سه راهی (وسواس -3)

                 
اگر شما هم بعد از خواندن از خودت چه خبر؟ و انفعال حیرت انگیز مشکل خود را در آن فهرست دیدید و یا اصلا از قبل می دانستید که از وسواس رنج می برید و این افکار مزاحم و اجبارهای وسواسی شما را آزار می دهند، منتظر گام های بعدی هستید از اینجا به بعد باید از این سه راهی با تفکر و اتخاذ تصمیم جدی و قاطع یک راه را انتخاب و عبور کنید.
و تنها در یکی از این سه مسیر چند گامی با هم همراه خواهیم شد. ان شاءالله
اما سه راه:

 راه اول:
   ادامه انفعال و سازش ذلت بار با وسواس؛
این راه بی سرانجام ، مسیر افرادی است که برای درمان و بهبود خود هیچ انگیزه و اراده ای ندارند و با وسواس کنار می آیند.
اگر شما هم از غلبه بر وسواس ناامید شده اید و یا بنای غلبه بر آن را ندارید من هم اصرار نمی کنم که

بسم الله و تغییر کن اما پیشنهاد می کنم  اول پاسخی برای خداوند آماده کن -هرچند روز حساب از کسی که از نعمت عقل بهرمند باشد هیچ عذری پذیرفته نخواهد شد!-
و دوم این تصمیم را با اطرافیان در میان بگذار تا آنها به فکر راه چاره ای برای خود باشند!
ادامه این انفعال نامعقول، به توان تحمل زیاد در مبتلا و صبر بسیار در خانواده و اطرافیان فرد وسواسی نیازمند است و شاید زندگی با یک وسواسی به مراتب از زندگی با یک معتاد به تریاک سخت تر و تلخ تر است.
همیشه راه اول و دم دستی گزینه‌ی مناسبی برای نجات نیست! دقت کنید.

راه دوم:
  مراجعه به درمانگر و کمک گرفتن از دانش تخصصی؛
روانشناس در جلسات مشاوره فردی به علل بروز و تداوم مشکل خاص شما می پردازد. با توجه به مشکل فردی و شخصی شما، تکنیک ها و روش های درمانی ای موثرتر را انتخاب کرده و به درمان و حل مساله می پردازد.
مراجعه به مشاور و روانشناس خود یکی از مهارت های زندگی است حتما پس از بررسی و انتخاب مشاور یا مرکز مشاوره مناسب برای درمان اقدام کنید.
در مورد وسواس ها درمان دارویی درمان قطعی نیست و معمولا به عنوان کمک در کنار روان درمانی استفاده می شود و روش های روان درمانی، متعدد و گوناگون هستند که امروزه درمانگرانی که با روش درمانی شناختی رفتاری ؛ (CBT;Cognitive Behavioral Therapy) برای درمان وسواس اقدام می کنند موفق تر هستند.
آشنایی درمانگر با مسائل دینی و شرعی برای بسیاری از مراجعین مهم است و این توجه به جا و دقت مفیدی است.


راه سوم:

  خودیاری ، خود درمانی ؛
اگر فکر می کنید که دیگر وقت آن رسیده که کاری کنید و فعالانه برای غلبه بر مشکل خود، خودتان دست به یک اقدام جدی بزنید، عزمتان را جزم کرده اید که گامی هر چند سخت و طاقت فرسا در راه غلبه بر وسواس خود بردارید، می توانید روش خودیاری یا خوددرمانی را انتخاب کنید.
در این روش به کمک مطالعه و تمرین گام به گام می توانید بر مشکل خود غلبه یابید.
اما این روش نیازمند باور و تصمیمی قاطع است؛ باور به این که این روش حتما موثر است و تصمیم قاطع که منجر به تلاش مجدانه ، هوشمندانه، مداوم و خستگی ناپذیر شما در جهت غلبه بر این وسواس می شود.
 اگر تصمیم خود را گرفته اید با هم همراه می شویم.

نکته مهم:
در سراسر این مسیر باید این نکته را مد نظر داشته باشید که مشکل شما با وسواس ها و اجبار ها یک شبه ایجاد نشده که یک شبه هم رفع شود!!
و اگر غلبه بر وسواس به این سادگی بود هرگز شما تا به این حد با آن مشکل نداشتید.

رهایی از شر این بختک و بازگشت به زندگی سرشار از "آزادی و اختیار" به دور از "اجبارها و الزام ها" حق تک تک افراد است.
شما آزاد و مختار آفریده شده اید. آزادی خود را دوباره احیا کنید.

ادامه دارد...