دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
۲۴۶۰۶
بازدید
پنجشنبه , ۲۰ ارديبهشت ۱۳۸۶ ساعت ۱۹:۵۰

امروزه زندگی ماشینی کمتر مجالی را برای تعامل و ارتباطات انسانی باقی گذاشته، با یک نگاه به  مسافران مترو یا هواپیما و حتی کارمندان یک اداره، در می یابید که بسیاری از افراد فقط در کنار یکدیگر، زندگی می کنند نه با هم. خانواده ؛ کوچکترین واحد جامعه هم ازاین مسئله مستثنی نیست. زندگی خانوادگی فقط به معنی بودن زیر یک سقف نیست. خانواده ای مطلوب است که خانه برای اهالی آن محلی آرام و فضایی امن باشد.

آرامش بخشی مهمترین کارکرد خانواده است. برای داشتن خانواده ای آرام باید درجستجوی عوامل ناآرامی و از بین بردن آنها بود. نا آرامیها دراثر نشناختن یکدیگر یا درک نشدن احساسات و عواطف و یا بد فهمی ها ایجاد می شود.

زن و مردی که با هم زندگی مشترکی را آغاز می کنند از دو خانواده با دو فرهنگ و تربیت مختلف آمده اند و افکار، عقاید، عادات و رفتارهایشان تحت تاثیر آموزشهای قبلی آنها قرار دارد و حالا در این ترکیب جدید

می خواهند یکدیگر را بشناسند و برای شناخت چه بسا از شیوه آزمون و خطا استفاده می کنند که اکثرا نتیجه مطلوب ندارد بلکه تولید سوءظن نموده و روابط را سردترمی کند.

راه آسانتر و مطمئن تری که می تواند خانواده را از تنش ، التهاب ، دلخوری و سوء تفاهم دور کند، برقراری ارتباط صحیح است و کلید این ارتباط  گفتن و گوش دادن است.

با هم گفتگو کنید و هیچ گاه تصور نکنید تمام انتظارات و توقعات شما از چهره تان پیداست و نیازی به حرف زدن نیست.

به راحتی و دور از گلایه و الفاظ تلخ، با مهربانی و امید، احساسات خود را بگویید و احساسات دیگران را به نسبت یک زبان و دو گوشی که خدا به شما داده با آرامش و احترام بشنوید .
علاوه برگفتگوی جمعی خانوادگی که بسیار مهم و مفید است با تک تک اعضای خانواده تان نیز حرف بزنید.

با همسرتان به تنهایی صحبت کنید. بگذارید از خودش بگوید. و با دقت و آرامش گوش کنید.  
مهم ترین مهارت یک مرد در ارتباط با همسرش، شناسایی و اهمیت دادن به احساسات و عواطف همسر است و پایان دادن به نگرانی ها و دلهره های زنانه ی او. به سادگی بگویید او را دوست دارید.

با هریک از فرزندانتان نیز بیرون بروید و درشرایطی دوستانه و بدون مزاحم و شریک(موبایل خاموش)درباره آینده ، اهداف و امیدهای او گفتگو کنید ، به او فرصت دهید تا در فضایی محترمانه و صمیمی با شما حرف بزند(باز به همان به نسبت یک زبان و دو گوش) با آرامش گوش کنید و او را هدایت و تقویت کنید.به این ترتیب علاوه بر اینکه از اسارت ذهنیت ها خارج می شویم محبتمان نسبت به اعضای خانواده روز به روز بیشتر می شود .

اگر خوب گوش بدهیم  بهتر به مسائل احاطه پیدا نموده و درست تفسیر و تصمیم گیری می کنیم و آنگاه موثرتر و زیباتر پاسخ می دهیم .

هم خوب و راحت بگوییم و هم خوب و موثر گوش کنیم

(تفاوت شنیدن با گوش دادن : گوش دادن یک روند فعال، متمرکز، تصویرگر، پردازش گر و موثر است.)

- اگر والدینتان با این شیوه با شما گفتگو نمی کنند شما با مهربانی و تشویق آنها را به این سبک گفتگو دعوت کنید.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۸
فردا
۱۳۹۰-۰۴-۱۳ ۰۱:۰۰
36
9
سلام اين دو نوع گفتگو از طريق رسانه يا حداقل ازطريق اموزش جوانان درشرف ازدواج بايد نهادينه شود وميتونه از بروز خيلي مشكلات جلوگيري كنه.
سیادتی
۱۳۹۱-۱۱-۲۸ ۰۶:۵۸
379
48
سلام
من اصلا رابطه خوبی با مامان و بابام ندارم احساس می کنم اصلا منو دوست ندارندو سر من زیاد داد می زنند و حرفهایمنو گوش نمیدهند
چیکار کنم
mina.b
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۰۷:۲۰
2
0
سلام
من رابطه خوبی با پدر و مادرم نداشتم..از این موضوع هم اونها ناراحت بودند و هم خودم اذیت می شدم..بعد از آموزش های شما و گاهی فقط شنیدن یک تک جمله چه در کلاس مجردها و چه در سایت، هم درصحبت های شما و هم اعضای کلاس،الحمدالله رابطه حسنه ای برقرار شده و برای مشکلات اولین و بهترین راه حل، گفتگو با آنهاست..
osamaneh
۱۳۹۲-۱۰-۱۲ ۰۵:۵۵
244
0
سلام خدا قوت سپاس از شما
محمد هادی
۱۳۹۲-۱۱-۰۴ ۱۰:۱۳
37
117
سلام
متاسفانه تقویت مهارت گفتگو کردن در خانواده هایی که یکی از اعضای اصلی(یعنی پدر و مادر) دچار اختلال خلقی هستن خیلی خیلی سخت و بیشتر اوقات نا امید کننده هستش
22سال، دانشجوی مکانیک،کرج
شاه حسینی
۱۳۹۲-۱۲-۰۵ ۱۲:۵۷
964
36
خیلی ناراحت شدم که چرا این مطلب را بعد از 6 سال از نوشتن میخوانم !به توصیه شما در کلاس خانواده نوپا این مطلب یک زبان و دو گوش را در سایت پیدا کردم و خواندماما ماهی را هر وقت از آب بگیرین تازه است
الان هم بلافاصله برای تمامی دوستانم میل کردمالتماس دعا
yazdani
۱۳۹۲-۱۲-۱۰ ۰۶:۴۹
144
27
به نام حق
چه خوب گفته اید استاد!
به نظر من راهکار شما مثل پیشگیری می ماند. گوش دادن باحوصله و در واقع همسر و فرزند را درجایگاه حرف زدن قرار دادن می تواند از مشکلات احتمالی آینده نزدیک جلوگیری کند.
همچنان که مولا علی علیه السلام می فرمایند: " همانند طبیب مدارا کننده ای باش که دارو را جایی به کار می برد که سودمند است." (مصباح الشریعه: ص 370، بحارالانوار: ج 2 ص53 ح 12)یا حق
بهبهانی
۱۳۹۳-۰۳-۰۴ ۲۱:۲۸
0
0
مینام
سلام
استاد
حرف های زیبا یست اما با پدر ومادر عصبی به این راحتی ها هم نمیشه حرف زد؟ چون گوش نمی کنند و متاسفانه همیشه حرف پدر ومادر هاست؟پس گفتگو کردن هم معنی نداره چون نتیجه نداره؟
مریم
۱۳۹۴-۱۱-۱۱ ۰۹:۲۸
0
0
استاد از سخنان شما
بسیاربسیارسپاسگزارم ولی وقتی من بادخترکوچیکم که ١٩سالش صحبت میکنم اصلا تاثیرنداره رفتارخودشو میکنه لجبازی باخواهربزرگش بد صحبت کردن با بزرگترهاش بفرمایید من چیکارکنم باتوجه به اینکه پدرش درقیدحیات نیست
سعیده
۱۳۹۴-۱۱-۱۱ ۱۱:۱۵
0
0
سلام منو همسرم ۱۵ساله ازدواج کردیم اما متاسفانه ایشون اصلا به صحبت منو دخترم گوش نمیکنه وما حق صحبت نداریم اما خودش به راحتی از اتفاقات روزمره تعریف میکنه راهکار چیه؟؟؟
امیدرضا تدینی
۱۳۹۴-۱۱-۱۱ ۱۷:۰۰
0
0
سلام . من ی مشکل دارم تقریبا دارم از خانومم دارم جدا میشم دوستش دارم . میخواستم ی وقت مشاوره از شما بگیرم تا برای مشکلم ی راه حل پیدا کنم . نمیدونستم چطوری میتونستم با شما صحبت کنم بخاطر همین اینجا پیام دادم شاید ببینید وکمکم کنید.
شهاب مرادی
مدیر پایگاه سلام/ با زندگی بهتر تماس بگیرید.
عبدالله
۱۳۹۴-۱۱-۱۱ ۱۷:۲۸
1
0
سلام.
بسيار آموزنده و خوب بود حاج آقا.

يادمه در دوران زندگي دانشجويي، با هم اتاقيم مشكل عدم تفاهم در امور مشترك رو داشتيم. مشكل بسيار زياد شده بود، تا اينكه تصميم گرفتيم باهم در مورد موضوعاتي كه تفاوت سليقه داريم گفتگو كنيم. گفتگوي فعال و منطقي، و چقدر موثر بود و هست.فرمايشات شما رو كاملا تاييد ميكنم.
يا علي
فاطمه
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۰۷:۵۱
0
0
سلام روز بخیر من خیلی خوشحال هستم که در کانال شما هستم و از صحبت های شما و پستهایی که می
ناشناس
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۱۵:۵۷
0
0
ای بابا کاش ميشد
ناشناس
۱۳۹۴-۱۱-۱۳ ۰۲:۳۹
1
0
سلام حاج اقا مرادی
ترو خدا جواب من و امثال منو بدید
22 ساله ازدواج کردم ،پسر 21 ساله دارم ،حدود 10 ساله میدونم همسرم ...
شهاب مرادی
مدیر پایگاه سلام
این شرایط را بپذیر و به خودت اصلا سخت نگیر
خیلی ها در چنین شرایطی با آرامش و خیال آسوده رندگی می کنند.
ستاره کیانی
۱۳۹۴-۱۱-۱۳ ۲۰:۳۱
0
0
من باتوجه اینکه نوه دارم هنوزمشکل دارم که همسرم به حرفهایمگوش نمیکند
زهرا
۱۳۹۴-۱۱-۲۳ ۱۷:۴۲
0
0
سلام حاج اقا مرادی ویدئو هاتونو شنیدم خیلی مفید بود
واحدی
۱۳۹۵-۰۲-۱۸ ۱۵:۳۱
0
0
سلام حاج آقا
چقدر این جمله تون برای من در این لحظه مفید بود
"هم خوب و راحت بگوییم و هم خوب و موثر گوش کنیم"
ان شاء الله همیشه سلامت باشید
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: