دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
۱۰۷۲۸۳
بازدید
دوشنبه , ۰۶ فروردين ۱۳۸۶ ساعت ۱۲:۴۸

تعدادي از پيام هاي دريافتي،سوال هايي در مورد گناه اس تمناء ، مضرات و راه كار ترك آن بود و در چند مورد هم وعده داده بودم كه مستقل والبته مختصر توضيح خواهم داد:
متاسفانه اين گناه وعمل غيرطبيعي در بسياري از افراد شايع است واگر زياد تکرار شود يک اختلال رواني محسوب ميشود. معمولا بعد از اين عمل به فرد احساس گناه دست ميدهد ولي اغلب افراد اين عمل را غيرقابل کنترل ميدانند وبه همين خاطر مزمن مي شود.
برخي از زيانهاي اين عادت عبارتنداز:

* دور شدن از تيررس رحمت خدا.
رسول خدا(ص)، فردآلوده به اين گناه را ملعون مي داند.(ميزان الحكمه /5655)

* کاهش قواي جسمي که به ضعف عمومي بدن و پيري زودرس منجر ميشود.
* کاهش نسبي جريان خون
* ضعف بينايي
* بي اشتهايي
* ضعف نيروي جنسي(که گاه موجب شکست در روابط جنسي طبيعي ميشود)
* اختلال و ضعف حافظه
* کاهش اراده
* گوشه گيري
* احساس ياس ونااميدي
* احساس گناه واحساس غم و اندوه و...
شايد به دليل اين ضررها اسلام اين عمل را حرام وانجام آن را گناه دانسته است.

علل اين رفتار به 3 گروه زيستي، رواني و اجتماعي تقسيم مي شود .
1. در بعضي موارد برخي ضايعات مغزي ميتواند موجب بروز اين عادت شود که درمانهاي دارويي و پزشکي مي تواند مفيد باشد.
2. مهمترين علل رواني آن عبارتند از:
* خيال پردازي
* تجارب جنسي(اتفاقي)دوران کودکي
* احساس حقارت و ناتواني (درروابط جنسي يا روابط انساني)
* اضطراب
* ترس از ضعيف شمرده شدن.و...
3. مهمترين علل اجتماعي عبارتند از:
* الگو گرفتن (يادگيري)از کساني که چنين عادتي داشته اند(بويژه همسالان)
* تماشاي افراد يا فيلمها يا تصاوير تحريک کننده

بهترين راه درمان و ترک اين عادت مراجعه به روانشناس است تا با بررسيهاي دقيق , علت اين عادت را شناسايي و شما را در درمان آن كمك کند.
اما چنانچه به هر دليل دسترسي به روانشناس نداريد، موارد زير توصيه ميشود :

* توبه و عزم و اراده جدي براي ترک اين عمل همراه با فکر و توجه مداوم به ضررهاي آن گناه
* پرهيزاز تماشا : خودداري از ديدن محرکهاي جنسي ؛اعم از اشخاص ( نگاه شهواني وگناه آلود) فيلم ، عکس. البته خواندن مطالب محرك يا شنيدن چنين مطالبي چه در قالب داستان ويا جوك وغيره نيز بايد ترك شود.
* پرهيز از خيال : خودداري از خيال پردازي هاي جنسي به طور كامل
* پرهيز از خلوت :دوري کردن از موقعيتهايي که ميل به اين عمل را در فرد زياد ميکند( مکانهاي خلوت وتاريک). براي اين فرد اوقات فراغت خطرناك است. استحمام نبايد بيش تراز 5 تا 10 دقيقه طول بكشد .قبل از رفتن به رخت خواب بايد كاملا خسته ودر چرت باشد پس حجم فعاليت هاي روزانه بايد بيشتر شود وخواب روز حذف شود.
* كنترل رژيم غذايي: برخي معتقدند رژيم غذايي پر كالري در تحرك جنسي موثر است به اصطلاح معروف مواد گرم .( در اين مورد با پزشك تغذيه مشورت كنيد.)
* ورزش
* برنامه ريزي هاي مستمر براي كسب موفقيت هاي زودبازده مثل يادگيري علوم، فنون ،هنر و مهارت ها (رانندگي، خياطي ، خطاطي ،زبان خارجي و...) وتكرار حس موفقيت.
* ازدواج
* ازهمه مهم تر ياد خدا و
* کمک گرفتن از عبادات مستحب مثل روزه مستحب در روزهاي دوشنبه وپنجشنبه
-------------------------------------------------------------
این لینک ها را حتما بخوانید:
- لينك
- لينك
- لينك
- از خودت چه خبر؟ (وسواس -1)

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۰
farzad_abram
۱۳۹۰-۰۱-۰۵ ۰۹:۳۶
19
3
حاج آقا مرادی؟؟ اینو هم اضافه کن در رابطه با استمنا . دلیل اصلی استمنا:ضعف در خودباوری:یعنی:بیایم خودمونو باور کنیم بیایم فکر کنیم خدا واسه چی ما رو توی این دنیا آوردده؟؟ ما رو واسه استمنا آورده؟؟؟ ما رو واسه گناه آورده؟؟ به این مسایل فکر کنید 100% به ج میرسید

حاج آقا حتما اینو اضافه کن حتما حتما. شک نکن حاج آقا این نکته اصلی ترین دلیلشه بدون شک
زمین86
۱۳۹۰-۰۱-۰۷ ۱۹:۴۳
22
6
الله نور السماوات
عرض سلام و ادب واحترام دارم خدمت دوستان عزیز برادران و خواهران با ایمان و مثبت اندیش ایرانی ، راستش از تعارف بگذریم من خودم به شخصه وقتی دانشگاه هستم یا میرم دنبال پروژه درسی ، ویا در خونه در کنار خانواده هستم وسعی میکنم تنها نباشم و وقتی فرصت پیش میاد مسجد و اماکن مذهبی میرم و یا... درکل وقتی سرگرم کاری هستم اصلا فکر گناه به ذهنم خطور نمیکنه و آرامش دارم. اگه حس کردید افکار منحرف به ذهنتون میاد یک لیوان آب بخور بعد برو داخل حیاط یا تا سر کوچه برو یه خوردنی بگیر، یا برو دوش آب سرد بگیر و... متوجه میشی حدود15دقیقه بعد دیگخ ریلکس میشی!!
شما میتونید بهترین بنده خدا باشید اگه بخواید!
اولا سعی کن گناه نکنی!
ثانیا به معنویات بها بده!
اگر هم گناه کردی بدون؛ خدا خیلی خیلی بزرگه تو و منو میبخشه!
من که خدا رو دوست دارم میدونم اون بیشتر منو میخواد! میگی نه؟ برو بپرس از خود خدا بپرس
nsren1344
۱۳۹۰-۱۱-۰۶ ۰۰:۲۹
0
0
چگونه میتوانم فرزند 23ساله ام را از این گناه دور کنم لطفا مرا راهنمایی کنید
900205253
۱۳۹۱-۰۲-۰۵ ۱۲:۱۹
16
8
چرا توی راه های پیشگیری ازدواج جزو آخرین راه ها گذاشته شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
[برای اینکه فکر کنید نه اینکه بی تابی کنید و فکر نکنید چون این اختلال باید درمان شود و ازدواج فقط درمان را تسهیل می کند در مواردی بعد از ازدواج هم ادامه پیدا می کند! فراموش نکنید که ازدواج عصمت نمی آورد]
استثناءً:
[[[[چرا با بی توجهی و سر به هوایی نظم کاردیگران را به هم می زنید؟!
کامنت جای نظر دادن است نه پرسیدن! نظرخودت را بنویس!
سوال در ارسال پیام
تاریخ و مشخصات را هم که نمی نویسید! سخت نیست! پنجم اردیبهشت ۹۱!
اگر در موارد ریز قانون و مقرارت را رعایت کنید از خیلی از مشکلات مصون خواهید بود!]]]]
navid22
۱۳۹۱-۰۲-۰۵ ۱۸:۲۸
88
0
سلام به همگی.
به نظر من دلیل عمومیت این گناه فقط و فقط سخت شدن ازدواجه وبس. [اگر قرار بود نظر هر کس معتبر باشد دیگه چرا تحقیق؟! پس فاتحه علم و پژوهش خوانده می شد! بشر می فهمد که نمی داند و اشتباه می کند پس تحقیق می کند. دقت کن لزوما پاسخ درست اونی نیست که شما گمان می کنی]
ایراد ازدواج تو سن کم چیه؟
اگه پدر و مادرا بچه هاشونو طوری تربیت کنن که حداکثر تا 18 سالگی آمادگی برای ازدواج داشته باشن باور کنید هیچ کس به چنین عمل زشتی دست نمیزنه.
حضرت امیر( علیه السلام ) وقتی دیدند جوانی در حال ارتکاب به این گناهه...اون جوون رو اول تنبیه کردند بعد از بیت المال براش زن گرفتند.
علامه مطهری هم در تفسیر سوره نور می فرمایند دلیل پایداری عشق های قدیمی اینه که زن و شوهر در اون زمان ها کاملا برای هم تازگی داشتند و این عشق بینشون روز به روز بیشتر میشده.
حالا امثال ما باید به جای ازدواج ( به دلیل شرایط روز و البته والدینمون) ریاضت های این چنینی بکشیم.
ولی با این همه چه کنیم که فرزند روزگار خودمونیم.
(ان الذین یخشون ربهم بالغیب لهم مغفره و اجر کبیر)
والسلام
صابرافرا
۱۳۹۱-۰۳-۲۲ ۰۰:۴۰
96
24
سلام
اگه به این فکر کنیم که تو حالت گناه بمیریم یا فرصت توبه دست نده فکر گناه هم نمیکنیم انشاالله
شادي.ن
۱۳۹۲-۰۱-۰۵ ۰۸:۲۰
189
42
باعرض سلام.عالي بود.
...[کسی که] قبلا دچار اين موضوع بوده اما خدارو شكر چند وقتي هست كه ترك كرده با راهنمايي هاي شما در اين رابطه (توضيحات بالا)


خداوند به شما توفيق روز افزون عنايت فرمايد.التماس دعا
mh
۱۳۹۲-۰۴-۱۷ ۱۶:۴۲
0
0
در ترک این عادت مهم ترین نکته اراده شخص وتوکل به خدا ست خیلی جواب میده
م ه ص
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۲۲:۴۴
1585
0
سلام
یکی از روشهایی که میتوان این عمل را ترک کرد ( اگر واقعا می خواهید ) :هر گاه در هر شرایط و در هر زمان فکر این عمل به ذهن خطور کرد هر کاری دارید رها کرده ( حتی اگر در رخت خواب هستید ) و خود را ملزم به 15 دقیقه دویدن بکنید. ( البته با این نیت که خدایا من به طرف آغوش تو میدوم مرا در آغوش بگیر )
ZahraJafari
۱۳۹۲-۰۹-۲۹ ۱۰:۵۹
0
0
سلام
چند وقت پیش توی تلویزیون حاج آقا عالی در باره [b]شهید عباس بابایی[/b] صحبت می کردندو این خاطره رو نقل کردند که به نظرم مرتبط با این یادداشته:
وقتی قرار بوده این خلبان شهید از آمریکا فارغ التحصیل بشن، یکی از مسئولان آمریکایی به ایشون می گه که توی پرونده ت چیزی نوشته که برای ما مشکوکه، شما خیلی از شب ها توی حیاط محوطه می دوی و اینکار تو آخر شب معنی نداره از نظر ما ، شهید بابایی هم می گن که :" درست نوشته، گاهی شب ها افکار شهوانی به ذهنم می رسه ، میرم حیاط و اونقدر می دوم که وقتی برمی گردم تو رختخواب از فرط خستگی ، بی حال بخوابم " جالبه که اون مسئول آمریکایی هم از این عمل شهید خوشش میاد و بالاترین نمره قبولی رو بخاطر انسانیت شون بهشون می ده
29آذر 92|دانشجوی پزشکی|27ساله
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: