دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۰
منتشر شده در: یادداشت ها » جهت اطلاع
در اغلب ایام سال در فضای مجازی و در ملاقات‌هایم با مردم در مجالس مذهبی و اماکن عمومی در خصوص زمان و نحوه ثبت‌نام کلاس مجردها سوال مطرح می شود و توضیح می‌دهم. و از خرداد سال ۱۳۹۰ که اولین ثبت‌نام کلاس مجردها که آن روزها اسم هم نداشت انجام شد تا پس از ثبت‌نام دوره ششم همیشه این گله بوده و هست که «... ما خبر نشدیم.» و به این تجربه رسیده‌ایم من و عزیزان‌ گروه‌های اجرایی ادوار مختلف که همین متقاضیانی که بی سر و صدا . به موقع ثبت‌نام می کنند در همراهی با کلاس و مشارکت در مباحث فعال‌تر و پویاتر هستند. اما برای عزیزانی که تمایل دارند در دوره هفتم کلاس مجردها شرکت کنند چند نکته ضروری را عرض می کنم:
در اغلب ایام سال در فضای مجازی و در ملاقات‌هایم با مردم در مجالس مذهبی و اماکن عمومی در خصوص زمان و نحوه ثبت‌نام کلاس مجردها سوال مطرح می شود و توضیح می‌دهم. و از خرداد سال ۱۳۹۰ که اولین ثبت‌نام کلاس مجردها که آن روزها اسم هم نداشت انجام شد تا پس از ثبت‌نام دوره ششم همیشه این گله بوده و هست که «... ما خبر نشدیم.» و به این تجربه رسیده‌ایم من و عزیزان‌ گروه‌های اجرایی ادوار مختلف که همین متقاضیانی که بی سر و صدا . به موقع ثبت‌نام می کنند در همراهی با کلاس و مشارکت در مباحث فعال‌تر و پویاتر هستند.
اما برای عزیزانی که تمایل دارند در دوره هفتم کلاس مجردها شرکت کنند چند نکته ضروری را عرض می کنم:
۱. زمان ثابتِ «کلاس مجردها» روزهای یکشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ است. لطفا در انتخاب واحدهای تحصیلی و سایر برنامه های پیش روی‌تان؛ به نحوی برنامه‌ریزی و تنظیم کنید تا در صورت ثبت‌نام و پذیرش بتوانید در کلاس شرکت کنید.
خوب است بدانید هیچ ساعتی را در هفته نمی توان انتخاب کرد که برای همه مناسب باشد و همه موافق باشند؛ پس به این برنامه ثابت احترام بگذارید و پیشنهاد تغییر ساعت ندهید. اگر مناسب زمان و برنامه ی شما نیست لطفا ثبت نام نکنید!
۲. تاریخ ثبت‌نامِ «کلاس مجردها» برای دوره هفتم؛ روز ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیهاست.
۳. روش ثبت‌نام در «کلاس مجردها» بسیار ساده است مثل همیشه، در همین وب سایت در یک فرصت کوتاه یک یا دو روزه ثبت‌نام به صورت اینترنتی انجام می شود.
سپس افراد متقاضی مثل بسیاری از دوره‌های آموزشی دیگر در مصاحبه حضوری جهت تطبیق مدارک و پذیرش شرکت می کنند. من در روند مصاحبه‌ها مداخله‌ای ندارم و افراد گروه اجرایی کلاس (از افراد همین دوره یا دوره‌های قبل) با شما مصاحبه می‌کنند. این مرحله زمان‌بر و مهم است.
نکته: همراه داشتن پرینت این یادداشت و اصل و کپی شناسنامه، مدارک تحصیلی و یک قطعه عکس پرسنلی در جلسه مصاحبه الزامی است.
نکته۲:خوب است بدانید گروه اجرایی بر اساس یک بودجه بندی و یک الگوریتم خاصی اعم از سن و رشته تحصیلی و رغبت و ... تعدادی از متقاضیان را پذیرش و تعدادی را در لیست انتظار قرار می دهند و از تعدادی هم پذیرفته نمی شوند که صریحا به آنها اطلاع خواهند داد
از نشانه های رشدیافتگی و بالندگی کنارآمدن و قبول کردن نتایج این مرحله است.
نکته۳:لازم به یادآوری است؛ منبرهایم نه ثبت نامی است و نه پذیرش و ... و با احترام در خدمت همه هستم.
۴. محل تشکیل «کلاس مجردها» معمولا در تالار ایوان شمس در ابتدای اتوبان کردستان است و هرازگاهی هم در دانشگاه های اصلی شهر تهران؛ ولی پاتوق اصلی تالار ایوان شمس است. این مورد هم مانند زمان قابل تفاهم صد در صدی نیست! هرچند انتظار دارم خانواده‌ها فرزندان جوان‌شان را در این رفت و آمد همراهی یا حمایت کنند، اما همیشه تعدادی تاکسی بانوان و تاکسی های بیسیم یا اینترنتی و چند دستگاه اتوبوس به مقصد ایستگاه مترو هماهنگ می کنیم ولی با توجه به محدوده سنی کلاس و بی هزینه و رایگان بودن کلاس همه می توانند به تناسب شرایط تمهیدی برای آمدن و رفتن بیاندیشند. 
خوب است جوان تر ها از عبارات و ادبیات کودکانه ای مانند «آن مکان دور است» کم کم فاصله بگیرند. اگر این کلاس برای کسی ضرورت داشته باشد اصلا این نوع حرف ها برایش مهم نخواهد بود. مثلا از شهرهای بسیار دور مانند ساحل خلیج همیشه فارس، جوان هایی مشتاق با سن و سال شما و بعضا حتی با جیب تقریبا خالی، برای دیدن یک بازی فوتبالِ معمولا صفر-صفر به تهران و ورزشگاه آزادی می آیند و شب را بیرون از ورزشگاه می خوابند. حالا یک آقا پسر یا حتی دخترخانم در محدوده شهر تهران بگوید اتوبان کردستان یا خیابان شهید گمنام دور است؟! به هر حال خودتان بررسی و ارزیابی کنید اگر آمد و رفت به این آدرس و یا سالن های دیگر که به سختی به صورت رایگان فراهم می شود، برای‌تان مقدور نیست، ثبت نام نکنید! چرا که این موارد قابل مذاکره نیست.
۵. روش تدریس در «کلاس مجردها» جزوه گفتن و یا ارائه‌ی پاورپوینت نیست. سخنرانی هم نیست! روش تدریس بحث است و لازم است مشارکت کنید.
«کلاس مجردها» مثل کلاس هایی که تا کنون دیده اید نیست. نقش شما در آن پررنگ تر از کلاس های دیگر است. پس باید حواس تان کامل جمع باشد! موبایل‌تان خاموش باشد! کنار دوست تان ننشینید! حتی یادداشت هم نکنید! در لحظه تفکر کنید، در ذهن تان ارزیابی و نقد کنید و اظهارنظر جرأت‌مندانه‌ی محترمانه و جدل احسن برای فهم بهتر و... .
«کلاس مجردها» بیش از آن که یک کلاس آموزشی باشد یک کلاس تربیتی است. تمرینی است برای تفکر خلّاق و نقّاد. همه با هم درگیر فهمیدن و دانستن می شویم و اگر کسی در تمام زمان کلاس تمرکز و هوشمندی کافی را به خرج ندهد، از کلاس کم بهره می مانَد و شاید خسته شود. و مرا هم خسته کند!!! پس اگر حوصله اش را ندارید و یا این روش را نمی پسندید ثبت نام نکنید!
۶. شماره پنج را خواهش می کنم یکبار دیگر بخوانید.
۷موضوعِ «کلاس مجردها» انحصارا مباحث مرتبط با ازدواج و انتخاب همسر نیست چرا که از آغاز یعنی اولین جلسه اولین دوره تاکنون مهم ترین عامل انتخابِ موضوع جلسات «خردِ جمعی» بوده و خواهد بود و دیگر اینکه لزوما کلاس مجردها مرحله ی قبل از کارگاه خانواده نوپا [کلاس متاهلین] نیست! 
دقت بفرمایید! همیشه در آغاز هر دوره‌ای در نظر دارم مباحث انتخاب همسر را منظم بیان کنم اما تا کنون به غیر از آن و نیز پاسخ به سوالات کوتاه و مشاوره های افراد پای میکروفن که مورد نظر عقل جمعی کلاس بوده، به موضوعات مختلف و متنوعی به انتخاب اعضای کلاس پرداخته ایم. بحث هایی پرنشاط، پویا و جذاب که برای خود من هم شادابی و تازگی بهمراه داشته و دارد. مثلا غیرت دینی، عشق، امریکا، جهاد لسانی، امام، ولایت فقیه، دفاع مقدس، نسل و موالید، شیعه، ایمان و کفر، بهشت، مرجعیت و نقش روحانیت در انقلاب اسلامی ، هشدارهای اساسی در انتخاب همسر و برخی ریز مهارت های انتخاب همسر، هدف و آرزو، موج حمایت از دین، شکست عشقی، خیریه، جوانی فصل قرار و بی قراری، صدقات، خودکارآمدی، تناسب بین عقل و عشق در انتخاب، تربیت فرزند، مشکلات دختران در سنین بالا، سوگ و فراق، از دست دادن پدر و تأثیر آن برفرزندان، شناخت و مدیریت احساسات و هیجانات، انعطاف پذیری، نشاط در عبادت، انجام مستحبات، دلایل مخالفت خانواده با تصمیمات فرزندان، احترام به پدر و مادر، استقلال و وابستگی، تصویر ذهنی غلط از خواستگار، عزت نفس، نقش رسانه در تربیت جامعه، روابط متقابل، سهم ما در معضلات اجتماعی، نظم فکری، تقوا و اخلاص، احترام به خود، مهربانی و خیلی موضوعات دیگر
اگر شما فقط یک موضوع خاصی را مدنظر دارید ثبت نام نکنید!
۸. قانون در «کلاس مجردها» بسیار مهم است. این کلاس مانند برخی تجمعات یا جلسات، تفننی و سَرسَری نیست؛ هرچند بنابر اقتضای جلسات جوانان فضا معمولا شاداب و پرنشاط است اما روح حاکم بر کلاس یک جدیت و نظام مندی روشنی دارد. به یک تعبیر؛ کلاس برای خودش نظم و قاعده و قانون دارد هرچند ساده و اندک اما بسیار مهم. مثل همین ثبت نام اینترنتی و مصاحبه حضوری
۹. توجه به این نکته‌ مهم است: اگر ادب مثال زدنی، انگیزه ی بالا برای دانستن، حوصله و متانت و البته اخلاص و طهارت این جمع ارزشمند از پاک‌ترین جوانان و دانشجویان فرهیخته، نخبه و فعال نبود، هرگز "کلاس مجردها" پا نمی گرفت. جسارتا اگر خیلی عجول و یا خیلی زودرنج هستید و یا حال و حوصله‌ی فضاهای چالشیِ ملزم به صبر و تابآوری و خودداری از قضاوت را ندارید ثبت نام نکنید!
۱۰. سن و سال تولد: از آغاز قرارمان این شد که این کلاس ویژه ی جوانان و مجردها باشد؛ بنابراین ۱. از پذیرش متأهلین و افرادی که تجربه ی طلاق دارند، معذوریم. ۲. بنابر ملاحظات عدیده، محدوده ی سنی جوان را با تعاریفی مانند ۱۸ تا ۳۵ سال منطبق نکردم و برای هر دوره شرایط سنی تعیین کرده ایم و این دوره بازه سنی شرکت کنندگان در دوره هفتم آقایان ۷۲ تا ۷۶ و خانم ها ۷۱ تا ۷۷
تبصره: به پیشنهاد گروه اجرایی کلاس؛ فقط دانشجویان Phd و نیز دانشجویان المپیادی و نخبه با یکی دو سال کمتر و بیشتر از این بازه می توانند ثبت نام کنند. مثلا آقایی که متولد ۷۸ است و رتبه زیر صد در کنکور سراسری کسب کرده می تواند ثبت نام کند ولی تایید یا ردش به تشخیص کمیته سه نفره ثبت نام گروه اجرایی است.
۱۱. کسانی که در ادوار گذشته عضو کلاس بوده‌اند، همیشه به روی چشمم جای دارند و اگر به هر علتی از کلاس بازمانده اند در صورتی که احساس ضرورتی برای شرکت در ادامه این دوره دارند با گروه اجرایی حضوری مذاکره کنند.

۱۲. تشکر و سپاساز همه اهالی کلاس مجردها؛ عزیزان و نورچشمی های گرامی؛ آقا پسرها و دختر خانم های متدین و باوقار و دلسوز  و مهربان به ویژه تمامی اعضاء گروه اجرایی با روحیه جهادی مثال زدنی و شوق به یادگیری، از روز همان روزهایی که سنگ بنای کلاس مجردها در پرسش و پاسخ های ظهرهای ماه مبارک رمضان، در بالکن مسجد عمار گذاشته شد؛ روزهایی که عدد جوان های آن جمع به ۱۵ نفر هم نمی رسید تا امروز. از تک تک شما تشکر می کنم؛ بیش از قبل برایم محترم و عزیز هستید و مثل همیشه برای همه تون دعا می کنم. 
از والدینی که به کلاس سر زدند و گاهی فرزندانشان را همراهی کردند نیز متشکرم.


متاسفانه لازم است تکرار و تصریح کنم از ابتدا تمامی کلاس ها و کارگاه هایم رایگان بوده و هست.

پی نوشت: در تکمیل فرم ثبت‌نام ، به پاسخ دادن دقیق و محترمانه و رسمی دقت کنید. ما به تک تک پاسخ ها دقت می کنیم و برخی را به دلیل نوع پاسخ گفتن هایش یا در این مرحله رد می کنیم یا در اولویت قرار نمی دهیم. 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶۴
انتشار یافته: ۹۵
zahraa
۱۳۹۶-۱۰-۲۷ ۲۲:۲۱
0
0
سلام استاد
وقت بخیر و خداقوت
از بچه های دوره پنجمی هستم
دلتنگ شدم
علی باقری
۱۳۹۶-۱۰-۲۷ ۲۲:۳۱
0
0
سلام و ارادت
انشالله که سلامت و تندرست باشید
دوره بسیار عالی بود خیلی خوب بود هرچیزی بگویم کم است
حیف که زود تمام شد

بدی کلاس مجردها فقط زمان کم آن است.

انشالله سلامت و تندرست و عاقبت بخیر باشید

یاعلی
فرخی
۱۳۹۶-۱۰-۲۷ ۲۲:۴۱
0
0
بسیار مطالب روشن و مفیدی فرمودید. به عنوان عضو کوچک کلاس از کسانی که می خواهند ثبت نام کنند تمنا دارم دوباره و سه باره این نکات را مطالعه کنند که قطعا در درک کلاس خوب منعطف سیال و قانونمند مجردها، کمک شایانی به ایشان خواهد کرد.
حسنا زعيمى
۱۳۹۶-۱۰-۲۷ ۲۲:۵۴
1
0
سلام
يادم هست در يكى از پست هاى سايت خطاب به بچه هاى دوره هاى پيشين كلاس مجردها كه از پايان دوره شان ناراحت بودند با اين مضمون فرموده بوديد كه به هرحال هر دوره اى يك روز بايد تمام شود، پس اينقدر ناراحتى به خرج ندهيد. فرمايش شما متين است، پس بهتر مى دانم كه اينجا بابت تمام درس ها و نكات ظريفى كه به ما ياد داديد تشكر كنم كه به واقع تأثيراتش را در بهبود كيفيت زندگى مان مى بينيم. هرچند گريزى از ناراحتى و دلتنگى نيست، چرا كه بيش از اين توفيق در محضر شما بودن را نداريم.

يا على (ع)
شهاب مرادی
مدیر پایگاه سلام/ این ناشی از رشدیافتگی و بالندگی شماست.
البته می دانید بچه هایی که از دوره ششم در گروه اجرایی دوره هفتم قرار بگیرند همراه کلاس می مانند.
كلانتر
۱۳۹۶-۱۰-۲۷ ۲۳:۵۲
1
0
سلام ممنونم از این همه لطف و مهربانی شما که همیشه نسبت به شاگردان خود و مخاطبین دارید آموزه های شما علاوه بر ایجاد تحول در دیدگاه بسیار کاربردی و دقیق هست خیلی خداوند رو شاکرم که این توفیق رو بدست آوردم که از محضر شما بهرمند شوم همیشه دعاگوی شما و ممنون الطاف بی پایان شما هستم
جارالهی
۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۰۱:۰۵
1
0
سلام
هرباره شکر خدا رو میکنم که در محضر شما شاگردی میکنم. ممنون به خاطر وقتی که میذارید و توضیحات دقیق و روشنتون. ان شاءالله که دوره جدید هم پربار باشد. و خداوند به شما توان مضاعف عنایت کنه و خیر کثیر. دعاگو و ممنونتان هستیم
عاطفه رفیعی
۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۰۱:۱۹
1
0
سلام.
در دوره کوتاه ششم فرصت شاگردی شما قطعا از بهترین تجربه های زندگی من به حساب می آید،تقدیری که شما برای اداره کلاس و دوره های مختلف دارید بی شک با تجربه و خردمندی که از شما در ذهن دارم بهترین اتفاق است.برای همه آموزه هایی که با گه گاه با خستگی،کسالت و زحمت ولی با دلسوزی و پدرانه به ما یاد دادین بی اندازه ازتون سپاس گذارم و همیشه از خداوند براتون عزت و سلامتی میخوام.
فاطمه استادرحیمی
۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۰۱:۱۹
0
0
سلام استاد
خیلی خیلی نکات ثبت نام و شرایط کلاس رو دقیق و واضح فرمودید
حتی بنده هم پس از دو دوره شرکت مشتاق خواندن قوانین شدم
خیلی ممنونم ازتون
یکشنبه ها همیشه کل اعضای خانواده ام میدانند برای من روز خاصی شده و همیشه همه برنامه هایمان به خاطر کلاس و نبود من کنسل میشه
این چند هفته که ایام امتحانات بود به شدت دلتنگ کلاس شدم
عارفه کبیر
۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۰۲:۱۷
0
0
سلام
شکر خدا افتخار شاگردی شما در دوره ششم نصیبم شد... بینهایت از لطف و بزرگ منشی جنابعالی سپاسگزارم... در هر موضوعی که طی دوره مطرح شد هوشمندانه، دلسوزانه و پدرانه توصیه ها و آموزش های کاربردی و عالی رو در اختیارمون قرار دادین... کلاس مجرد ها چه به لحاظ مدل آموزش و چه از جهت مهارت آموزگاری جنابعالی، واقعا با ارزش ترین کلاسی هست که میتونه برای کسی پیش بیاد.. مجدد متشکرم.. امیدوارم عزتتون مستدام باشه استاد گرامی و گرانقدر... کاستی و کوتاهی های ما رو به بزرگی خودتون ببخشید.
Heidari
۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۰۲:۳۹
0
0
سلام استاد
دراین فرصت چندماهه درمحضرشماخیلی چیزهایادگرفتم وازهمه مهم ترطعم تغییرورشد رو چشیدم.درست است که دوره. ششم به اتمام میرسه امااموزه های شماهرروز توزندگیم جریان داره.قطعا وحتمابادیدن ایینه خانه وخوندن مطالب سایت اتصالم روباعلم ومهارت شماحفظ خواهم کردان شاءالله.
ازشماخیلی خیلی ممنونم که پدارانه برامون زحمت میکشین وحمایت مون میکنید.براتون ارزوی سلامتی،سرافرازی وبرکت روز افزون دروقت وانرژی رو ازخدای مهربان دارم.
یاعلی
نادرى
۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۱۳:۰۷
0
0
سلام استاد
خيلى خوشحالم و خداوند را شاكرم كه توفيق حضور و بهره بردن از محضرتان و شاگردى در محضرتان را نصيب اين جانب فرمودند .
از زحمات، توضيحات مفيد و كاربردى و درس هاى ارزشمندتان بسيار سپاسگزارم .
درس ها و نكاتى كه در كلاس به من آموختيد هميشه و در هر لحظه در خاطرم هست و در لحظاتى كه بايد از آنها استفاده كنم عيناً برايم تداعى مى شوند ، بابت اين درس هاى زندگى ،كه هيچ جاى ديگرى آنها را نيافتم ،
بينهايت از شما سپاسگزارم .
إن شاءلله اين فرصت دوباره نصيبم شود و إن شاءلله كه شاگردان لايق و قدردانى باشيم و شما از ما راضى باشيد .
صباغی
۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۱۳:۲۶
0
0
سلام استاد
زمان