دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
۱۱۸۵۵
بازدید
دوشنبه , ۲۵ دی ۱۳۸۵ ساعت ۲۱:۰۴

روز خانواده مبارك.

چقدر حيف كه كام خانواده يعني كانون خوشي ها و شيريني ها با غضب تلخ شود.

امروز در چند پيام ،شما از عصباني شدن ها وتلخي هاي آن گله داشتيد و... .

متاسفانه در زندگي شهري عوامل متعددي از جمله مشكلات معيشتي ،آلودگي هوا، ترافيك ،آلودگي صوتي و ... باعث اين قبيل مشكلات ميشوند. يكي از بهترين راههاي كنترل ،تفهيم به خود ميياشد، يعني مضرات غضب را به خودتان يادآوري كنيد؛ چه افرادي در نتيجه يك لحظه عصبانيت مرتكب اشتباهاتي شده اند كه به هيچ وجه قابل جبران نبوده است.قتل،جنايت ،ارتكاب گناه و معصيت از محصولات غضب و عصبانيت ميباشد كه البته با فشارهاي روحي ،عذاب وجدان و بحرانهاي عاطفي همراه ميشوند.

 رسول خدا مي فرمايد: غضب ايمان را فاسد ميكند چنانكه سركه عسل را وامام باقر (ع) غضب را به آتشي شيطاني در دل تشبيه مي فرمايد.

ياداوري اين امور مهمترين نقش را در كنترل غضب دارد. به ياد داشته باشيم به محض احساس حال غضب، فورا تصميم خود را بر انصراف از غضب و عصبانيت قرار دهيم، همچنين تغيير وضعيت براي كاهش اين حالت موثر است ؛اگر ايستاده ايد بنشينيد، نوشيدن آب ، فرستادن صلوات ... .

هميشه شما در حال كنترل غضب دوست داشتني تر و قايل اعتماد تر خواهيد بود .اگر شما پدر يا مادر هستيد بدانيد كه بچه ها از شما در وضعيت غضب ميترسند. تكرار منظره عصبانيت مادر و پدر اميد به آرامش را در بچه ها از بين مي برد.

اين جمله از اشتباهترين جملاتي است كه يك فرد در مورد خود مي گويد:(( من آدمي عصبي هستم.))

خداوند به جناب موسي (علي نبينا و آله و عليه السلام)فرمود: از غضب خود نسبت به زير دست و كوچكتر بگذر تا از غضب خود در مورد تو بگذرم.

برچسب ها غضب خانواده
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۵
tamanna
۱۳۹۰-۰۳-۰۷ ۱۹:۴۱
12
10
سمانه جهانگیری
سلام حاج آقا
یادمه یکبار که در ماه مبارک رمضان آمده بودید اصفهان فرمودید که کلید عصبانیت آدم دست دیگران نیست که بگه فلانی منو عصبانی کرد.این خود آدمه که میتونه عصبانی باشه یا نباشه.
متأسفانه من زود عصبانی میشم و تمام کارهایی که باید در هنگام عصبانیت انجام داد یادم میره.
دبیری
۱۳۹۱-۱۰-۱۲ ۱۳:۴۲
372
12
سلام حاج آقا
چقدر عادت کردیم که از این جمله استفاده کنیم و همه کارهامون در عصبانیت را با این جمله توجیه کنیم . من آدمی عصبی هستم ، وقت عصبانیت سربه سر من نذارید و ،،،،،
در یکی از جلسه هاتون گفتید بعضی قرارها رو برای خودمان بگذاریم ، مثلا از این به بعد در وقت عصبانیت فقط سکوت می کنم .
ممنون ازاین یادداشت ، قسمت بود این یادداشت را الان و در این برهه از زندگیم که خیلی به آن نیاز داشتم بخوانم .
25 ساله ، تهران
niloofar_nsn
۱۳۹۲-۱۰-۰۳ ۲۰:۴۶
135
0
همیشه نمیتوان معنای خانواده را خوشی معنا کرد.این روز ها هر چیزی را جز بنیان های شریعت شاید بتوان نسبی دانست.شاید هم من دارم اشتباه میکنم.ولی ب هر حال برای من همیشه معنای عکس داشته.... بدون شک در خواندن یاد داشت های بعدی به توضیحات مفصل تری در رابطه با غضب برخواهم خورد... آخ که چه باروتی بر آتش زندگیست غضب... نگاه غضب و زبان غضب...
بهبهانی
۱۳۹۳-۰۳-۱۱ ۱۰:۴۰
0
0
مینام
سلام استاد
متن جالبی بود اما افرادی که عصبی هستند
در هنگام عصبانیت شون قادر به تصمیم گیری نیستن وعجولانه عمل میکنند
که اکثر اوقات از رفتار شون پشیمان میشوند؟خانواده اولین نهادی که مادر
آن زندگی میکنیم وقتی والدین به عواقب این رفتار زشت که در هنگام عصبایتشون
فکر نمیکنند میشه افراد عصبی که خودشون مقصرنمی دانند ؟دیگران مسبب این
رفتار میدانند؟
hossein7168
۱۳۹۳-۰۶-۰۴ ۱۰:۴۴
40
200
سلام
مطلب فوق رو کاملا قبول دارم ولی قبول کنید که کنترل غضب کاری دفعی نیست و باید مکرر تمرین بشه تا کم و کمتر بشه.
انشا الله خدا به عمرتون برکت بده. یا علی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: