دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
۲۲۶۱۸
بازدید
شنبه , ۲۵ فروردين ۱۳۸۶ ساعت ۰۱:۱۰

دو. آن. شولتس روان شناس آمریکایی، انسان رشدیافته را از نظر شخصیتی انسانی می داند که نیازهای سطوح پایین را پشت سرگذاشته و درصدد استفاده از تواناییها و قابلیتهای خود وبه دنبال به فعلیت رساندن خویشتن و تحقق خویش است.(روانشناسی کمال-دو آن شولتس-ترجمه گیتی خوشدل)
از نظر اریک فروم نیز انسان رشد یافته "انسانی است که نیازهای روانی اش را از راههای زاینده و خلاق ارضا می کند".(مکتب ها ونظریه های روان شناسی - دکتر شاملو)
از نظر روانشناسی قطعی ترین عامل رشد انسان میزان ارزشی است که هر فرد برای خود قائل است
اگر افراد در ارزشمندی خودشان تردید داشته باشند در رسیدن به زندگی عاطفی موزون ناتوان میشوند.اینگونه افراد بشدت از اینکه ناتوانایی هایشان آشکار شود هراسناکند.
یکی از عواملی که این ترس را از بین می برد کسب موفقیت است.
و برای رسیدن به موفقیت، تغییر مثبت لازم است.تغییر مثبت و سازنده تغییری است که یک گام به جلو

(و یا یک پله به بالا) و ناشی از تفکر و اندیشه مثبت باشد.

هر انسانی از اینکه امروز یک گام جلوتر از دیروز باشد احساس خشنودی و رضایت میکند.
احساس رضایت در نتیجه کنار گذاشتن عادتها و سبک نامطلوب زندگی گذشته و جایگزین کردن سبکهای رفتاری جدید بدست می آید چراکه یک حرکت روبه جلو نشانه تغییرمثبت است.

اگر کسی به دلایل مختلف مثل نداشتن برنامه ریزی ، هدف و یا انگیزه ،چندین بار تجربه شکست و ناکامی داشته باشد و از تغییر مثبت و پیشرفت فاصله بگیرد واحتمالا مورد سرزنش دیگران نیز قرار گیرد، احساس درماندگی می کند و فکر می کند دیگر هرگز نمیتواند موفق بشود و این احساس به افسردگی منجر میشود.

آمارها نشان می دهند میزان افسردگی در زنان دوبرابر مردان است. یکی از عوامل مهم ایجاد افسردگی نداشتن تجربه موفقیت است.

مادران افسرده در اکثر موارد فرزندانی افسرده دارند. فراموش نکنیم که طراوت و نشاط خانواده با شادابی و روحیه خوب مادران ارتباط جدی دارد.

یک هدف  و برنامه (خصوصا در سبک زندگی )، یک تغییر و بالاخره یک تجربه موفقیت بیشترین تاثیر را در بهبود چنین شرایطی دارد.از هدف های آسان و آشکار شروع کنید.

یکی از اهداف آسان ،تغییر مثبت در حجاب و پوشش اسلامی است.خصوصا دختران و بانوانی که علیرغم پاکیهای درونی وانجام برخی عبادات ، یا رعایت حجاب را ضروری نمیدانند و یا به خاطر اینکه تاکنون حجاب کاملی نداشته اند از آنکه بخواهند از این به بعد رعایت کنند از سرزنش یا واکنش دیگران می ترسند، این تغییر را از دست ندهند.

یکی از عوامل موثری که این شادابی را برای  زنان ایجاد می کند تغییرات مثبت است ارتقاء سطح و سبک حجاب اسلامی یکی از آنها است تغییر در برنامه عبادت فردی (اضافه کردن خواندن یک دعای نیم صفحه ای بعد از هر نماز به سلیقه خودتان) ،دیگر برنامه های معنوی مثل زیارت ها وتغییر مثبت در برنامه های مطالعه، ورزش، سلامت وتغذیه و...(هرچند کوچک) موثر است. سعی کنید از تاثیر همه آنها به تدریج استفاده کنید.

وقتی کسی شما را در پوشش جدید و حجاب کاملتر می بیند به سادگی می فهمد که شما صاحب تفکر جدیدی از جنس مثبت شده اید و چیزی به شما اضافه شده که از اندیشه ی معنوی شما ریشه گرفته. معنویت برای همه قابل ستایش است.

خانمی که از امروز حجابش را رعایت می کند حتی از دید اکثر افراد بدون طرز تفکر دینی  نیز قابل تحسین است چرا که ظاهر معنوی و دینی و خانم هایی  که در حریم حجاب هستند از نظر همه قابل احترامند.
هر حرکت رو به جلو یک گام ما را به نشاط و آرامش بیشتر نزدیکتر میکند.

کمتر شنیده ام کسی در نقش حجاب در حفظ حرمت زن و پاکی جامعه تردید داشته باشد ولی بعضی از افراد آن را تکلیف دشواری می دانند.( البته بعضی ها با خیلی چیزها به دلایل روحی و روانی سر نا سازگاری ومخالفت دارند وهرچند این اختلال در اکثر موارد قابل حل است،به فکر بهبود ودرمان نیستند. که آنها مخاطب من نیستند.)

اگر خودتان حجاب را انتخاب کنید وبدانید (وبه خود یادآوری کنید) که حفظ حجاب دستور خداوند وموجب رضایت خدا است قدم گذاشتن در این راه اندیشمندانه ، احساس نشاط ،آرامش و رضایت به شما میدهد.
همانطور که بدیها و نا پاکی ها ملکوت ما را سیاه و تاریک می کند پاکی ها نیز اثری مثبت و نورانی در ملکوت ما و البته ملکوت عالم دارند هرچند که کسی آن را انکار کنند. میتوانید امتحان کنید.

در این کار به هیچ وجه از ریا نترسید و بگذارید تحسین دیگران به خاطر اندیشه، انتخاب تازه، رشد و اضافه شدن، موفقیت و معنویت شما باشد.
موفق باشید.       
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۳
silver_night
۱۳۹۰-۰۶-۰۱ ۰۴:۲۲
22
2
سلام.
تغییر خیـــلیی خوبه البته از نوع خوبش،از نوع پیشرفت و ترقی نه پسرفت..
برای تغییر احتیاج به دقت/دقت بیشتر در مشاهدات داریم.گاهی اوقات شنیدن ماجراهایی که ما را به ترس از برای عبرت گرفتن وا میدارد،زمینه خوبی را برای شروع تغییرمان فراهم میکند.
تغییر(،)(=)تنوع!
فکر میکنم اگه 1بار تنهایی بشینیم وباخودمون حرف بزنیم ازخودمون بپرسیم،چی بودیم؟کی هستیم؟چی میخواییم بشیم؟برنامه واسه آینده چیه؟ وازآن چه هستیم قانع نباشیم ونه تنبل وراضی!(البته نه زیاده خواه آن هم برای مادیات) یا با یه عالم دینی خوب وراهنماودلسوز به روش پرسش و پاسخ صحبت کنیم حل میشه.
البته تغییر در هر موضوعی احتیاج به روش خاص خودشو داره.مثل حجاب که فرمودین و درست بود.
___
به امید ِبهترین تغییرهای سازنده و پایدار. 90/6/1
zeinab mohammadi
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۰۲:۴۳
0
0
سلام
من مدتیه بعد از نماز صبح زیارت عاشورا می خونم.
بعد از هر نماز سجده شکر به جا میارم (هرچند مختصر)
هر روز هر قدر برسم قرآن می خونم.
دارم سعی می کنم تعقیبات نمازها رو یاد بگیرم و انجام بدم البته کم کم.
حال خیلی خیلی خوبی دارم و واقعا الان شاداب تر از قبلا هستم و این حال خوش را حقیقتا مدیون شما هستم.
واسم دعا کنید این راه خوب رو ادامه بدم.
از خدای مهربان می خواهم همه خوبی هایی که نصیب بندگان صالحش می کند را در دنیا و آخرت نصیبتان کند. سلامت و برقرار و عاقبت به خیر باشید.
30بهمن90، تهران
صنم
۱۳۹۱-۰۲-۰۲ ۱۶:۲۶
20
8
سلام
من حدود 8،9 ماهه که خوندن هر روزه زیارت عاشورا رو به برنامه هام اضافه کردم.دو سه ماه اول خیلی پایبند بودم و سعی میکردم با همه تمرکزم بخونم ولی چند وقته شاید دو سه روز پشت سر هم نمیخونم، یا وقتی هم میخونم انگار دارم روزنامه میخونم اصلا حواسم به معنا و حرمتش نیست.
به خاطر همین همش یاد اون حدیثی میافتم که گفتند کار مستحب رو تحمل نکنید چون رقت قلب میاره.
نمیدونم این جور زیارت خوندن، ادامه اش درسته یا نه!!!
[۲ اردیبهشت۹۱]
Ram!n
۱۳۹۱-۰۲-۳۱ ۲۰:۳۴
20
100
سلامِ؛
کاش از [b]حجاب آقایان[/b] هم بگویید٬
اصطلاحی که [b]زیاد شنیده‌ایم[/b]٬ اما [b]کمتر از آن میدانیم[/b] و به نظر بنده حقیر٬ بسیار [b]مورد ستم واقع شده![/b]
[i]یاعلی[/i]
۹۱/۲/۳۰
ghasedak.shab
۱۳۹۱-۰۳-۲۰ ۱۵:۳۲
52
200
سلام
واقعا کاش قدر انسانی که اینقدر برای خدا عزیز هست رو بدونیم...
ممنون
مثل همیشه عالی بود
[۲۰ خرداد۹۱]
نفس1990
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۰:۴۹
0
0
سلام برای شروع تغییر از حجاب گفتید.این را هم بگید که چرا کاری را شروع می کنیم اما اواسط کار ولش می کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟نمیدونم یعنی اهمیت نداره..............
[سلام/ اینجا محل بیان نظر شماست. کامنت! نه جای سوال طرح کردن. سوالات را در ارسال پیام و ... این پرسش قبلا پاسخ داده شده است . ]
25/3/91
fatemeh.h
۱۳۹۱-۰۹-۱۶ ۰۷:۴۹
54
42
سلام
خدا خیرتون بده
جواب خیلی از سوالاتم را گرفتم
راستش قبلا مدام به فکر تغییر بودم اما به تغییر های بزرگ فکر میکردم و خوب معلومه که همیشه با شکست مواجه می شد و سرخوردگی و افسردگی برام می موند. مشکل من این بود که تغییر های کوچک را تغییر حساب نمی کردم و به قول معروف پله پله نمی رفتم بالا.
سیده خانوم
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۹:۰۶
318
6
سلام
تقریبا یک ساله(بعد از جلسه ای که در کلاس مجردها در مورد ارزشمندی حجاب و چادر صحبت شد) به صورت دائم چادر سرم می کنم. توی این مدت اعتماد به نفسم و احساس خودارزشمندیم در حد چشمگیری بیشتر شده است. به اضافه اینکه در خیابان و محل های عمومی واقعا احساس آرامش بیشتری می کنم و دائما نگران این موضوع نیستم که بقیه من رو چطور میبینند. مهم تر از همه اینکه احساس می کنم دارم یکی از اوامر خدا رو اجرا می کنم و اینطوری میتونم رضایتش رو بیشتر جلب کنم و خدا بیشر از قبل من رو دوست دارد.
سعی میکنم خیلی مرتب و آراسته باشم که چادر پوشیدنم تبلیغی برای دینم باشه.
ازتون ممنونم که باعث این همه خیر و برکت تو روح و جسم و زندگی من شدید.
کارشناس گرافیک/23 ساله/16 دی ماه 91/تهران
م م
۱۳۹۲-۰۵-۰۶ ۱۸:۳۷
0
0
سلام
۷ سال و چند ماهه که به لطف حضرت زهرا(س)وامام الر‌‌‌ئوف(ع)این تغییر رو تو زندگیم به وجود آوردم.
خواستم بگم من تجربه اش کردم در واقع تو 16سالگی نو شدم .
برکاتش همچنان برام ادامه داره .
به لحاظ اجتماعی هم فکر می کنم اگر برای یه مسئله ای تامل بشه ،وقت صرف بشه و منطقی بهش نگاه بشه وباورش کنیم دیگه حرفای هر کسی برامون اهمیت نداره.
این ترس که اگه شروع کردم و پشیمون شدم خیلی بد میشه و حتی ممکنه شان چادر هم بشکنه فقط بهانه ایه برای اینکه شجاعت شروع و ازمون بگیره.
بعد از یه مدتی فهمیدم عاشق پارچه ی سیاهی هستم که روی سرم بود و دیگه حاضر نیستم ازش جدا شم.
زندگی کردن با چادر رو به همه ی خواهرام که تا حالا تجربش نکردن پیشنهاد می کنم .
23ساله/کارشناس تاریخ/6مرداد1392/شیراز
مائده.س
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۲۲:۴۵
36
18
سلام حاج آقا
الان 7ساله با چادر روحم آرامش داره و به چيزيكه دوست داشتم رسيدم.البته تو سالهايي كه مدرسه ميرفتم چادر سرم ميكردم ولي فقط توراه مدرسه اينم بگم به خواست خودم نه اجبار مدرسه ، چون چادر سر كردنو دوست داشتم اما بابام دوست نداشت خلاصه 7ساله به خواسته ام رسيدم.من با چادر مشكل ندارم اما نميدونم چرا بعضي ها باهاش مشكل دارن.خيليا براي پوششم بهم خرده گرفتن ولي ناراحت نميشدم ولي اين قضيه خيلي ناراحتم كرد ماهمش تو اخبار ميشنويم تو يه كشوري يكي رو بخاطر حجاب از كار يا مدرسه اخراج كردن ولي نميدونيم تو كشور خودمونم همچين اتفاقاتي افتاده.من براي كار به چندتا شركت مراجعه كردم و بخاطر پوششم منو نپذيرفتن و تو چشمام با وقاهت تمام زل زدن و گفتن با پوششت مشكل داريم و اين يعني فاجعه يك كشور اسلامي.به اميد روزي كه هممون به درك واقعي حجاب برسيم نه اينكه ازش حرف بزنيمو عمل نكنيم.
يا حق
بهبهانی
۱۳۹۳-۰۵-۱۴ ۱۶:۰۴
0
0
با عرض سلام استاد
من سه ماه که زندگی خودم تغییر دادم وخدا را شاکرم که به من کمک کرد
که بتوانم مسیر زندگی تغییر دهم مطالبی که راجب حجاب نوشته شده بود
بسیار ازرشمنده واقعا که همین طور حجاب بهتر اعتماد به نفس ادم بیشتر میکنه
حتما خدا هم راضی تر هست
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: