دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
يکشنبه , ۱۶ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۰:۰۰
منتشر شده در: یادداشت ها » این روزها ...

امروز گفتگوی مشروح خبرگزاری مهر با اینجانب بر روی خروجی این خبرگزاری قرار گرفت. از زحمات این دوستان محترم و گرامی در خبرگزاری مهر برای آماده سازی متن و دغدغه و تلاش مقدس شان برای تعمیق آگاهی های صحیح میان آحاد جامعه به خصوص اقشار تحصیلکرده تر و گروه های مرجع تشکر می کنم.
در مورد این گفتگو لازم می دانم نکته ای را طرح کنم که بیانش ضروری و ابهام زداست.


چنانچه متن مصاحبه را مطالعه کنید، تلاش آن برای آسیب شناسی مشکلات خانواده‌های نوپا و موضوع طلاق و ارائه تبیینی واقع گرایانه از آنها در وهله اول به منظور یافتن راهکارهای حل این آسیب های اجتماعی و فرهنگی مشهود است. با این وجود بر این باورم که دوستانم در خبرگزاری مهر در انتخاب تیتر عنوان بهتری را می توانستند برای مصاحبه انتخاب کنند؛ تیتری که در صورت عدم مطالعه متن و یا عدم دقت کافی مخاطب در مطالعه متن کامل، منجر به ایجاد ابهامات نشود.
بخشی از مصاحبه ام که تیتر خبرگزاری مهر تحت عنوان «افول غیرت در میان مردان/ باور غلط بچه‌دارنشدن نگران‌کننده است»(البته با بخش دوم تیتر مشکلی ندارم) بدین قرار است:
«دیگرغیرت مثل قدیم نیست، آسیب دیده است. در گفتگو با آقایان این واقعیت تلخ را حس می کنم که غیرت در این ده، بیست ساله خیلی عوض شده است. این را هم بگویم که غیرت با خشونت در مورد زن تفاوت دارد. اسلام و فرهنگ اسلامی هم با خشونت در مقابل زن و کودک به شدت مخالف است و باید با این مسئله که خیلی جدی است مقابله کنیم. پسر، مهربانی کردن را از پدرش یاد می گیرد. غیرت هم همینطور. اگر غیرت به معنی بدبینی به زن باشد غلط است. اصلا اسم آن سوءظن است و جریمه های جدی دارد. اما مرد باید ناموس و غیرت را مسئله جدی بداند که متاسفانه در نسل جدید غیرت در معرض خطر قرار دارد.» همانطور که در متن مصاحبه تصریح کرده ام معتقدم غیرت در سطوحی از جامعه دچار آسیب شده است و این با حکم کلی افول غیرت میان مردان تفاوت بسیاری دارد. براین اساس تیتر مناسب می توانست بدین گونه مطرح شود که «غیرت با خشونت متفاوت است» نه اینکه غیرت مردان ایرانی رو به افول است.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۶
homa2010
۱۳۹۰-۰۵-۱۷ ۰۳:۴۷
40
4
سلام.طبق معمول نکته سنجی شما قابل تحسین است .مسئولین این خبرگزاری باید طرف حساب خودشون روخوب میشناختند .باتوجه به شناختی که من ازشمادارم به نظر من این رو به تجربیات خودتون درمواجه با این موارد اضافه می نماییدوازاین به بعدقبلابامسئولین نشر درهمین موارد هم صحبت میفرمایید.(شرایط قبل از مصاحبه).
amirhossiend
۱۳۹۰-۰۵-۱۷ ۰۷:۰۹
28
4
خوب است شما محلی دارید که ابهام زدایی کنید.بعضا تیترهاو مطالب بعضی از همین خبرگزاری ها... چه صدماتی به اندیشه و فکر مردم زده است.
mohsenpn
۱۳۹۰-۰۵-۱۷ ۱۰:۰۱
14
6
سلام بر حاج آقاي مرادي نازنين؛

مرسي بابت توضيح. واقعا انتخاب يه عنوان هوشمندانه و مناسب براي هر مطلب كه بتونه حق مطلب رو درست ادا كنه خيلي مهمه مخصوصا براي خبرگزاري مهمي مثل مهر و همچنين موضوع مهمي مثل موضوع بحث شما.

زير سايه عنايت آقا امام زمان (عج) و در پناه حق، سربلند و سلامت باشيد.
sareh
۱۳۹۰-۰۵-۱۷ ۱۰:۰۴
16
6
سلام. مصاحبه خبرگزاری مهر رو با شما خوندم.مطالب قابل تاملی بود و کاملا با شما موافقم. در مورد عنوان مصاحبه شاید بهتر باشه از این بعد خود شما عنوان مواردی مثل مصاحبه و غیره رو پیشنهاد بدید و هماهنگ کنید
mahsa22
۱۳۹۰-۰۵-۱۷ ۱۱:۳۶
24
24
سلام
حاج اقا خوب بود قبلا با شما تیتر را هم بررسی می کردند.
2-همه به سایت شما نمیان تا این ابهام برطرف بشه
3-ابهامش خیلی بزرگه و زیاد
4-تیترو که دیگه نمی شه کاری کرد ولی می شه اصلاحیه خبر رو خیلی زود منتشر کرد
roshan241
۱۳۹۰-۰۵-۱۸ ۲۲:۱۱
18
0
سلام.
متن مصاحبه رو خوندم. بسیار قابل تامل. یاد کتاب "بی وتن" امیر خانی افتادم.
18 مرداد 90
pary1389
۱۳۹۰-۰۵-۱۹ ۱۲:۳۷
0
0
سلام، بله این نظر شما درست است که غیرت با خشونت متفاوت است اما به نظر شما در میان مردان غیرت افول نکرده است وقتی دست بی غیرتی مردی بر روی صورت زنش سایه می اندازذد زن باید برای حفظ زندگی خود کار کند و پول عیاشی مردش را بپردازد این چه غیرتی است که اگر زن پول ندهد باید کتک بخورد. این افول غیرت نیست که برخی از مردان با زنان خود در برابر نامحرم در عروسیها و جشن ها بزن و بکوب راه می اندازند و از این کار نه تنها ناراحت نمی شوند بلکه خشنود هم هستند. این افول غیرت نیست که برخی از مردان خود چادر از سر زنانش می گیرند چون دمده است. این افول غیرت نیست که....
این مسئله که در آن خبرگذاری از آن به افول یاد شده و از شما یه تغییر یاد شده است به هر شکل و منظری به آن نگاه شود چالشی بزرگی است. البته آن خبرگذاری محترم بخشی از سخنان شمارا بزرگنمایی کرده و برای ان تیتر انتخاب نموده است که برای تیتر باید کلیات یک مصاحبه را در نظر گرفت
فردا
۱۳۹۰-۰۵-۲۰ ۰۲:۰۹
26
2
سلام صحبتهاي شما بجا وكامل بوده در مصاحبه خصوصا در مورد غيرت اقايان اين موضوع را در ملاك و معيار اقايان براي انتخاب همسر ميشه فهميد.
ارکید
۱۳۹۰-۰۵-۲۰ ۰۵:۱۵
14
8
سلام و خسته نباشید!

از اینکه دغدغه ذهنی شما کمک به جوان تر هاست خیلی ممنونیم و به خودم می بالم که افتخار شاگردی شما رو دارم!
مصاحبه خوبی بود امیدوام برداشت های درستی هم بشه و کارساز باشه!
شما خیلی خوب با موضوع برخورد کردید و سازمان دهی خوبی داشت.
التماس دعا
njo
۱۳۹۰-۰۵-۲۱ ۱۲:۴۰
26
2
سلام به برادر بزرگوارم اقای مرادی
وقتی طرف گفتگو استاد مهارت زندگیست چه فرقی میکنه تیتر گفتگو چی باشه مهم صحبتهای ظریف ودقیق شماست مثه همیشه.
طنین صداتون برقرار سربلند سرافراز باشید.
۲۱ مرداد ۱۳۹۰
مانی
۱۳۹۰-۰۵-۲۲ ۱۶:۰۰
30
8
بنام خدا
سلام به همگی
حاج آقا ممنونم از این همه دقت در صحبت کردنتون
واقعا مسئله غیرت خیلی جالب بود دیگه آقایون و پسرهای این زمونه تقریبا واسشون مهم نیست که پوشش همسرشون چی باشه حتی من کسی و رو میشناس که همسرش و بخاطر اینکه چادری بود و به اصطلاح به خودش نمیرسید طلاق داد!!!!
ناظر
۱۳۹۰-۰۵-۲۳ ۱۲:۵۹
60
4
بسیار عالی بود.خیلی خوبه آقا پسرا از این صحبت شما استفاده کنند.
Masoomeh_soltani_1989
۱۳۹۰-۰۵-۲۵ ۱۶:۰۵
80
12
سلام.مصاحبتون عالی بودوهمچنین پرازنکته های مفید.
ممنون بابت اینهمه دغدغه ای که دارین. کاش همه مثل شما به فکرباشن. مثلاازهمین کلاس مجردهاوخانواده ی نوپا که شما برپاکردید حمایت کنن که گسترش پیدا کنه و خیلی چیزای دیگه که مردم نیازدارن یادبگیرن اما تا ما بخوایم پیشرفت کنیم یه قرن طول میکشه.۲۵ مرداد ۱۳۹۰
مهسا سادات
۱۳۹۰-۰۶-۰۱ ۱۷:۰۸
44
8
سلام
کاش این مصاحبه رو همه ی اساتید علوم تربیتی،همه ی معلمین عزیز آموزش وپرورش وهمی پدر ومادرای جامعه مون می خوندن ... 90/6/1
fatemehe
۱۳۹۰-۰۶-۰۶ ۱۸:۳۵
0
0
سلام نمی دونم چی بگم.با این حرفتون (افول غیرت در میان مردان)خیلی موافقم من هم به خاطر این کمبود در مرد زنگیم طعم تلخ طلاق رو در19سالگی تجربه کردم. 90/6/6
Lost
۱۳۹۰-۰۷-۰۸ ۱۶:۰۷
18
4
سلام
«غیرت با خشونت متفاوت است»
تا حالا بهش دقت نکرده بودم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: