلما همه زندگی نیست! اجازه ندهید نگرانی از این مسئله تمام زندگی شما را مختل کند. بین یک دختر خانم مجرد با مشکلات روحی و خُلقی و یک دخترخانم مجرد با روح و روان سالم حتما سلامت را انتخاب کنید. و مراقب سلامت روح و جسم تان باشید.

کم نیستند افرادی که در سنین بالا ازدواج می کنند و ازدواج موفقی هم دارند. اگر احساس ناخوشایند و یا افکار آزاردهندی دارید و ناامیدی یا حس افسردگی که در پیام قبلی بیشتر به آن اشاره کردید مانع انجام عملکردهای شماست و آرامش شما را مختل می کند حتما به مشاوری متدین مراجعه کنید.

۳. شاید یکی از علل عدم حضور خواستگار با توجه به شرایطی که شما دارید سطح بالای تحصیلات و موقعیت اجتماعی خوب شما است و نگرانی آنها از بابت بالا بودن سطح توقعات شما. که دور از ذهن نیست و حتی برخی از خواستگارهای بالقوه در چنین شرایطی در قبال دختر خانمی با شرایط تحصیلی و اجتماعی شما -شاید- احساس حقارت می کنند.

و یا رجزخوانی ها و اصطلاحا پرچین گذاری های دوران نوجوانی و جوانی همچنان مانع آمدن خواستگارهای فامیلی و همکلاسی ها است. مثلا من با فلان جور آدم اصلا ازدواج نمی کنم و ...

۴. لازم است با توجه به سن و شرایطِ امروزتان، مجدد تمامی معیارها و ملاک ها و سلیقه های خود را بازبینی کنید و با حفظ مبانی (مثلا شیعه بودن شراب خوار نبودن و...) ملاک ها و معیارها و حتی برخی سلیقه ها را تعدیل و به روز کنید.

مثلا بر اساس معیارهای ۲۰ سال پیش شما خواستگار امروزتان با تفاوت سنی ۴-۳ سال، باید ۴۱-۴۰ ساله باشد و حتما مجرد. اما اولا این معیار امروز برای یک دوشیزه ۳۷ ساله، واقع بینانه نیست! ثانیا احتمال مشکلات شخصیتی برای پسر ۴۰ ساله ی مجرد به مراتب بیشتر از یک مرد ۴۰ ساله ایست که تجربه طلاق دارد.

۵. نسخه ی به روز شده ی معیارها و ملاک هایتان را در خلال صحبت هایتان راحت با دوستان و نزدیکان و اطرافیان در میان بگذارید،نقش آنها را بعنوان معرف نادیده نگیرید. روشن است که منظورم درد دل با بدخواهان و دشمنان نیست!

۶. به صورت غيرمستقيم درصحبت هایتان عدم مخالفت تان را براي ازدواج ابرازکنید. مثلا در مورد خواستگاری که -مثل دشمن فرضی- به علت بی نماز بودن او را رد کردید صحبت کنید و با دیالوگی مانند این شماره ۵ را هم اجرایی کنید: «یکی دو جلسه صحبت کردم مرد محترمی بود و من مشکلی با شرایط سن و سالش نداشتم تقریبا از من ۱۳ سال بزرگتر بود اما خب متاسفانه نمازخون نبود و اظهار بی اعتقادی کرد. من هم ردش کردم» یا «خواستگار محترمی بود با اینکه تجربه یک عقد و طلاق داشت اما با این موضوع مشکل چندانی نداشتم ولی اصل موضوع این بود که در مورد شُربِ خَمر اظهارات مناسبی نداشت و گفت نمی تونه قول بده که هیچ وقت مشروب نخوره! خب شرب خمر هم می دونی یه خطِ قرمزِ جدی است. من هم ردش کردم» دو سه تا از این اظهارات را می توانید بیان کنید و اگر مصداق ندارد به نحوی بیان کنید که اصلا دروغ و کذب نباشد این طوری: « من که با ازدواج مشکلی ندارم اما از شما می پرسم به نظرت اگر دختری توی شرایط من خواستگاری داشته باشه که خدای ناکرده مشروب خور باشه و حاضر هم نیست توبه کنه اون دختر باید قبول کنه؟ -اگر طرف صحبت شما با پُر روی گفت: بله قبول کنه و دلیل و توجیه اورد، شما هم محکم بگید: نه رسول خدا صریحا نهی کرده از چنین ازدواجی» و ...

۷. مراجعه به مشاور برای پاسخ نهایی مثبت یا منفی به خواستگار را برای خودت لازم و ضروری بدان. دقت بفرمایید حتی پاسخ منفی. و خیلی به صرفه است مشاورتان ثابت باشد. مومن و از لحاظ تاهل و خانوادگی موفق و شاداب.

۷. از دعا و توسل غافل نیستید خوب است. از خدا بخواهید که همسری مناسب و لایق نصیب کند که لیاقت شما را داشته باشد. برای امر ازدواج توسل و نذر به امام هادی علیه السلام مجرب است. نذر ایشان کنید.

خواهرم مسئله ای که مطرح کردید از مهم ترین دغدغه هایم هست و مشکل شما نتیجه ی سبک زندگی نادرست روزگار ماست. این آموزش و پروش و اغلب خانواده ها هستند که بی توجه به واقعیت های فرهنگی و اجتماعی و حتی طبیعیِ دخترخانم ها، نه تنها آنها را برای یک زندگی موفق و موثر مهیا و آماده نمی کنند بلکه افکار و سلیقه هایی را در آنها القاء می کنند که حدود ۴۰ سالگی تازه متوجه می شوند افکار و هیجاناتی که روزگاری براشون محترم و دوست داشتنی بوده را امروز دوست ندارند و نمی پسندند و احساسِ تلخ ضرر و پشیمونی احساس خوبی نیست.

اصلاح به هنگام آن افکار و تنظیم سلایق و ارزش ها و اهداف زندگی یک دخترخانم های جوانتر در خصوص ازدواج توسط افرادی مثل من کمی سخت است و زمان بَر. عجیب هم نیست یک دست صدا ندارد اما ناامید نشدم و نمی شوم ان شاءالله.

لینك ارسال به دوست
میم تنها
127919 بازدید 859 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۷:۲۳:۵۲
سلام.22سالمه.ميخواستم بدونم شماجايي روسراغ ندارين که من بتونم اونجاکارکنم وشب روبخوابم. راستش ميخوام ازخونه فرار کنم. ديگه طاقت اين زندگي روندارم.موقعيت ازدواج برام پيش نمياد مادرم هم به خاطرهمين واينکه 3تادختر هستيم اذيتمون ميکنه. ميگه شمارونميخوام کاش جاي شما 1پسرمعتاديامعلول داشتم.به خاطرمن خواهرهام هم عذاب ميکشن.نذاريدمنم به يکي از دخترفراريها اضافه شم.کارتويه خيريه يا شيرخوارگاههاکه شب روبتونم اونجا باشم.لطفاکمکم کنيد.من تودانشگاه پيام نورمرکزفيزيک ميخونم.خيلي دخترباايماني بودم ولي الان دارم احساس ميکنم خدايي نيست که صدام روبشنوه---لطفابرام دعاکنيدکه ديگه نباشم
شهاب مرادی

سلام/ دخترم با خواندن این پیام میشه حدس زد تو و خواهرانت در چه شرایط تلخ و سختی زندگی می کنید.

اما شاید تو بهتر از ما بدانی که شدت این تلخ کامی و رنج، حتما برای مادرت بیشتر است؛ هم او که خود را پشت نقابی از "نامهربانی" و "خشونت" مخفی کرده. 

مردم درقبال مشکلاتشان روش های گوناگونی دارند و اغلب به جای "شناخت صحیح و دقیق مسائل" و پیدا کردن مناسب ترین "روش حل مسئله" یا دیگران را مقصر و محکوم می کنند حالا این دیگری که محکوم می شود یا پدر و مادر است یا جامعه یا... و یا در شایع ترین وجه آن خدای مهربان!

خلاصه اغلب با مشکلات درگیرند مثلا به جای خنثی کردن بمب ساعتی آن را با مشت و لگد می زنند و به آن فحش می دهند یا عاقل ترها مثل شما از مشکل فرار می کنند. ولی این ها هیچکدام حل مسئله نیست. 

دخترم اصل مشکل چیست؟ آن را تا فردا برام دسته بندی شده و خلاصه بنویس.

سال نو مبارک

لینك ارسال به دوست
بدبخت
72669 بازدید 260 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۷:۲۳:۲۵
با عرض سلام و احترام حاج آقا باور مي‌کنيد وقتي فهميدم سال تحويل به تلويزيون نمي‌آييد خوشحال شدم اما نه از سر ناسپاسي بلکه: 1. به خاطر حضورتان در کنار خانواده محترمتان؛ 2. فکر کردم هر مطلبي که موقع تحويل سال بفرماييد متأسفانه از فردا خبرگزاري‌ها و سايتها... با تيترهاي مورد نظرشون آن را تغيير مي‌دهند مثل همين برنامه تقدير از سازندگان فيلم دهليز که در کلاس مجردها با شايستگي تمام برگزار شد اما انعکاس غيرواقعي و نادرستي در سايت‌ها داشت. ... الحمدلله امروز در آستانه سال تحويل، با پاسخ ارزشمند به پيام خانم \\\"هاشمي از تهران\\\" به همه بازديدکنندگان سايت و شاگردانتان هديه بي‌نظيري اهدا نموديد. (اين پاسخ را هم بايد طلا گرفت) سال نو بر شما و خانواده‌ محترمتان مبارک ممنون از همه زحمات و الطاف شما التماس دعا
شهاب مرادی

سلام/ یاعلی

سال نو بر شما و همه ایرانیان عزیز مبارک. ان شاءالله الطاف صدیقه طاهره شامل حال همه ما شود.

لینك ارسال به دوست
ستوده.133
80623 بازدید 144 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۷:۲۲:۴۲
سلام بهارتان مبارک. عيدانه و لطف پدرانه تان واصل شد! بسيار سپاس گذار محبت و برکتي هستم که بي دريغ نثارمان مي کنيد. شاگرد شما بودن لطف بزرگيست که خدا نصيب من کرده است... وجودتان به حق برکت به جواني ما داده است. همه احساس خوبي را که اين روزها دارم مديون شما هستم... آموخته هايم از شما به دين و دنيايم معني تازه اي بخشيده است که بسيار به مفهوم آرامش نزديک است. خوشحالم که چون شاگرد شما هستم \\\\\\\" تغيير\\\\\\\" ميکنم. استاد بي نظيري هستيد (بهترينيد براي ما) سالي پر برکت و سراسرسلامتي و شادي براي شما و خانواده دوست داشتني تان آرزومندم. دعاي آل الله پشت و پناهتان انشا الله
شهاب مرادی

سلام/ ان شاءالله من هم قدردان این جان های پاک و گوش و هوش پاک شما جوانان باشم و از خدا قوت و توان بیشتری برای خدمت می خواهم. 

برای تک تک شما دعا می کنم.

سال نو مبارک

لینك ارسال به دوست
عسگري
59979 بازدید 108 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۳:۴۸:۰۲
سلام سال نو بر شما استاد مهربانم مبارك ، سالي سرشار از سلامتي، شادي ، بركت و بهروزي را برايتان آرزومندم و از خداوند منان عمر با عزت برايتان خواستارم( استاد لحظه سال تحويل ما رو يادتون نره ! حتما برامون دعا كنيد.)
شهاب مرادی

سلام/ دعاگویم و ملتمس دعا.

سال نو مبارک.

یازهرا

لینك ارسال به دوست
بهاره
70706 بازدید 152 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۳:۱۲:۴۸
سلام استاد لحظه لحظه ي بودن در کلاس مجردها براي ما عيدي بوده؛ بودن تو کلاس شما يکي از بزرگترين شانس هاي زندگيمه. دستتون درد نکنه... ان شاءالله که همه زندگي تون پر برکت باشه. سال جديدتون هم پيشاپيش مبارک. آخر اسفند 92
شهاب مرادی

سلام/ الحمدلله رب العالمین. از تلاش شما و سایر بزرگواران گروه اجرایی کلاس باید تشکر کنم که در برگزاری منظم و محترمانه کلاس بیشترین تدبیر و تلاش را دارید. سال نو مبارک موفق و عاقبت به خیر باشید.

لینك ارسال به دوست
مرضيه مومني شريف
62429 بازدید 133 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۳:۱۰:۱۱
سلام آقاي مرادي 1.اسمم درآمد و تماس هم گرفتند اما بعد از کلي پيگيري متوجه شدم که امسال هم قسمتم نيست خادم الشهدا باشم .راستش بيشتر از اينکه بقول شما به فکر خدمت در سنگرهايي باشم که به وجود من نياز داشته باشند خودم رو نيازمند حضور در فضاهاي معنوي براي بالا کشيدن خودم مبيبنم و اين شايد از نظر نيت ، يکجور نقص باشه. 2.نميدونم پيامهاي مربوط به ازدواج رو که براتون فرستادم به دستتون رسيدن يا خير.خيلي سعي کردم در مورد ازدواج مطالعه کنم و سخنراني ها رو گوش بدم و يادداشت بردارم اما حقيقتا وقتي درمورد کلاس مجردها اينجا صحبت ميشه خيلي دلم ميسوزه که چرا نميتونم توي اين کلاس باشم. 3.منتظر جواب نيستم.از اينکه وقت گذاشتيد و خونديد ممنونم.
شهاب مرادی

سلام/ ۱. نیت مومن از عملش بهتر است. این بار منفعت شما بیشتر است. ۲. پیام های تکراری را پاسخ نمی دهم.

امیدوارم بتوانم در اردیبهشت بهبهان بیایم چند ماهی است دانشگاه دعوتم کرده اند اما کثرت برنامه ها و کمی وقت ...

سال نو مبارک

شاد و سربلند باشید.

لینك ارسال به دوست
مريم طاهر
55741 بازدید 59 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۳:۰۷:۰۰
با سلام من به صورت اتفاقي جديدا با اين سايت مواجه شدم و خوشم اومد و پيگير شدم براي کلاساتون و حتي آخرين جلسه اي که کلاس مجردها تشکيل شد به سالن اومدم اما متاسفانه به من گفتند که ظرفيت تکميل است و ايشالا براي دفعه بعد ... و من براي دفعه بعد بايد به خدمت سربازي برم ... تقاضا دارم در اين مدت باقيمانده از کلاس اجازه دهيد که بيام و از اين جلسات استفاده ببرم چون به من گفته شد که اينجا مانند کلاس درسه و بايد از استاد اجازه گرفت و منم حالا از شما مي خوام که اگر امکان داره اجازه بديد که در جلسات باقيمانده شرکت کنم چون انسانها حالات مختلف و مشغله ها و روحيات مختلفي به سراغشون مياد و امکان داره که مسير زندگيشون در طول زمان خيلي تغيير کنه و ما هم پر از سوال بي جوابيم .... ممنون از سايتتون و اميدوارم جواب داده بشه
شهاب مرادی

سلام/ شاید در فروردین جلسه ی آزاد برای مهمانان داشته باشیم. شرکت کنید و بعدش با هم صحبت می کنیم. سایت را رصد کنید.

سال نو مبارک

لینك ارسال به دوست
حسين فربودي
55031 بازدید 49 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۳:۰۲:۲۹
با سلام و احترام بهترين عيدي سال 92 را از شما گرفتم. انشاالله خدا به مال و عمرتان برکت روز افزون دهد. اميد وارم سال آينده سالي پر از برکت و شادي براي شما و خانواده ي محترمتان باشد. انشاالله در پناه حق
شهاب مرادی

سلام/ شرمنده ام نکنید. ناقابل بود. تک تک افراد در جلسه خیلی وقت گذاشتند با محدودیت جا و کمی امکانات ما برای پذیرایی...

التماس دعا دارم . سال نو مبارک

لینك ارسال به دوست
مريم سيفي کار قمي
54491 بازدید 80 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۳:۰۰:۰۹
سلام آقاي مرادي ممنون بابت تمام راهنمايي ها و ومحبتهايي که در اين چند سال به من داشتيد، شما بهترين راهنما در مسير زندگيم بودين و مسجد عمار ياسر بهترين کلاس درس برايم بود بابت زماني که در آخرين روزهاي سال 91 برامون گذاشتيد و همچنين عيدي سپاسگزارم شمسايي
شهاب مرادی

سلام/ بر شما هم مبارک باشد. از همه شما التماس دعا دارم. ان شاءالله زیر سایه امام زمان سلامت و سربلند باشید.

لینك ارسال به دوست
شمسايي / گروه اجرايي
53922 بازدید 75 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۲:۵۳:۰۲
با سلام آقا اي کلاس مجردها فقط واسه مجردهاست . نميشه مني که متاهل بودم و الان مجردم شرکت کنم؟ واقعا نياز دارم. اصلا واسه افرادي مصل [مثل] من ( 28 سال سن + شکست خورده در ازدواج اول ) کلاس نداريد . من مجرد ميخوام کمکم کنيد. يا حق
شهاب مرادی

سلام/ توصیه و پیشنهادم به شما -حتی اگر در کلاس هم می بودید- مراجعه به مشاور متدین و خبره است.

پ ن: نوع نوشتن اسم و مشخصاتت محترمانه نیست. کمی اصلاح کردم.

لینك ارسال به دوست
داغدار...
52561 بازدید 42 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۲:۳۴:۵۲
جناب آقاي مرادي سلام اول اينكه ممنونم از شما و بعضا سخنرانيهاتون را پيگيري ميكنم دوم اينكه مشكلي داشتم و خواهش ميكنم پاسخم را بدهيد. من خانمي هستم ٣١ ساله، دانشجوي كارشناسي ارشد، هشت سال هست كه ازدواج كرده ام. همسرم ٣٣ ساله ، داراي مدرك كارشناسي ارشد. من و همسرم اشتراكات عقيده اي و مذهبي زياد داريم، و تنها در بعضي موارد آنهم جزئئ با هم اختلاف نظر داريم كه كنار آمده ايم با هم، من خودم اهل نماز و شرعيات هستم و حجاب دارم . خانواده ام هم همينطور و مادرم هم حجاب دارند، اما دو خواهر كوچكتر از خودم ، ٢٢و ٢٣ سال دارم كه آنها حجاب را دوست ندارند ، يا حداقل الان دوست ندارند، منظورم توي اين سن، به اجبار خانواده روسري نصفه نيمه سر ميگذارند، اما به هيچ وجه بي حيايي نميكنند، يعني فقط موهايشان بيرون است ، و بعضا ناخنهايشان لاك دارد، دوست پسر ندارند و دخترهايي جدي هستند ،من خدا شاهده چند بار به ايشان تذكر داده ام. اما شوهر من با اين قضيه مشكل دارد، هر وقت با خواهرهايم بيرون ميرويم، بعدش درگيري داريم ، حتي ميگويد اينها از لج من لاك ميزنند و روسريشان فرق سرشان است! زندگي را به من زهر كرده است! ميگويد ديگر با خواهرهايت بيرون نميروم، آنها بايد با من كه بيرون ميروند حجاب را رعايت كنند! حال پرسش من اين است: ١- آيا اين روش امر به معروف و نهي از منكر است؟ ٢- آيا اصلا همسر من حق دارد كه راجع به حجاب خواهرهاي من نظر بدهد؟ و به خاطر اين مسئله زندگي را بر من تلخ كند؟ ٣- برخورد من بايد چگونه باشد؟ جناب آقاي مرادي خواهشمندم كه پاسخ مرا بدهيد، بدجور درگير اين موضوع شده ام. يك دنيا ممنونم. پيشاپيش نوروزتان مبارك و با آرزوي سالي خوش و پر توفيق.
شهاب مرادی

سلام/ هیچ لزومی ندارد آنها با شما و همسرتان بیرون بیایند. به این موضوع توجه کنی بقیه امور حل می شود.

۱. موضوع را «امر به معروف و نهی از منکر» نبین! موضوع مدیریت روابط خانوادگی و فامیلی است و همسر این حق را دارد که در مورد رفت و آمد خودش و همسرش تصمیم قاطع و بی رودرواسی بگیرد.

۲. عامل تلخی مقاومت نابجای شماست. فرض کن برادر شوهر شما سیگاری است و شما آسم آلرژیک و ... دارید و شوهرت اصرار دارد در بیرون از منزل در یک ماشین فسقلی مثل رنو۵ او همه جا با شما همراه باشد شیشه ها بالا و هم فرت و فرت سیگار پشت سیگار روشن کند و تذکرهای تو به شوهر و برادر شوهرت بی اثر؛ خب؟ آن وقت شوهرت برای من پیام بگذارد که این زن زندگی مرا سیاه کرده آبروی مرا برده و به قول شما زندگی را تلخ کرده. در این مثال اول برادر شوهر بی ملاحظه و بی کلاس و غربتی مقصر است بعد شوهر ِ بی توجه و خودخواه و بی اطلاع از حقوق همسر  و دارای ضعف شخصیتی و دیگر تمام.

۳. خیلی ساده و راحت این حق را به شوهرت بده که نخواهد با آنها بیرون بیاید. و به همسرت ابراز علاقه کن و در او احساس گناه ایجاد نکن. مثلا: اونا الان ماشین نداند تنها هستند و ... این ظلم است!

خیلی نرم و بدون صدور قطع نامه با شوهرت به گونه ای تنظیم کنید که با آنها جایی نروید. آسمان به زمین نمی آید. در تمام مهمانی ها و مجالس هم را ببینید اما مشترکا بیرون نروید اما اگر خانواده شما به شما در این موضوع فشار می آورند از حقوق شوهرت با نرمی و احترام اما صراحت دفاع کن.  انگار شما خواهرانت را از اهالی سیاره ای دیگر فرض می کنی لذا آنها را غیر قابل توجیه و تفیهم می دانی! -امر به معروف به جای خود، اما اینجا اصلا مسئله اصلاح و ارشاد نیست؛ مسئله؛ "تنظیم مناسبات و روابط" و "حفظ حرمت ها"است- دو خواهرِ محترم شما، حجاب خوبی ندارند اما حتما گوش و عقلِ سالمی دارند و درک این مسئله که "این رفتار شما خلاف باورها و اعتقادات شوهر من است. و شما را محترم میداند و دوست تان هم دارد و برای هردوی ما عزیزید اما او غیرتی است و من نه تصمیم دارم غیرت او را تخریب کنم. و نه تصمیم دارم شخصیت شما را. پس اگر به پروتکل او احترام نمی گذارید. تلاش می کنم تنش ها کمتر شود."خیلی ساده و آسان است. (جملات داخل " " دیالوگ است که شما می توانی حفظ کنی و در صورت لزوم بیان کنی)

 

سال نو بر شما هم مبارک ان شاءالله هیچ جوانی سرمایه جوانیِ زودگذر را هزینه ای برای مخالفت و لجبازی با خدا و قوانین خدا نکند. جوان نباید فراموش کند این موی سر خیلی زودتر از انتظارش سفید می شود و کم پُشت و ... و این پوست صورت خیلی زودتر چروک و چروک تر و بی طراوت ...

لینك ارسال به دوست
هاشمي
69209 بازدید 269 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۲:۳۴:۴۰
با عرض سلام خدمت جنابعالي ديشب بعد از مراسم... من همونم که عرض کردم با دختر خانومي دو روز قبل از عقد به هم زدم . به خاطر دخالت هاي خونواده ها و سنگ اندازيهاشون گول خوردم حاجي. اما چند روزي بعد از به هم خوردن ماجرا منو دختر خانوم به هم پيام داديم و رابطه شکل گرفت . الان دو ماهي ميگذره و ما مخفيانه با هم رابطه داريم. ... نداريما . با هم بيرون ميريم و ... البته خودمون صيغه ميخونيماااا (زرنگيم). همه اجدادمون مخالف اين ازدواجن غير از خودمون که عاشق هميمو واقعا همديگرو دوست داريم و جدايي ديگه محاله.وقتي عقد به هم خورد رفتم التماس باباش کردم که پشيمونمو بهم فرصت بده ، بنده خدا گفت برو مشکلتو با خونوادت حل کن بعد بيا ، . شرايط سختي شده حاجي . راضي کردن بابام کار خداست ، از اون نظامي هاي سر سخته که جون ادمو به لب مياره تا راضي شه. نميدونم چطور به مامانم بگم. اخه بيماري قند داره. عصبي شه بدبختم شبي هم که عقدو به هو زديم به خاطر مادرم بود داشت سکته ميکرد که من از اين دختر خوشم نمياد و ... ميگفت دختره نميخنده شاد نيست و به دلمون نميشينه و.... جان مولا راهنماييم کنيد. ديگه بريدم.گفتم نامه ندم چون انقدر مشغله داريد ج نميديد . ... راهنمايي کنيد الان بايد چطور اصلا خونواده هارو در جريان بذاريم. بابامو چطور راضي کنم ؟ اگه متوجه شه کشته منو. من 23 سالمه و دختر خانوم 18 سالشه. من دانشجوي ارشد ... و ايشون ترم اول ... .بخدا خسته شديم، ... واااااااااااي خدا. راهنماييمون کنيد. ممنون التماس دعا
شهاب مرادی

سلام/ ۱. توصیه می کنم فورا قطع رابطه کنید. مدیون دختر مردم نشو.

۲. برو منزلشون و محترمانه بگو:

«۱. عذرخواهم به خاطر اتفاقاتی که پیش آمد. ۲. ما هر دو به هم وابستگی داریم. اما شأن ما نیست این دلبستگی با هدف و روشی غیر از ازداوج رسمی ادامه پیدا کند ۳. من عمیقا قدردان لطف خانواده شما هستم . ۴. همانطور که می دانید خانواده ام که برایم عزیز و محترمند متاسفانه دچار یک حالت هیجانی شده اند و مخالفت می کنند. ۵. من برای گفتگوی مجدد با خانواده ام با توجه به بیماری مادرم  نیاز به فرصت دارم؛ یک فرصت سه ماهه»  

و رسما با پدر و مادرش صحبت کن و فرصت بگیر. تلاش کردم مطالبی را که لازم است بگویی کمی رسمی تر از حد متعارف بنویسم تا جانِ کلام را بدانی و دسته بندی شده این عبارت ها را با بیان خودت به آنها منتقل کنی.

۳. اگر با پیشنهادت موافقت کردند. واقعا قطع رابطه کن و برو تمام تلاشت را مدبرانه به کار بگیر و به فکر دست و پا کردن واسطه در فامیل و آشنایان تا وارد مذاکره با والدینت شوند مثلا با پدرت یکی از همکارانش و با مادر آدم تاثیرگذار فامیل و ...  صحبت کنند.

۴. اگر از من بپذیری عرض می کنم از لحاظ شخصیتی ازدواج هنوز کمی برایت زود است.

لینك ارسال به دوست
صالح
72934 بازدید 208 امتیاز
امضا شده : ۱۳۹۱/۱۲/۳۰ ۱۱:۲۰:۳۵
سلام استاد بزرگوار بهانه اين پيام تشکر از شماست ,اما واقعا زبانم قاصر از بيان محبتهاي شماست .خداوند و شاکرم به لطف اشنايي با کلاس مجردهاو شما استاد بزرگوار. استاد جلسه [روز شنبه] خيلي عالي بود به خصوص عيدي که از شما گرفتيم .ممنون از وقتي که براي ما مي گذاريد.سال نو پيشاپيش خدمت شما و خانواده محترم مبارک.
شهاب مرادی

سلام/ مبارک باشد بر شما. امیدوارم شاد و سربلند باشید.

لینك ارسال به دوست
حورا کلانتريان
53568 بازدید 59 امتیاز