دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
۲۱۱۱۹
بازدید
پنجشنبه , ۲۷ فروردين ۱۳۸۸ ساعت ۲۰:۱۹
منتشر شده در: یادداشت ها » یادداشت ها هرچند در ایام نوروز در مدینه و مکه زیاد فرصت تماشای تلویزیون نداشتم، ولی جسته و گریخته سریال ها و ویژه برنامه هایی را دیدم و به نظرم «کلاه قرمزی 88» تنها برنامه موفق و دیدنی نوروز بود که مورد توجه بچه ها و بزرگترها قرار گرفت.

بیش از جنبه نوستالژی -که به جای خود- این مجموعه در راستای نیازهای تربیتی گام برداشته بود؛ قبلا عرض کرده ام "گفتگوی خانوادگی" و رابطه موثر و "گفتگوی با فرزندان" و رعایت حقوق کودک؛ حفظ حرمت و کرامت کودک از امور اساسی و راهبردی است و توجه به آن در فضای تربیتی ضروری.

«کلاه قرمزی 88» به زیبایی و سادگی به این مهم پرداخته بود؛ سخن گفتن های آرام حتی در عصبانیت و گوش دادن های موثر و بازتابی آقای مجری (ایرج طهماسب؛کارگردان موفق این مجموعه) برای والدین امروز و فردا مفید بود و یا دعوت از مهمانانی مثل آقای حاتمی کیا و گفت و گوی با ایشان -در کنار جذابیت های تلویزیونی- در واقع احترام به کودک مخاطب اصلی برنامه و اهمیت دادن به نگاه آنان به مقوله هنر و فرهنگ بود.


در کنار تمام خوبی های کلاه قرمزی چند سوال از بین سوالهایم را عرض می کنم:

1. چرا خانواده شکسته و نا تمام؟
چرا از زمان "هاچ زنبور عسل" یا "پینوکیو" و حتی قبل تر جای مادر در بسیاری از برنامه ها خالی است؟

حضور "خاله باران" - علی رغم بازی قابل تحسینش- در خانه عمو! برای کودکانی این سوال را مطرح می کند که نسبت این ها با هم چیست؟
بچه ها (عروسکها) مادرشان کجاست؟! چرا شب عید این ها به خانه خودشان نرفتند؟
حتی اگر نقش ها عمه و عمو و یا دایی و خاله هم باشند، مشکل باقی است. خانه مادر و پدر و فرزند می خواهد.

فراموش نکنیم دختران و پسران خردسال امروز، مادران و پدران فردای این کشور هستند و ارائه تصویر روشن از جایگاه، نقش و وظایف پدر و مادر در تمامی برنامه های سیما در تربیت آنها و ایفای نقش آنها در آینده بسیار موثر است.

نمایش خانواده های تک سرپرست و جمع های بدون روابط و مناسبات روشن خانوادگی (پدر+مادر+فرزند) در ایجاد تمایل جوانان برای زندگی های «بدون ازدواج» موثر بوده و هست.

ارائه مدل خانواده شکسته حتی در مورد خانواده های تک سرپرست حاصل فوت، فرار و یا غیبت یکی از والدین و طلاق هم تاثیر ندارد. در این موارد تحقیقات خوبی انجام شده است و برخی از روانشناسان مدل های خوبی را پیشتهاد کرده اند از جمله "قصرهای ماسه ای" گری نیومن و پاتریشا رومانوسکی (Romanowski, Patricia؛ Neuman, M. Gary) برای بچه های طلاق.

2. چرا نمایش "آداب اسلامی" و حتی از نوع "کاملا ایرانی" آن در فیلمنامه ها سانسور می شود؟
مثلا در قسمتی که برق رفته بود و کلاه قرمزی و پسرخاله و ... از تاریکی می ترسیدند -و گفتگوها همچنان مفید بود- وقتی برق وصل شد کاملا منتظر شنیدن صدای صلوات بودم، لا اقل فقط آقای مجری!

جای تردید نیست که این رسم و سنت صلوات فرستادن هنگام روشن شدن اتاق، سابقه ای قدیمی تر از خود برق در ایران دارد و در فرهنگ فولکلور مناطق مختلف ایران عزیز قابل جستجوست.
چرا که:

اوّلُ ما خلَقَ اللهُ نورُ محمدٍ صلی الله علیه و آله
اما در روزگاری با پز روشنفکری این قبیل آداب در مجامع عمومی تقبیح شد و بعد از آن دیگر تحسین نشد! و... .

به هر حال ساخت برنامه در فضای طنز و با هدف سرگرمی و شادی بخشی برای مخاطب ویژه و مهمی چون کودک با چاشنی تربیتی، کار آسانی نیست و خوشبختانه اشکالات دوره سابق (از قبیل موارد معدودی تحقیر و تمسخر شخصیت های عروسکی) در کلاه قرمزی 88 به چشم نمی خورد و ان شاءالله ادامه پیدا کند ولی نه 17-16 سال بعد .


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۶
انتشار یافته: ۱۶
ghmojtabam
۱۳۸۹-۱۲-۲۳ ۰۱:۱۴
5
4
به نام خدا
سلام
برام خیلی جالب بود که استاد انقدر قشنگ به این مسئله نگاه کردید.
خدا به همه ما بینشی صحیح از دنیای پیرامونمان عطا کند انشاءالله.
طوفان
۱۳۹۰-۰۱-۲۲ ۰۲:۳۵
10
4
سلام.
کلاه قرمزی هم کلاه قرمزیه قدیم!
به نظر من کلاه قرمزی عید88و89هیچکدوم کیفیت
اون کلاه ق که ما می شناختیم وازش خاطره داریم رو نداشت.
با این حال خوبه بعد سال ها روی انتن اومد
{ظاهرا} پرطرفدار هم بوده.
ثمر
۱۳۹۰-۰۱-۲۲ ۱۴:۰۶
0
0
با سلام.حرف شما در رابطه با مادر و ... درسته ولی دلمو خیلی شاد می کرد و هر زمان که ناراحت بودم و این برنامه نگا می کردم خنده به لبم میومد.
از سازندش ممنونم که شادی برایم اورد
البته این برنامه برا کودکانه:)و برای بزرگسالان نیست و دید شما صحیح تر می باشد.
خدا قوت
Lost
۱۳۹۰-۰۷-۰۴ ۱۵:۲۰
0
0
سلام / انصافا دید عمیقی دارید.
silver_sky1387
۱۳۹۰-۰۷-۰۸ ۱۵:۲۴
28
28
به نام آرام دلها
سلامي گرم خدمت شما
مرحبا
دست مريزاد به اين دقت
واقعا جاي مشاورهاي مذهبي تو صدا و سيما خاليه
يا ميشه گفت كمرنگه
به اميد فرداي بهتر
ياعلي
8/7/90
iran
۱۳۹۱-۰۹-۰۶ ۲۱:۳۹
54
48
سلام

متاسفانه صدا و سیما اخر هر برنامه ایش اسم یک روحانی رو مینویسه ولی دریغ از کارشناس واقعیه مذهبی!!!!
بیشتر برنامه ها اسم کارشناس مذهبی رو دارند دریغ از حضور واقعی اون ها چه برسه به برنامه کلاه قرمزی!!!
ولی نگاه شما واقعا جالب بود
امیدوارم متن شما را مسئولین هم مطالعه فرمایند
هرچند که همین کلاه قرمزی هم در برابر این کارتون های غربی غنیمت است
26/11/2012
iran
zahra.a
۱۳۹۲-۰۱-۰۹ ۱۱:۴۸
259
14
سلام
قسمت اول مطلبتون را که درمورد نداشتن خانواده های اینها بود را قبول دارم .
اما حاج آقا اگه کلاه قرمزی که با لحن کودکانه و غلط حرف زدنش صلوات میفرستاد عده ای موضع نمیگرفتن که: ای وااااای دین به سخره گرفته شده ؟!
این خوبه که دین ما آموزش داده بشه اما به نظر من اگه همین کلاه قرمزی یه حرف دینی بزنه موضع میگیرن.
هرچند که تو این برنامه سلام کردن - احترام به زرگتر - کمک به همدیگه - دروغ نگفتن و .... فرهنگ سازی شده .
من که 25 سالمه هر شب این برنامه رو دیدیم و از ته دل لذت بردم . نسل ما با این برنامه ها بزرگ شد .
ای کاش کارتون های الان مثل کلاه قرمزی بود !!!!! الان جای برنامه هایی مثل زهره و زهرا یا آقای حکایتی یا خونه مادربزرگه خالیه .
فاطمه
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۳:۱۰
0
0
سلام، بسیار عمیق و موشکافانه بود، الحق والانصاف با این دیدگاه هیچ وقت کلاه قرمزی را تماشا نکرده بودم.
مهاجر
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۷:۱۵
0
0
سلام، استاد نگاهتون مثل همیشه نوع و جالب توجه بود، متاسفانه اداب مظاهر دینی هیچ وقت در برنامه های مخصوص کودکان یا نشون داده نمیشه یا خیلی افراط میشه در این موضوع
دوره ششم
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۲:۰۴
0
0
سلام.
به نظرم تو خانواده هايي كه براي آمدن برق صلوات نميفرستن ، با بودن يك صلوات در برنامه هيچ فرهنگ سازي و هيچ اثري ندارد،از طرفي در خوانواده هاي ديگر كه براي آمدن برق يا براي شخصيت ها و چيز هاي ديگر (حتي غذاي خوش بو و خوش مزه) صلوات مي فرستند نبود صلوات در آن برنامه تاثير منفي نخواهد گذاشت.
شايد شما از ديد تاثير غير مستقيم بيان كرديد ،اما من هيچ وقت با ديدن كارتون فكر يا نياز به رابطه اي بدون ازدواج در زهنم نيامده.
اما اعتقاد دارم ريزه كاري ها و نقاطي دشمن در پي زدن آنهاست بايد با جديت تبليغ و بلد (bold) شود.
عسگری
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۲:۴۸
0
0
ســــــــــلام ، امیدوارم روزی برسد که تمام رسانه های کشور از کارشناسان مذهبی برخوردار باشند ، قبلاََ هم این یادداشت رو مطالعه کرده بودم و از خواندن دوباره آن لذت بردم؛ در سن نوجوانی زمانی که کودکان اقوام برنامه کودک نگاه میکردند گاهی از خودم میپرسیدم که چرا عمو و خاله در یک خانه زندگی میکنند ،هنوز پاسخی نیافتم. التماس دعـــــــــــا یـاعلی(ع)
فاطمه
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۱:۲۶
0
0
سلام
کلاً کلاه قرمزی رو خیلی پیگیری نمیکنم
اما موردهایی که شما گفتید کاملاً،حتی برای من هم که پیگیری نمیکنم روشن است
به نظرم وقتی شخصی مثل شما این حرف ها را میزند
باید از نظرات او استفاده کرد
نکات مثبت و عمیق ابتدای متن کاملاً مشخص است که این انتقاد از روی نگرانی برای جامعه است
نه سرکوب یک برنامه ی پر بیننده
متاسفانه ما نمی توانیم انسان هایی که صلاحمان را میخواهند را از بدخواهان جدا کنیم
ممنون که وقت می‌گذارید و میگویید و ان شاء الله که گوش شنوا هم پیدا میشود حداقل منِ ببینده در اصول تربیتی فرزندم دقت خواهم کرد
یاعلی
Heidari
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۷:۵۹
1
0
سلام استاد.سال هاست که کلاه قرمزی رانگاه میکنم اماتابه حال به این مسئله دقت نکرده بودم.وقتی این موضوع رادرکلاس مطرح کردیدخیلی توجه من راجلب کردواین فکربه ذهنم رسیدکه اگربه جای عروسک«دخترهمسایه»عروسکی باعنوان خواهرکلاه قرمزی ساخته میشدمیتوانست تاحدودی این خانواده شکسته راتکمیل کند
محمد مهدی خلج
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۲۰:۴۵
0
0
سلام . من حتی مهد کودکی هم که میرفتم دو تا خاله داشتم نه مامان یا خانم ! شاید این فرهنگ نام گذاری "خاله و عمو " به این خاطر باشه که شان مادر رو برای هر کودک بطور استثنایی حفظ کرده باشند . البته نظر دقیقی نیست . اما این فرهنگ کما بیش رایج هست در کشورمون به گمانم . به هرحال نظر شما پخته تر و نگاهی عمیق تر به موضوع را داشت .
سیدی
۱۳۹۷-۰۱-۰۴ ۱۷:۲۰
0
0
سلام .واقعا دیدگاه همه جانبه و دقیقی بود! به نظرم کلاه قرمزی برنامه ی مفید و بسیارجذابی بود و همه ی رده های سنی رو مجذوب خودش کرد همونطور که شما فرمودید نقاط قوت بسیاری داشت ان شاالله که این برنامه و برنامه های این چنینی بهتر بشن و به آموزش آداب اسلامی بیشتر بپردازند
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: