دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
چهارشنبه , ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۲۹
منتشر شده در: یادداشت ها » یادداشت ها
این کلاس مانند برخی تجمعات یا جلسات، تفننی و سَرسَری نیست؛ هرچند بنابر اقتضای جلسات جوانان فضا معمولا شاداب و پرنشاط است اما روح حاکم بر کلاس یک جدیت و نظام مندی روشنی دارد. به یک تعبیر کلاس برای خودش نظم و قاعده و قانون دارد هرچند ساده و اندک اما بسیار مهم. این دوره، لزوما مرحله ی قبل از کارگاه خانواده نوپا نیست! و انحصارا در آن به مباحث مرتبط با ازدواج و انتخاب همسر نمی پردازم. بلکه مسائل مد نظر و نیازهای فکری و بینشی شرکت کنندگان محترم، مهم ترین عامل انتخابِ موضوع جلسات بوده و خواهد بود.
سلام
با تبریک ۲۲بهمن؛ سالروز پیروزی انقلاب اسلامی؛ان شاءالله ثبت نام دوره پنجم کلاس مجردها از شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴به صورت اینترنتی آغاز می شود. این بار هم ثبت نام کلاس مجردها مانند ادوار گذشته، فقط در مهلت محدود ۴۸ ساعته و بدون تمدید در همین سایت انجام می شود. 

تک تک جلسات و لحظه لحظه های کلاس مجردها را دوست دارم و خدا را بابت آن شکر می کنم.

اگر ادب مثال زدنی، انگیزه ی بالا برای دانستن، اخلاص و طهارت این جمع ارزشمند از پاک ترین جوانان و دانشجویان فرهیخته، نخبه و فعال نبود، هرگز "کلاس مجردها" پا نمی گرفت.

بارها در بین پیام ها و کامنت های شما در اینجا و اینستاگرام، سوالاتی را در خصوص آغاز دوره جدید، ثبت نام و شیوه عضویت در "کلاس مجردها" خوانده ام.

با توجه به تجربیات ثبت نام های گذشته و بر اساس اغلب سوالات مشابه متقاضیان دوره های قبل؛

از علاقمندان به شرکت در دوره جدید کلاس مجردها درخواست می کنم این توضیحات را دقیق مطالعه فرمایند:

۱. زمان ثابت تشکیل: این کلاس روزهای یکشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ است. لطفا برنامه های پیش روی‌تان را بررسی کنید. خوب است بدانید هیچ ساعتی را نمی توان انتخاب کرد که همه موافق باشند؛ پس خودتان ارزیابی کنید. اگر مناسب زمان و برنامه ی شما نیست ثبت نام نکنید!
البته در تمام دوره ها بسیاری از عزیزان هر هفته از سایر کلاس ها و یا محل کارشان مرخصی گرفتند. تا در این کلاس به موقع حاضر باشند.

۲. مکان برگزاری: جلسات معمولا در تالار ایوان شمس در ابتدای اتوبان کردستان تشکیل می شود و هرازگاهی هم در دانشگاه های اصلی شهر تهران؛ ولی پاتوق اصلی تالار ایوان شمس است. این مورد هم مانند زمان قابل تفاهم صد در صدی نیست. خوب است جوان تر ها از عبارات و ادبیات کودکانه ای مانند «آن مکان دور است» کم کم فاصله بگیرند. اگر این کلاس برای کسی ضرورت داشته باشد اصلا این نوع حرف ها برایش مهم نخواهد بود. راستی از شهرهای بسیار دور مانند ساحل خلیج همیشه فارس، جوان هایی مشتاق با سن و سال شما و بعضا با جیب تقریبا خالی، برای دیدن یک بازی فوتبالِ معمولا صفرصفر به تهران و ورزشگاه آزادی می آیند و شب را بیرون از ورزشگاه می خوابند.

حالا یک آقا پسر یا حتی دخترخانم در محدوده شهر تهران بگوید اتوبان کردستان یا خیابان شهید گمنام دور است؟! به هر حال خودتان بررسی و انتخاب کنید. اگر برای‌تان مقدور نیست ثبت نام نکنید.

۳. روش تدریس: روش تدریسم جزوه گفتن و پاورپوینت نیست. سخنرانی هم نیست!

روش تدریس بحث است و گفت و گوی محترمانه و جدل احسن برای فهم بهتر؛ تمرینی است برای تفکر خلاق و نقاد؛ همه با هم درگیر فهمیدن و دانستن می شویم و اگر کسی در تمام زمان کلاس تمرکز و هوشمندی کافی را نداشته باشد، از کلاس کم بهره می مانَد و شاید خسته شود. 

۴. تلقی نادرست: اولا؛ این کلاس مانند برخی تجمعات یا جلسات، تفننی و سَرسَری نیست؛ هرچند بنابر اقتضای جلسات جوانان فضا معمولا شاداب و پرنشاط است اما روح حاکم بر کلاس یک جدیت و نظام مندی روشنی دارد. به یک تعبیر کلاس برای خودش نظم و قاعده و قانون دارد هرچند ساده و اندک اما بسیار مهم.

ثانیا؛ این دوره، لزوما مرحله ی قبل از کارگاه خانواده نوپا نیست! و انحصارا در آن به مباحث مرتبط با ازدواج و انتخاب همسر نمی پردازم. بلکه مسائل مد نظر و نیازهای فکری و بینشی شرکت کنندگان محترم، مهم ترین عامل انتخابِ موضوع جلسات بوده و خواهد بود.

۵. موضوعات محوری جلسات گذشته: تا کنون به غیر پاسخ به سوالات کوتاه و مشاوره ها و پرداختن به موضوعات مربوط به انتخاب همسر به موضوعات مختلف و متنوعی به انتخاب اعضای کلاس پرداخته ایم. بحث هایی پرنشاط، پویا و جذاب که برای خود من شادابی و تازگی بهمراه داشته و دارد. برخی از عناوین مباحث مطرح شده در این سه دوره تا آنجا که خاطرم هست: غیرت دینی، عشق، امریکا، جهاد لسانی، امام، ولایت فقیه، دفاع مقدس، نسل و موالید، شیعه، ایمان و کفر، بهشت، مرجعیت و نقش روحانیت در انقلاب اسلامی ، هشدارهای اساسی در انتخاب همسر و برخی ریز مهارت های انتخاب همسر، هدف و آرزو، موج حمایت از دین، شکست عشقی، خیریه، جوانی فصل قرار و بی قراری، صدقات، خودکارآمدی، تناسب بین عقل و عشق در انتخاب، تربیت فرزند، مشکلات دختران در سنین بالا، سوگ و فراقت، از دست دادن پدر و تأثیر آن برفرزندان، شناخت و مدیریت احساسات و هیجانات، انعطاف پذیری، نشاط در عبادت، انجام مستحبات، دلایل مخالفت خانواده با تصمیمات فرزندان، احترام به پدر و مادر، استقلال و وابستگی، تصویر ذهنی غلط از خواستگار، عزت نفس، نقش رسانه در تربیت جامعه، روابط متقابل، سهم ما در معضلات اجتماعی، نظم فکری، تقوا و اخلاص، احترام به خود، مهربانی و خیلی موضوعات دیگر

۶. موضوع محوری این دوره: بنا دارم ان شاءالله در دوره پنجم در مورد مهارت های انتخاب همسر صحبت کنم اما خردِ جمعی و میزان مشارکت افراد در مباحث روند بحث را تعیین می کند.

شرایط ثبت نام: از آغاز قرارمان این شد که این کلاس ویژه ی جوانان و مجردها باشد؛ بنابراین

۱. از پذیرش متأهلین و افرادی که تجربه ی طلاق دارند، معذوریم.
۲. بنا بر ملاحظات عدیده، محدوده ی سنی جوان را با تعاریفی مانند ۱۸ تا ۳۵ سال منطبق نکردم و برای هر دوره شرایط سنی تعیین کرده ام.
این دوره هم محدوده سنی دختر خانم ها چیزی حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بیشتر از آقایان است.
بازه سنی شرکت کنندگان در دوره پنجم
 دختر خانم ها متولدین   ۶۶ تا ۷۶
      آقا پسرها متولدین   ۷۰ تا ۷۴

زمان ثبت نام:
ان شاءالله فرم ثبت نام اینترنتی از روز شنبه ۱۳۹۴/۱۱/۲۴؛ در همین صفحه باز خواهد شد و مهلت آن ۴۸ ساعت خواهد بود.


پس از مرحله ثبت نام اینترنتی، مراجعه حضوری برای مصاحبه و پذیرش هست؛ که بعد از ثبت نام اینترنتی انجام خواهد شد؛ در محل مرکز مشاوره زندگی بهتر یا آدرسی دیگر که ان شاءالله همین جا اعلام خواهد شد.

۷. یک توصیه ی مهم برای ثبت نامی های جدید: لینک های کلاس مجردها را در سایتم ببینید و کامنتهای زیر عناوین برنامه ها بخوانید تا مقداری با فضای کلاس آشنا شوید.

همچنین در فضای مجازی هم اعضای کلاس اطلاعات زیادی منتشر کرده اند. مانند هشتگ #کلاس_مجردها در اینستاگرام که می توانید به آنها مراجعه کنید.
 
۸. کلامی هم با اعضاء دوره چهارم و  دوره های ماقبل :

شما همیشه عضو کلاس هستید و روی چشمم جا دارید و نیازی به ثبت نام مجدد نیست عضویت اهالی دوره های قبل شامل محدودیت های سن و سال تولد نمی شود. البته شاید جلسات مجزایی برای شما در نظر بگیرم. پس ارتباط تان را با سرگروه ها و مسئولین گروه اجرایی حفظ کنید.
 
۹. در پایان از همه اهالی کلاس مجردها؛ عزیزان و نورچشمی های گرامی؛ آقا پسرها و دختر خانم های متدین و باوقار و دلسوز  و مهربان به ویژه تمامی اعضاء گروه اجرایی با روحیه جهادی مثال زدنی و شوق به یادگیری، از روز همان روزهایی که سنگ بنای کلاس مجردها در پرسش و پاسخ های ظهرهای ماه مبارک رمضان، در بالکن مسجد عمار گذاشته شد؛ روزهایی که عدد جوان های آن جمع به ۱۵ نفر هم نمی رسید تا امروز. از تک تک شما تشکر می کنم؛ بیش از قبل برایم محترم و عزیز هستید و مثل همیشه برای همه تون دعا می کنم. 
از والدینی که به کلاس سر زدند و گاهی فرزندانشان را همراهی کردند نیز متشکرم. 

۱۰.  لازم است تکرار کنم از ابتدا تمامی کلاس ها و کارگاه هایم رایگان بوده و هستند.

التماس دعانظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱۴۱
انتشار یافته: ۱۵۴
محمد
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۷:۲۸
8
8
ضمن عرض تشکر خدمت شما
اگر امکانش هست ، سال تولد اقا پسرا رو اگه میشه بیشترش کنید یعنی تا ۷۶
على سليمانى
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۷:۴۵
9
2
سلام عليكم

پس از چندى انتظار، محدوده سنى جديدى كه تعريف كردين مانع حضور بنده شد؛ ٦٨ى هستم.
انشالله دوره بعد اگر توفيق داشتم.
سلامت باشيد
واحدی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۷:۴۵
10
0
سلام. حاج آقا
خیلی خوشحالم که دوره جدید شروع میشه!
خدا را شاکرم بابت لحظه لحظه کلاس مجردها.
یکی از بهترین نعمت هايي که خدا به من عطا فرموده!
چشمتان سلامت.
ان شاء الله همیشه سلامت و محفوظ باشید
اجرتان با خانم حضرت زهرا (س)
محمدی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۸:۲۳
6
0
سلام
ممنون استاد از توضیحاتتون
برای برگذاری مجدد کلاس لحظه شماری می کنیم و خدارو واقعااااا شاااااکرم که این کلاس قسمتم شده
ان شاالله همیشه در پناه خدای مهربون سالم و با عزت باشید تا ما همیشه از حضورتون فیض ببریم
ممنون
شالباف
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۸:۲۳
4
2
با سلام خدمت استاد محترم
مي خواستم بدونم كه براي اين دوره كساني كه متولد٦٥ هستن نمي تونن شركت كنن؟
سید علیرضا گلکار تهرانی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۸:۲۵
0
5
سلام علیک استاد عزیز و بزرگوارم من تشنه و عاشق بیانات عزیز و پای منبر و کلام شیوای شما در زندگیم هستم و متاهل ....و البته افتخار میکنم به تاهلم که در سن پایین ازدواج کردم و بحمدلله بسیار هم راضی و خوشنودم....حال مساله اینجاست که التماس عاجزانه دارم تا در این کلاسها به عنوان شاگرد کوچک شما گوشه ای بنشینم....هر چند که در منبرهاتون لیاقت دارم و غالبا روبرو و جلوی منبر عزیز دل مینشینم و بهره میبرم .....خواهشمندم در صورت امکان مساعدت کنین و اجازه حضور بنده را استثنا صادر نمایید.....التماس دعای مخصوص و.....یا علی مدد
تسکین
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۹:۰۹
5
0
ممنونم از شما
اکرمی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۹:۱۰
9
5
ما ک دسترسی نداریم لطفا فیلم.صوت.یا متن این کلاسا رو تو تلگرام بذارین
یلدا
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۹:۱۱
6
0
الحمد للله. خوش خبر باشید استاد. اجرتون با سرورم حضرت محمد (ص).
یا علی
میلاد
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۹:۲۰
5
1
با سلام
من متولد مهر ماه 1369 هستم و خیلی علاقه مند حضور در کلاس ها هستم و در اواسط دوره چهارم با این کلاس آشنا شدم که خب تصمیم داشتم در کلاس ها شرکت کنم در دوره جدید اما بخاطر پنج ماه بزرگتر بودن احتمالا نمیتوانم شرکت کنم حتی کلاس دانشگاهم هم جابه جا کرده بودم خواهشمندم که این حقیر را ثبت نام کنید
فاطیما
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۹:۳۹
6
0
سلام.
خداوند به شما عمر باعزت دهد.
از اینکه به ما، شاگرداتون، انقدر لطف دارید ممنونیم. جمله ی "شما همیشه عضو کلاس هستید و روی ...." مثل جمله یک پدر مهربان به فرزندانش بود که به من امید داد! چشمتون سلامت.
خدا به شما خیر دهد.
ناشناس
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۹:۵۱
5
0
خدا خيرتون بده چقدر دلتنگ كلاس بودم
حجت
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۹:۵۲
3
3
با سلام و احترام خدمت شما
لطفا برای ما شهرستانی ها هم تدبیری بیاندیشید
من خیلی دوست دارم در این کلاس ها شرکت کنم
ولی بدلیل دور بودن از پایتخت مقدور نیست
خواهشا مطالب هر جلسه را در صفحه تلگرام تون قرار دهید
خیلی دوستون داریم ما نیشابوری ها
زهرا کشاورز
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۰۲
7
0
سلام
به قدری با د