دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
۲۱۰۰۶
بازدید
پنجشنبه , ۲۴ تير ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۰۰

 نوپا، به کودکی گفته می شود که تازه راه رفتن را شروع کرده و معمولا با چند قدم راه رفتن زمین هم می خورد. خوشبختانه همه ی اطرافیان هوای او را دارند و او را مراعات می کنند. اما خانواده نوپا! خانواده ای است که با عروسی یک عروس و داماد تاسیس شده و در آغاز راه باید ابتدا روی پا ایستادن را تجربه کند و گام بردارد.
خانواده نوپا در کنار تنظیم روابط خود با دیگر خانواده ها (خصوصا دو خانواده اصلیِ خودشان که هر یک فرزند یکی از آن دو خانواده بوده و  هستند و رسما از آن خانواده مستقل شده اند) برای اینکه بتوانند هویت جدید خود را به عنوان "یک خانواده مستقل" احساس کنند، در کنار آگاهی به فرصت نیاز دارند.
همچنین پژوهش ها حکایت از این دارند که این دو، تا زبان و احساس و هیجان یکدیگر را خوب بفهمند، حداقل 6 ماه تا 3 سال

 زمان لازم دارند و در این مدتِ "نوپا بودن" احتمالا مثل یک کودکِ نوپا شاید زمین بخورند ولی کمتر مورد احترام، مراعات و حمایت هوشمندانه و خردمندانه قرار می گیرند تا با عشق و امید و خودباوری و توکل به خداوند، بتوانند خود را قوام و دوام بخشند.
متاسفانه سال گذشته 126 هزار طلاق در ایران ثبت شد. یعنی 252 هزار نفر طلاق را تجربه کردند و بسیاری از عزیزانی که خانواده ی نوپای آنها پارسال و سالهای قبل، به سرانجام تلخ طلاق منجرشده، شاید در صورت برخورداری از دانش و مهارت های لازم خانواده ی نوپای آنها با اولین زمین خوردن ها ، زمین گیر نمی شد!
 ازدواج از مهم ترین مسائل اجتماعی است و آمار دقیقی از میزان موفقیت و عدم آن در دست نیست. خصوصا از آشفتگی ها، کش مکش ها و بی ثباتی ها و سردی های مراحل قبل از طلاق و طلاق های عاطفی که گزارش و آماری تهیه نمی شود به هرحال می بایست از آمارهای نگران کننده طلاق و نرخ رو به رشد آن و سایر مشکلات ازدواج نا امید نشویم و به جای انفعال، هر یک از ما با عزمی راسخ و همتی مضاعف به سوی تلاش و مجاهدت علمی و فرهنگی گام برداریم و به قدر وسع بکوشیم.
به این امید که ان شاءالله آموزش در بهبود روابط زوج های جوان و استحکام خانواده های نوپا اثربخش باشد، کارگاهی جهت این گروه یعنی خانواده های "نوپا" طراحی و پیش بینی کرده ام که ان شاءالله به صورت پایلوت در فرهنگسرای ارسباران اجرا خواهم کرد.
شما هم دعا کنید.
پی نوشت:
1. جهت ثبت نام، مراجعه حضوری به فرهنگسرا در ساعات اداری ضروری است.
2. ثبت نام و گروه بندی مقدمه مهم دوره است.
3. از شرکت افراد بدون ثبت نام معذوریم.

چند نکته:
»»» خطر فروپاشی، خانواده های نوپا را بیشتر تهدید می کند.
/ امیر مقیمی از تهران


انعکاس این مطلب در:

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: