دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
۲۱۶۱۲
بازدید
جمعه , ۲۱ فروردين ۱۳۸۸ ساعت ۲۱:۱۷


 دقایقی پس از تحویل سال 88 ، پس از تبریک و حال و احوال پرسی های صمیمی ایرانی ها با هم
همانطور که در بین الحرمین نشسته بودیم و به دیوار تکیه داده بودم و به سمت مزار ائمه مظلوم و غریب مدفون در بقیع، آرام و زیر لب مشغول زیارت جامعه بودم، که صدای مرد جوانی که کنارم نشسته بود نظرم را جلب کرد؛ او نیز به آرامی و با مهربانی به ترتیب اقوام، دوستان و آشنایانش را یک یک نام میبرد؛ شیوه جالبی بود:

 از دفترتلفن گوشی موبایلش ، یک به یک اسامی افراد را میخواند و با همسرش آنها را دعا میکردند.

احساس می کردم دعای آنها هر لحظه قرین اجابت است و دلم نیامد به آنها التماس دعا نگویم . تا گفتم که مرا هم با این جماعت دعا کن با تعجبی شیرین  خندید و موبایل را نشانم داد و گفت:

اتفاقا الان به اسم آقای مرادی یکی از همکارانم رسیدم و شما را هم الان با او دعا می کنم . و هر دو خندیدیم ...

این روش دعا کردن چقدر به نفع دعاکننده است. چون با این شیوه علاوه بر به اجابت رسیدن دعای خودش در حق خودش ، به خاطر همین مقدم داشتن دیگران در دعا، خداوند بلا را از او دور می کند و رزق و روزی اش را زیاد و دو برار درخواستش برای دیگران را به خود او هم مرحمت می فرماید.

 این سبک دعا کردن در ذهنم به نام حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها است آن بزرگوار با آن مهربانی وصف ناپذیر به قدری دیگران را دعا می کرد که گویی برای خودش اصلا دعا نمی کرد و وقتی از او سوال میشد: چرا فقط دیگران را دعا میکنید؟ چرا خودتان را دعا نمی کنید؟  می فرمود : الجار ثم الدار!

بدون شک یکی از مهمترین بخش های نماز شب همان دعای برای غیر و طلب مغفرت برای 40 مومن است. که مومن با این نوع عبادت نه تنها کم تر در چاله ی حسادت و کینه و سوءظن و... اسیر می شود بلکه مهربانی و کرامت با روح او قرین می شود.

بیایید برای هم دعا کنیم . این را سبک و روش دعا کردنمان قرار دهیم

در بین خلائق پاکترین و خوبترین و محبوبترینشان را زودتر و بیشتر دعا کنیم و بگوییم : اللهم کن لولیک الحجه بن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه...

در این موضوع روایت بسیاری موجود است که فقط دو حدیث تقدیم میکنم:

1. قال الامام الباقر علیه السّلام:

اَسرعُ الدعاءِ نُجحا للاجابة، دعاءُ الاخ لاخیه بظهرِ الغیب یَبدا بالدعاء لاخیه فیقول له ملكٌ موكلٌ به آمین ولك مِثلاه.

  امام باقر(ع) : سریعترین دعا برای اجابت دعا برای برادر دینی است كه هم دعا در غیاب او باشد و هم اول برای او دعا كند. در این صورت فرشته ای که بر او گمارده شده ، به این دعا آمین گوید و به دعا كننده گوید برای تو باد دوبرابرش.

2. قال الامام الصادق علیه السّلام:

دعاءُ المومن للمومن یدفع عنه البلا و یُدِرُّ علیه الرزق.


  امام صادق(ع) : دعای مومن در حق مومن بلا را از او دور میکند و روزیش را زیاد میگرداند.


و التماس دعا از همه ی شما.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۷
fafa_aim
۱۳۹۰-۰۱-۳۱ ۲۱:۴۲
28
4
سلام
واقعا جالب بود
یه زمانی من خودم این کارو میکردم و تا2سال پیش حتی واسه خودم یادم نمی اومد کی دعا کردم؟! و همیشه چون حاجتی ام نداشتم و جز خوشبختی چیزی نمی خواستم بقیه رو که حوائج خاصی داشتن دعا می کردم و حتی بعضی وقتا واسه از قلم نیفتادن هیچکس می گفتم هر کس التماس دعا گفته و نگفته و میخواسته بگه که خودم خنده ام می گرفت!!!!تا این که 2 سال پیش تا الان نتیجه شو تو زندگیم به عینه دیدم و دیگه به اونچه معتقد بودم یه ذره هم شک ندارم!
خدا حواسش خوب هست که کی چی کار میکنه!
این رو هم از یه بزرگی شنیدم که:
با زبونی که گناه نکردید دعاکنید پرسیدن یعنی چی؟ گفتن: برای دیگران دعا کنید چون دیگران با زبان شما گناه نکردن.
همدیگه رو به یاد داشته باشیم.
az.rohani
۱۳۹۰-۰۲-۱۰ ۱۳:۱۳
8
6
سلام
چه سنت قشنگی!
قراره ،اگه خدا بخواد، اول تیر بریم مکه.
من هم می خوام به این سنت عمل کنم و حتما اسم تک تک دوستان رو تا جایی که بتونم یادداشت می کنم. [b]که دعا برای غیر مستجاب است.[/b]
لطفا برام دعا کنید از این سفر ،با توجه به شرایط کنونی، محروم نشم.
az.rohani
۱۳۹۰-۰۳-۳۱ ۰۹:۵۷
28
14
سلام
انشاء الله اول تیر عازم سفر خانه خدا هستیم.
لیستی از دوستان و آشنایان آماده کرده ام و لیست دیگری که ابتدای آن نام شما رو پُررنگ نوشتم و در ادامه تا اونجا که تونستم اعضای سایت رو(اونهایی که در نظرسنجی تواصی و همینطور یک توضیح،یک خبر شرکت کردند).، البته جهت دعا به سنت فاطمی.
لطفا شما هم دعا کنید بتونم "[b]احرام دگر بندم ببینم یار کجاست[/b]."
silver_night
۱۳۹۰-۰۶-۰۱ ۰۴:۳۳
76
18
سلام.
خوش به حالتون.
خط دوم رو که خوندم ،یه احساس خوبی بهم دست داد یه احساس دلتنگی شدید وحسرت البته 1لحظه ایی بود.
شایدواسه بقی یه جوری باشه وقتی میگی دلت تنگه واسه جایی ه تاجالا نرفتی.
هنوز قسمت ام برای رفتن نشده،شاید هنوز اونی نشدم که باید.هنوز آدم ِ رسیدن نشدم.بین الحرمین..وای خدا ..
من از پست شبهای قدر به این مطلب رسیدم.خدا اجرتان دهد چیزی تاسحر نمانده.چه احساس قشنگی به سراغم اومد.
.
.
خدایا تا سحر چند اشک باقیست
به یمن اشک ها،مارا ببخشان
90/5/31
ریان
۱۳۹۰-۰۹-۱۵ ۲۱:۰۶
0
0
به نام خدا
سلام
بسیار عالی بود دستتون درد نکنه، گریه م گرفت؛ اون خانم و آقا چه زیبا دعا می کردند... و شما چه جای خوبی بودید(بین الحرمین).
انشالله حاجت روا باشید آقای مرادی
15آذر90. مشهد
hematiandehkordi
۱۳۹۱-۰۸-۲۶ ۱۵:۵۷
210
35
سلام
عزاداری هاتون قبول باشه!
امروز خیلی اتفاقی این یادداشت رو دیدم
خدا رو شکر میکنم که هر موقع جایی زیارت رفتم، به دوستان دفترچه تلفنم با پیامک خبردادم که کجا هستم و میگفتم که دعاگویشان هستم!
گنج بی رنج به من داد فاطمه....
الحمدالله الذی هدانا لکل حال...
پیروز و برقرار باشید
25 ساله، دانشجوی ارشد، تهران
1383
۱۳۹۱-۱۰-۰۵ ۱۵:۰۳
336
12
سلام وقتی دلم میگیره به سایت شما سری میزنم واستفاده میبرم .حالا هم یکی از همان وقتهاست .که با این یادداشت شما مواجه شدم یادم افتاد سال 82که ما هم برای ماه عسل مشرف شده بودیم روی پله های مسجدالحرام مقابل خانه خدا نشسته بودم و اسامی همه فامیل را که روی یک ورق بزرگی نوشته بودم میخواندم ودعا میکردم .خانمی کنارم نشسته بودکه به نشانه تایید این کار من لبخندی زد .گاهی به یاد آنروزها نگاهی به ورق می اندازم .متاسفانه بعضی از آنها در بین ما دیگر نیستند مثل یکی از عموهای مهربان ونازنینم. صالحه از اصفهان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: