دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
چهارشنبه , ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۳۰
منتشر شده در: یادداشت ها » این روزها ...

شاید اولین باری که یک دانشجو لینکی را برایم ایمیل کرد تا آتش شور انقلابی ام را شعله ور کند و مرا به واکنش وادار کند، خیلی نگذشته بود که دیدم ایمیل های گروهی دست به دست می چرخد و لحظه به لحظه دامنه ی مخاطبش افزوده می شود؛ ایمیلی که حکایت از توهین یک هتاکِ بی دین، به یکی از مقدسات در یک صفحه از بیکرانه ی اینترنت می کرد و تشویق برخی از جوانان پاک و مومن که جوًیی احساسی و عاطفی در دفاع از مقدسات در فضای مجازی علی الخصوص در فیس بوک به راه انداخته بودند و به تدریج خبرش با به به و چَه چَه در وبلاگ ها و سایت ها منتشر شد.
با دیدن این اتفاقات نگران تر می شدم چون معلوم بود که این فضا و یادآوری و تکرار توهین و دفاع مستقیم! و دامن زدن به ماجرا یعنی زمینه ای برای تکثیر و تشدید توهین ها و تغییر روش های ملحدان و بیماران سخت روانی که فزادهم الله مرضا. این نکته را نمی خواستم اینجا و یا در تلویزیون و منابر به صورت عمومی بگویم لذا در کلاس هایم نظرم را همان موقع گفتم و اجمالا مخالفتم را بیان کردم اما ظاهرا ناچاریم این تذکر لازم و ضروری را صورت عمومی بیان کنیم.
این که مُد شده؛ هر کس از جدیدترین بیانات یک دیوانه ی بی خرد، زودتر اطلاع داشته باشد، از سایرین، مومن تر و انقلابی تر است، از یک سو، مومنین را در مسابقه زودتر باخبرشدن و سریع اعلام کردن موارد مشابه می اندازد و از سویی بهترین فرصت و قوی ترین رسانه ی رایگان را برای چهره شدن و جهانی شدن یک دیوانه مهیا می کند. وقتی اروپا تمام ظرفیت تبلیغی خود را پای دفاع از یک زن بدکاره ی قاتل می آورد، پس جا برای چند دیوانه ی بی دین هم هست!... البته اگر ما دست به دست هم دهیم و نام او را بر سر زبان ها بیاندازیم و به سرعت از یک ناشناسِ بیمار -تاکید می کنم- یک چهره ی معروفِ مخالف جمهوری اسلامی و مخالف شیعه بسازیم. و چالشی به چالش هایمان اضافه کنیم. 
در زمان تهدید آن کشیش دیوانه امریکایی در برنامه زنده این شب ها نظرم را بیان کردم؛ و درخواست کردم از رسانه ملی و کارشناسان که «نام این فرد را نیاورید. او را عَلَم و معروف جلوه ندهید -چون معروف نیست- و آدرس کلیسای کوچک او را ندهید. چون تمام این بازی موهن را درآورده فقط برای دیده شدن و کسب امتیاز در امریکا و غرب. او را تحقیر کنید و از دانستن نامش یا فامیلی او تجاهل کنید! برای او گزارش خبری نسازید.» اما شهوتِ عجیب و غریب "خود برتر" جلوه دادن و خود را آشنا به ۷ میلیارد سکنه زمین نشان دادن،
 

 در بسیاری از چهره ها هست و به مدد همین گوگلِ کذا و کذا تمام جزییاتی که خودشان می خواهند، را فرد به دست می آورد و با مباهات بیان می کند و خلق الله هم می گویند به به چقدر این فلانی دشمن شناس است. واقعا باید از این بی تدبیری ها احساس خطر کرد.
کسی انکار نمی کند "دفاع نادرست و روش های ناصحیح و هیجانی" راه کاری مناسب و مدبرانه ای برای مقابله نیست اما مشکل اینجاست که از کجا معلوم که این روش درست است یا آن روش؟ و ظاهرا فقط چاره آزمون و خطاست! و متاسفانه هزینه ی این آزمون و خطاها را که قابل محاسبه هم نیست، کسی به عهده نمی گیرد و اگر به عهده بگیرد آیا قابل جبران است؟
متحیرم که چرا همه سربازان این خط "آتش به اختیار" عمل میکنند و از دیگران انتظار پیروی و تایید و همراهی دارند مگر اهالی این جبهه با فرمانده ی خود قطع ارتباط اند؟! اگر گروهی از لشکر توحید از فرمانده خود و سلسله مراتب فرماندهی انتظار تبعیت و همراهی داشته باشند سابقه تاریخی ما آنها را نهروانی می نامد، نه شُرطَةُ الخَمیس!
چرا این نوع واکنش های ناصحیح تقبیح نمی شود؟! آیا این روش ها مثلا همین اطلاع رسانی های سایت های تحلیلی خبری یا ایمیل های گروهی فوری و یا همین دهه گرفتن های اینترنتی در کنترل این موارد تاثیر داشته؟؟
جسارتا پیشنهاد می کنم:
۱. خوب است  ماده 513 قانون مجازات اسلامی را بخوانید: [هركس به مقدسات اسلام و يا هر يك از انبياء عظام يا ائمه طاهرين ( ع ) يا حضرت صديقه طاهره ( س ) اهانت نمايد اگر مشمول حكم ساب النبي باشداعدام مي شود و در غير اين صورت به حبس از يك تا پنج سال محكوم خواهد شد.] و فهرست محتوای مجرمانه؛ موضوع ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه ای را هم ببینید. همه ی تمهیدات قانونی برای کنترل و مدیریت این موارد در قانون پیش بینی شده فقط باید سطح انتظار و توقع اجتماعی از دستگاه های نظارتی و قضایی ارتقاء پیدا کند.
۲. اگر این نوع موارد را که کم نیستند درجایی دیدید آدرس مطلب آن را برای دوستان تان ارسال نکنید.
۳. اگر کسی برای شما ارسال کرد از مراجعه و دیدن لینک آن مطلب خودداری کنید حتی اگر دوست صمیمی شما برایتان نوشته باشد : «ببین چه توهین هایی کرده و یا حتی چه شبهاتی وارد می کنند» جدا خودداری کنید. جنگ کلیک ها و امتیارات فیس بوکی و الِکسایی و... است و کسب رنکینگ های مجازی و سیاسی-اجتماعی پیاده نظام صف دشمن است!
۴. و حتما آدرس آن صفحه را جهت پیگیری و اقدام قضایی خردمندانه و دور از هیاهو به مراجع قانونی از طریق این لینک گزارش کنید و بدانید که بعد از آن هیچ مسئولیتی در قبال اطلاع رسانی ندارید!
۵. اگر در جمع خانواده و دوستان در این خصوص صحبت شد، تجاهل و تغافل کنید و با ذکر تبری از دشمنان اسلام و بی اهمیت دانستن این اتفاقات، محترمانه درخواست کنید موضوع گفتگو عوض شود.
۶. فراموش نکنیم انتشار این نوع اخبار از مصادیق اشاعه فحشاست و معصیت است. 
۷. هرچند همه ی دلایلم را بیان نکردم اما از شما درخواست می کنم دراین باره دقیق تر تامل و تفکر کنید.
۸. مراقب سلامت روح لطیف و پاک خودتان باشید و اگر چنین مواردی را دیده اید یا خوانده اید، خود را دلداری بدهید که هرچند خدا همیشه دشمن داشته و دارد اما الاسلام یَعلو و لا یُعلی علیه و بدانید که سالها و قرن ها بدترین جسارتها به انبیاء و ائمه سلام الله علیهم اجمعین شد اما اسلام زنده است و رو به گسترش و توسعه. چه جسارتی بالاتر از شهادت امام حسین و اسارت اهل بیتش اما ببینید این اسلام و امام حسین است که زنده است و حیات بخش!

چند نکته کوتاه و بدون شرح در مورد زمینه های بروز این نوع رفتارها:
 - نقش اختلالات حاد روانی در این گونه رفتارهای هنجارشکن باید جدی تر تلقی شود. ارتباط روشن برخی اختلالات سایکوتیک با برخی معضلات سیاسی-اجتماعی و اجتماعی-فرهنگی را نمی شود انکار کرد و لزوم توجه و بررسی موضوع  از ناحیه نظام خیلی ضروری به نظر می رسد. تا همه با هم بتوانیم با تحلیلی روشن و غیر ژورنالیستی از زمینه های بروز این نوع رفتارهای خشم آلودِ ملحدانه، به مدیریت زمینه های بروز آن پرداخته شود.
 - توجه و اهمیت دادن به "تشخیص، درمان و مراقبت" از بیماران حاد روانی مسئله مهمی است. و این مسئله پیش از آن که به حوزه سلامت و درمان مربوط شود حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی را درگیر می کند. هیچ می دانید در تهران تخت خالی در بیمارستان های روانی به سختی پیدا می شود و برخی روانپزشک ها -از جمله همکارانم در زندگی بهتر- برای بستری کردن یک بیمار اورژانس چند روزی تا دوهفته باید معطل باشند. این شرح حال بیمارانی سایکوتیکی است که خود یا خانواده آنها برای درمان اقدام می کنند.
 - تاثیر کش مکش های والدین و اختلافات ادامه دار خانوادگی در بروز رفتارهای ناهنجار ریز و درشت موثر است.
 - قبلا هم ابراز نگرانی کردم که باید برای حفظ سلامت روانی کودکانمان و سلامت و تعادل هیجانی جوانان تدابیری علمی و عملیاتی طراحی کرد؛ تدابیری غیر فضایی، خداپسندانه و غیر تبلیغاتی.

 از این حرفها بگذریم؛ اجازه بدهید دو نکته ساده هیئتی عرض کنم:
الف) شما روضه ی ماهیانه دارید؟ مجالسی که در قدیم خیلی رایج بود و یک روحانی در کمتر از یک ساعت، چند مسئله شرعی و اعتقادی را بیان می کرد با کمی موعظه و خودش یا یک مداح با ذکر توسل، روضه ای می خواند و چشم ها تر می شد و  امن یجیب و دعا و جلسه با یک چای ساده تمام می شد. نه لازم بود مداح و سخنران کشوری باشند و مشهور و نه لازم بود برای جلسه تدارکات پیچیده و سختی در نظر گرفت؛ فقط یک اعلام ساده به در و همسایه و فامیل که ما مثلا سوم ماه قمری ساعت ۶ بعداز ظهر روضه داریم.
به این نوع جلسات بسیار نیازمندیم. مخالف جلسات عمومی گسترده نیستم اما تاثیر این نوع مجالس روضه ی خانگی را بسیار بیشتر از مجالس چند ده هزار نفری می دانم و هر دو را لازم. اگر چنین رسمی ندارید امتحان کنید. 
ب) هیئت هفتگی چطور دارید؟ مثلا ما از زمانی که با دوستانمون -که امروز اغلب روحانی هستند- هیئت متوسلین به حضرت امام هادی علیه السلام را در دهه ۶۰ -دهه دوم زندگی مان- تاسیس کردیم، همه خانوادگی تعلق خاطر و عشقی به آن داریم و نذر و نیازها و توسلات مان اغلب درآن جاست. لطفا سن، تحصیلات و محل سکونت تان را در پایان کامنت مرقوم بفرمایید+ تاریخ!
 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۶۹
هدی.sh
۱۳۹۱-۰۲-۲۱ ۱۶:۴۴
68
4
به نام خدا
سلام
حاج آقا حق با شماست اگر ما به سهم خودمان این افراد را نادیده بگیریم رشد نمی کنند و دیده نمی شوند.

از همه دوستان خواهش می کنم آیات 91 الی 117 سوره انعام را بخوانند(ببخشید نه امکان نوشتن همه آیات بود و نه انتخاب تنها یک آیه)

یا حق
التماس دعا
28،لیسانس روانشناسی،اهواز،21 اردیبهشت91
کوثر91
۱۳۹۱-۰۲-۲۱ ۱۷:۴۶
4
4
سلام . امید اینکه همین جا نقطه آغازی برای رعایت این موضوع .. همین حالا به امید سربلندی مومنین
28،لیسانس علوم تربیتی،تهران ،21 اردیبهشت 91
پوینده
۱۳۹۱-۰۲-۲۱ ۱۸:۵۸
52
96
با سلام

همیشه سر این موضوعات شک داشتم که چه رفتاری باید انجام بدم..

به همه خبر بدم یا سکوت کنم؟؟؟

با خوندن این مطلب واقعا روشن شدم که دربرابر این مسائل چه رفتاری باید داشته باشم.
زمان ارائه این مطلب خیلی به موقع بود.
ممنون حاج آقا.

یاعلی مددی

1391/02/21
27 ساله/دانشجوی کارشناسی/تهران
ساره بانو
۱۳۹۱-۰۲-۲۱ ۲۱:۴۱
0
0
سلام/واقعا ممنون به خطر این یادداشت.
از وقتی خبر رو شنیدم بغض گلوم رو گرفته بود.خوبه که آدم یه استاد مثل شما داشته باشه که قدم به قدم اونو راهنمایی کنه .باز هم ممنونم.
ان شاالله خدا خودش خوارش کنه.
hamid57
۱۳۹۱-۰۲-۲۱ ۲۲:۲۹
152
4
حمید
به نام خدا
سلام
من یکی از عضوهای ثابت فیس بوکم این جور مطالب زیاد در فیس رد و بدل میشه کم هم نیستن و خیلی از جوانان مارا تحت تاثیر قرار میده --- طوری که ناخواسته و به علت عدم اطلاع از هدف نگارش همچین متنهایی ان را قبول میکنن-----امیدوارم به خودمون بیاییم و طبق گفته اقای مرادی که من ارادت خاصی نسبت به ایشان دارم حواسمان رو بیشتر جمع کنیم و سعی کنیم در اشاعه اینجور مطالب فعال نباشیم و بگذریم

مرسی از شما
24.لیسانس مهندسی نقشه برداری.یاسوج.21 اردیبهشت 91
saleh asgari
۱۳۹۱-۰۲-۲۱ ۲۳:۱۲
48
8
سلام
رحمت خدا به شما كه اين چنين باريك بين و روشنگريد
1.حقيقتا گاهي با كارهامون ميشيم سياهي لشگر دشمن. يادمون نره كه اقا امام سجاد(ع) به اون اهنگري كه در كربلا هيچ كاري هم نكرده بود فرموند كه نبايست سياهي لشگر دشمن ميشدي و دل فرزندان اهل البيت رو ميلرزاندي
2.توي جهان وارونه ما خبر و آگاهي از آن جاي علم رو گرفته گويا هركي با خبرتر عالمتر و با سوادتر حال اينكه خبر سطحي ترين نوع آگاهي و درك. و اتفاقا گاهي قرار گرفتن در زير بمب باران خبري رسانه ها انسان رو از وادي علم ويقين دور ميكنه و ذهن رو نا منظم و شكاك
3 راستش رو بخواهيد ما كفتر جلد هيئتيم. از بچگي. هيئت حسين جان (ع) كه همه مي شناسنش . برنامه مراسم هاي هفتگي رو به ترتيب ميگم
سه شنبه ها بعد اذان صبح زيارت عاشورا صنف لباس فروشها
سه شنبه ها بعد اذان مغرب. دعاي توسل و مراسم. بيت زهرا (س)
چهارشنبه ها بعد اذان مغرب. حسينه چمني
پنج شنبه ها نيمه شب (حدود ساعت 2 بامداد) دعاي كميل حرم حضرت عبد العظيم (س)
1390.2.21
يا علي
saleh asgari
۱۳۹۱-۰۲-۲۲ ۰۰:۱۲
64
32
سلام.
دوستان مطلبي كه حاجی در ذيل حديث السلام يعلو و لا يعلي عليه از معلم شهيد مطهري ذكر كردن حتما بخوانيد. بي نظير و بسيار جامع
1390.2.21
zmansoorih
۱۳۹۱-۰۲-۲۲ ۰۰:۳۰
152
4
سلام علیکم-تازه عضو سایتتون شدم-اصفهانیم-خیلی دوست دارم در کارگاه تون شرکت کنم-تقریبا یکساله ازدواج کرده ام-خواهش می کنم فایل صدای کارگاه تون را برای دانلو تو سایتتون بذارین-چون ما نمی تونیم تهران بیایم-دعاتون می کنم-خدانگهدارخودتون و بچه هاتون باشه-
زهرا-21ساله-کارشناسی مدیریت سلامت-اصفهان-21اردیبهشت1391
zmansoorih
۱۳۹۱-۰۲-۲۲ ۰۰:۳۳
136
4
سلام -برنامه هاتون رو دیدم-خواهش می کنیم یه بار هم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیاین-مامشتاق شنیدن حرفای خوبتون هستیم-کانون قرآنی زمر دانشگاه-ممنون
تائب133
۱۳۹۱-۰۲-۲۲ ۰۰:۴۹
4
4
سلام
مُرْدَم اندر حسرت فهم درست

استاد محترم، چند بار يادداشت رو خوندم، واقعاً [b]مسأله‌ي «بصيرت» كه از مو هم باريك‌تره چقدر جدي ست[/b]؛ كه اگر رعايت نشه، نتيجه‌اش نهروان، قرآن بر سر نيزه، و جلوه های امروزین آن...

تحليل تكان‌دهنده و خردمندانه‌اي بود؛‌ در موارد آتي (احتمالي) بايد همه بيشتر دقت كنيم كه وارد جنگ کلیک‌ها و امتیارات فیس بوکی و الِکسایی... نشيم و در پیاده نظام صف دشمنان، ملحدان و بیماران سخت روانی قرار نگيريم.

[b]اجر شما با صاحب هيأتتون.[/b]

22ارديبهشت91، تهران
tanha
۱۳۹۱-۰۲-۲۲ ۰۰:۵۲
72
36
سلام
با شما موافقم . من در یکی از خانواده هایی زندگی میکنم که از کودکی ماهیانه اول هر ماه روضه داریم و همیشه این احساس دارم با این مجلس یاداوری ائمه و احکام میشه که مانع از ازیاد رفتن است چون امام حسین و بقیه امام ها تنها برای محرم وصفر نیستند مداومت بر این جلسات مردم با احکام جدید اشنا میکنه و مانع از انحراف میشه.
24سالهِ فوق دیپلم کامپیوتر از مشهد 22 اردیبهشت 91
اسيه ق
۱۳۹۱-۰۲-۲۲ ۰۱:۵۶
156
32
[b]كاملا موافقم[/b]

25.ليسانس شيمي. تهران. 22 ارديبهشت 91
صلوات بفرست
۱۳۹۱-۰۲-۲۲ ۱۴:۵۳
0
0
سلام دوستان . حدود دو هفته دیگه 5 خرداد (سه رجب شهادت امام نقی (ع) هست . لطفا هر کسی . یادداشتی و طرحی و شعری آماده کنند [و حتما بدون اشاره به توهین ها!] تا انشاالله رو سفید شویم اون روز .
آقای مرادی ممنون از یادداشت