دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
۱۱۳۲۳
بازدید
پنجشنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۰۰
منتشر شده در: یادداشت ها » این روزها ...

 

ماه ذی الحجه آغاز شده  با روزهای با عظمتی مانند عرفه و قربان و غدیر و مباهله. شب های دهه اول آن بسیار باعظمت است و خدا به این شب ها قسم خورده؛ والفجر و لیال عشر! اگر کسی در تمام ماه رمضان نتوانسته خودش را به مغفرت خدای مهربان برساند به او آدرس شب عرفه را داده اند.

ذی الحجه ماه حج است. تقریبا اغلب کاروان های حجاج از سراسر عالم وارد حرم امن الهی شده اند.ان شاءالله مکرر نصیب مان شود خصوصا عزیزانی که مشرف نشده اند. چقدر خوب است که اشتیاق خود را برای حج و عمره اظهار کنیم و بدانیم که هر قلب سلیمی همواره مشتاق زیارت خانه خدا است.

حتما از ثواب های بسیار حج  و اعمال و مناسک آن باخبرید. مثلا رسول خدا صلی الله علیه و آله به آن مرد متمول فرمودنداگر به اندازه کوه ابو قبیس تمام طلای سرخ انفاق کنی ثواب این عمل به ثواب حجی که از دست دادی و نرفتی نمی رسد! به راستی ثواب حج بسیار زیاد است. اگردوست دارید در ثواب همه حاجیان شریک و سهیم شوید، به توصیه امام باقر سلام الله علیه عمل کنید؛ این توصیه ساده اما پر مغز، خواندن دو رکعت نماز ساده و آسان بعد از نماز مغرب در دهه اول ذی حجه است که امام صادق علیه السلام از پدر گرامی شان نقل کرده اند:

 

در هر ركعت بعد از خواندن سوره حمد و سوره توحید، این آیه را بخوان:
 
وَ وَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً وَ أَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً وَ قَالَ مُوسَى لِأَخِیهِ هَارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَ أَصْلِحْ وَ لاَ تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ‏ (اعراف/142)
 

(و ما با موسی، سی شب وعده گذاشتیم؛ سپس آن را با ده شب (دیگر) تکمیل نمودیم؛ پس[بدین ترتیب،] میعاد پروردگارش (با او)، چهل شب تمام شد. و موسی به برادرش هارون گفت: «جانشین من در میان قومم باش و اصلاح کن! و از روش مفسدان، پیروی مکن!» 

اما یک سوال، اهمیت این نماز ساده در چیست؟ چه عظمتی در این نماز نهفته که با ثواب حاجیان برابری می کند؟

لطفا نظرات تان را در همین صفحه برایم بنویسید. 

[لطفا سن ، تحصیلات و محل سکونت خود را هم در پایان کامنت درج بفرمایید.]

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۴۹
فاطمه طاها
۱۳۹۱-۰۷-۲۷ ۱۷:۴۵
155
55
بسم الله
سلام استاد
(میقات) ازماده (وقت) به معنی وقتی است که برای انجام کاریتعیین شده است و معمولا برزمان اطلاق میشود،اما گاهی به مکانی که باید کاری در آن انجام پذیرد،گفته می شود،مانند (میقات حج)یعنی مکانی که هیچ کس بدون احرام نمیتواند ازآنجا بگذرد.
(تفسیرنمونه صفحه 339-340)
خداون 30شب به حضرت موسی وقت دادند و 10شب دیگر نیز.وهمانطور که شما اشاره فرمودید"اگر کسی در تمام ماه رمضان نتوانسته خودش را به مغفرت خدای مهربان برساند به او آدرس شب عرفه را داده اند."وباتوجه به آیه شریفه به نظر من خداوند نیز این شب هارا اینگونه به ما وقت داده تا توجهمان را بالا بریم.
20ساله،دانشجوی کارشناسی،بابل
zarafshan
۱۳۹۱-۰۷-۲۷ ۱۸:۱۶
105
35
اللهم ارزقنی حج بیتک الحرام فی عامی هذا و فی کل عام ما ابقیتنی فی یسر منک و عافیه و سعه رزق و لا تخلنی من تلک المواقف الکریمه و المشاهد الشریفه و زیاره قبر نبیک صلوتک علیه و آله؛ امین رب العالمین ...

۲۳ ساله، دانشجوی کارشناسی مدیریت دولتی، شمیران
صالح عسگري
۱۳۹۱-۰۷-۲۷ ۱۹:۱۵
55
15
سلام
تو هم چو من سر كويت هزارها داري. ولي بدان كه گدايت فقط تو را دارد
sobhesepid
۱۳۹۱-۰۷-۲۸ ۰۵:۱۲
50
10
اللهم ارزقنی حج بیتک الحرام فی عامی هذا و فی کل عام
hematiandehkordi
۱۳۹۱-۰۷-۲۸ ۰۶:۴۲
75
30
سلام
فکر میکنم اهمیت آن در چند نکته هست:
1. در ایام معلومات قرار دارد: خداوند در سوره حج (آیه 28) با بیان فریضه بزرگ «حج» سخن از «أیّام مَعْلُومات» گفته است که مؤمنان باید در آن به یاد خدا باشند. یکى از تفسیرهاى معروفِ «أیّام مَعْلُومات» که در روایات نیز آمده است، ده روز اوّل ماه ذى الحجّه است.
2. اهمیت آیه شریفه که خوانده میشود و مسأله جانشینی هارون نبی: در تفسیر جلد 6 از این آیه به عنوان سند شیعه برای اثبات امامت امیرالمؤمنین علی(ع)، نام برده شده و حدیث منزله که در شأن و مقام جانشینی ایشان از زبان پیامبر نقل شده است. پیامبر چندین بار حضرت علی را برای جانشینی خود منصوب کردند(از جمله جنگ تبوک) و میفرمودند مثل تو برای من مثل هارون برای موسی است با این تفاوت که بعد از من پیامبری نمی آید
3. برداشت من: شرط قبولی حج، اعتراف به جانیشینی حضرت علی(ع)است. حالا چه در مکه باشی چه غیر آن
25 ساله، دانشجوی ارشد، 28 مهر 91، یوسف آباد
*نورا *
۱۳۹۱-۰۷-۲۸ ۰۹:۲۶
0
0
سلام با آرزوی قبولی طاعات و عبادات،
روح بندگی به خداوند در این آیه موج می زند. هر شب با خواندن این نماز به این فکر می کنم که آیا من هم بنده مطیع خدا و تسلیم محض خداوند رحیم هستم؟!
23،دانشجوی ارشد،تهران
reza8989
۱۳۹۱-۰۷-۲۸ ۱۱:۰۸
50
20
سلام علیکم
من در خصوص این آیه شریف بسیارتآمل و جشتجو کردم به نظر بنده با توجه به روایت مشهور بین اهل تسنن و تشیع که رسول اکرم اسلام (ص) خطاب به امیرالمومنین علی (ع)می فرماید:
أنتَ مِنِّي‌ بمَنزِلَةِ هَارونَ مِن‌ مُوسَي‌ إلا أنَّه‌ لانَبيَّ بَعْدي‌ و حتی اهل تسنن در کتاب صحیح مسلم یا بخاری این را نقل کرده اند در این آیه شریفه به درستی بحث جانشینی و خلافت هارون مشخص است و به عقید بنده مبحث جانشینی و خلافت امیرالمونین علی ع نیز از این ایه و روایت متواتر رسول مکرم اسلام ص مشخص و مبرهن است و به قول معروف اظهر من الشمس است.
من فکر می کنم که در این ماه که حج الوداع و عید سعید غدیر خم را در پیش رو داریم این نماز و خواندن این آیه توصیه شده است.
التماس دعا
رضا،28 ساله دانشجوی ارشد مهندسی برق،تهران
eshghe_2p
۱۳۹۱-۰۷-۲۸ ۱۱:۱۳
30
15
سلام
نمیدونم!
21 ساله-دانشجوی معماری
mohadese68
۱۳۹۱-۰۷-۲۸ ۱۵:۰۴
0
0
سلام
قسمتی از کتاب "خسی در میقات" جلال آل احمد (سفرنامه حج):
مكه

چهار و نيم صبح مكه بوديم. ديشب هشت و نيم از مدينه راه افتاديم. ماشين يك اتوبوس بود كه سقفش را برداشته بودند. لباس احرام را از مدينه پوشيده بوديم. و مراسم مسجد و بعد سوار شدن و آمدن و آمدن. سقف آسمان بر سر و ستاره‌ها چه پايين، و آسمان عجب نزديك. و من هيچ شبي چنان بيدار نبوده‌ام و چنان هشيار زير سقف آن آسمان و آن ابديت، هر چه شعر كه از برداشتم خواندم ـ به زمزمه‌اي براي خويش ـ و هر چه دقيق‌تر كه توانستم در خود نگريستم تا سپيده دميد. و ديدم كه تنها «خسي» است و به «ميقات» آمده است و نه «كسي» و به «ميعادي». و ديدم كه «وقت» ‌ابديت است، يعني اقيانوس زمان. و «ميقات» در هر لحظه‌اي. و هر جا. و تنها با خويش. چرا كه «ميعاد» جاي ديدار توست با ديگري. اما «ميقات» زمان همان ديدار است و تنها با «خويشتن»
تائب133
۱۳۹۱-۰۷-۲۸ ۱۵:۴۲
0
0
با سلام
یادم میاد شما در برنامه پارک ملت 8/6/90 در مورد انواع جهاد، اهمیت موضوع «جهاد با قلب» را بیان فرمودید و سپس به خطبه 12 نهج‌البلاغه اشاره کردید که: «بعد از جنگ جمل یکی از یاران حضرت علی (ع) به ایشان گفت کاش برادرم می‌بود و می‌دید که چسان خداوند تو را بر دشمنانت پیروز ساخته است. حضرت از او پرسیدند (أَ هَوَى أَخِيكَ مَعَنَا؟) آیا برادرت هوادار ما بود؟ گفت: آرى. حضرت فرمودند: پس همراه ما بوده است.»

و نیز اشاره کردید به این جمله حضرت: «الرَّاضِی بِفِعْلِ قَوْمٍ كَالدَّاخِلِ فِیهِ مَعَهُمْ: كسى که به عمل مردمى راضى باشد، مانند كسی است كه همراه آنان، آن كار را انجام داده باشد.»
براین اساس، این روزها که قلب ما و دل ما، همراه حاجیانی است که مهمان خدا و خانه‌اش هستند، با خواندن این نماز، انشاءالله در ثوابشان هم شریک خواهیم شد.

تهران
fozak
۱۳۹۱-۰۷-۲۸ ۲۰:۲۶
140
5
سلام
1-چه عکس جالبی گذاشتید.توش پر ایرانیه.دور یه آخوند شیعه
2-جای کامنت دوستانی که نمی تونن وارد شن خالیه
3-آنچه به ذهنم می رسد اینست
که تبعیت نکردن از آنکه پیامبر خدا جانشین خود قرار داده به فساد و تباهی می انجامد.
ضمنا امر شدیم به همراهی با حاجیان و منتظر عید قربان بودن
البته من یاد 40 روز بعد هم افتادم.

26ساله فوق دیپلم-تهران
samane_ssh
۱۳۹۱-۰۷-۲۸ ۲۰:۵۰
110
25
سلام

با اینکه حکمت این نماز رو نمی دونم ولی خوندنش بهم آرامش داد.

از شما ممنونم که در این ایام مبارک چنین گوهری رو پیش روی من گذاشتین.

29ساله - کارشناسی ارشد - تهران
Zahra
۱۳۹۱-۰۷-۲۹ ۰۶:۱۰
0
0
سلام
حتما این نماز رو می خونم و به بقیه هم توصیه ش می کنم
در ضمن عکس خیلی زیبایی رو گذاشتین
21.کارشناسی.تهران
nina
۱۳۹۱-۰۷-۲۹ ۱۳:۴۷
0
0
سلام
این نماز و روزه ۹ روز اول این ماه ثواب دارد. بعد از گذشت زمانی از ماه مبارک رمضان تجدید خاطره ای با ان ماه عزیز است
mina.b
۱۳۹۱-۰۷-۲۹ ۱۷:۰۶
70
20
سلام استاد
پیرو صحبت‌های شما در جلسه‌ی ماقبل دانشگاه تهران، این نماز رو به صورت تراکت ( نحوه خواندن نماز و آیه شریفه) در محل کارم و در میان دوستانم پخش کردم، خوش‌بختانه اکثر آنها هم استقبال کردند..التماس دعا
23ساله، دانشجوی کارشناسی و کلاس مجردها، 29مهرماه، تهران
faryadesokot
۱۳۹۱-۰۷-۳۰ ۰۵:۱۷
210
10
سلام
معنی آیه ای که در این نماز خونده میشه اشاره داره به روح حج ,در میقات حج هم خدا انسان را برای مناجات با خودش دعوت کرده.

کعبه یک سنگ نشان است که ره گم نکنی
حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست

دانشجوی کارشناسی.تهران
رهگذر
۱۳۹۱-۰۷-۳۰ ۱۸:۲۶
85
15
سلام وتبریک برای سایت جدیدتون شاید بشه گفت این ده شب ادامه سی روز ماه مبارک رمضانند.
مريم1358
۱۳۹۱-۰۷-۳۰ ۱۹:۳۳
165
20
سلام
خداقوت
قالب و سبك جديد سايت هم مبارك و نيز ايام پيش رو.

دوستان اشاراتي داشتند در اين زمينه. اين‌كه روايتي بر اساس اين آيه در زمان جنگ تبوك از جانب پيامبر صلي‌الله عليه و آله و سلم براي حضرت علي عليه‌السلام نقل شده، اهميت بالاي اين آيه را مي‌رساند.

به نظرم لبّ اين آيات، ولايت است. حضرت موسي 10 شب بيشتر در كوه طور ماند تا قومش به واسطه‌ي ولايت امتحان شوند. و البته آن‌ها در امتحان رد شدند!

نكته ديگر اين‌كه مگر نه اين‌كه حج طواف بر كعبه است و بزرگ‌ترين عبادات و مگر نه اين‌كه امام معصوم نيز به گفته سيد شهيدان اهل قلم، سيدمرتضي آويني باطن كعبه است و گشتن دور كعبه بدون ولايت معنا ندارد، پس اين نماز كه در آن به ولايت‌مداري اشاره شده با حج برابري مي‌كند. نمي‌دونم تونستم منظورم رو در قالب كلمات بيان كنم يا نه!

32 ساله، ليسانس زيست، قم
بادبادک
۱۳۹۱-۰۸-۰۲ ۱۰:۰۳
210
25
سلام بر ائمه ی بقیع علیهم السلام.
وسلام به همگی،"هوای بارونی امروز" گوارای وجودتان.
-اهمیت این نماز ساده در چیست؟ چه عظمتی در این نماز نهفته که با ثواب حاجیان برابری می کن