دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
سه‌شنبه , ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۰۸
اخیرا سریالی از یکی از شبکه های سیما پخش شد که قصد نقد آن و سایر سریال ها را ندارم؛ به جز بی ارتباط بودن آنها با ماه مبارک رمضان که عرض کرده ام...

اخیرا سریالی از یکی از شبکه های سیما پخش شد که قصد نقد آن و سایر سریال ها را ندارم؛ به جز بی ارتباط بودن آنها با ماه مبارک رمضان که عرض کرده ام...

اما در دل داستان آن سریال، ماجرای "انتخاب همسرِ" یک دختر خانم جوان، نقد شد و خیلی جدی به مخاطب پیامی اخلاقی داده شد که «یک دختر خانم معتاد به شیشه، با خانواده ای گسیخته و نابسامان و پدری خلافکار» نباید با یک پسر خلافکار ازدواج کند؛ بگو خب

اما پیام دیگر سریال مذکور این بود که «یک خانم معلمِ متدین، فرهنگی و عاقل با خانواده ای خوب و بسامان و پدری با مرام و پهلوان و برادری غیرتی» هیچ اشکالی ندارد که با یک مرد خلافکار ازدواج کند! بگو خب

حالا باید پرسید جوان ها در موقعیت های مشابه، برای تصمیم گیری در قبال ازدواج با عشق شان! خودشان را جای کدام گزینه قرار می دهند؟ «دخترِ بد با خواستگار بد» یا «دختر خوب و خواستگار بد»؟

شاید به بهانه ی این سریال ذکر سه نکته مهم مرتبط به انتخاب همسر و ازدواج، ضروری به نظر می رسد:

۱. دخترم؛ پسرم؛

آیا یک دختر خوب و مومن و سربه راه ،باید ازدواج کند تا قربانی شود؟! زخم روی زخم بخورد و صبوری کند؟!

دخترم! تو ازدواج نمی کنی که قربانی شوی، زخم بخوری و منتظر زخمهای بعدی باشی،-اشاره به دیالوگ های خانم خوبه- نباید در مرحله انتخاب همسر و قبل از عقد! ترحم کنی، نباید تصمیمت این باشد که نقش پدر یا مادر را برای شوهر آینده ات ایفا کنی.

دخترم؛ پسرم؛

ازدواج؛ مددکاری نیست!

ازدواج؛ روان درمانی نیست!

ازدواج؛ ایفای نقش پدر و مادر برای خواستگار نیست!

ازدواج؛ ترحم کردن و اعانه دادن نیست!

ازدواج؛ هدفش آرامش است؛ آرامش دو نفر! نه فدا شدن و نابودی تو برای آرامش دیگری! 

ازدواج؛ راهی است به سوی کمال؛ کمال ایمان و اخلاق نه آغازی به سمت مشکلات و تباهی.

ازدواج و تشکیل خانواده و ایفای نقش والد برای فرزندانت به جا و مقدس است نه برای همسرت.

ازدواج و عشق ورزی و فداکاری برای همسرت و خانواده ات مقدس است و ستودنی -خدای مهربان روزی همه شما کند- بله این عشق و فداکاری مقدس است اما نه با نقشه قبلی او؛ با این زبان حال: با من ازدواج کن فدام شو.

۲. «انتخاب آگاهانه» و دور از هیجانات تنها راه درست و قابل اطمینان برای رسیدن به یک «ازدواج موفق و زندگی عاشقانه» است. 

اگر کسی به قصد رسیدن به ازدواج موفق و عاشقانه، از راه انتخاب آگاهانه و خردمندانه حرکت کند و خدای نکرده به هر علتی قبل یا بعد از ازدواج، متحمل رنجی شود، در پیشگاه خدا معذور و مغفور است ان شاءالله و الا هم کامش تلخ شده و هم باید به خدای متعال بابت تلخ کامی هایش پاسخ دهد. (این به یک توضیح کوتاه نیاز دارد: اگر کسی جوری ازدواج کند که از پیش برایش معلوم باشد و یا عقلاء به او تذکر دهند که این ازدواج و زناشویی، پر دردسر و دردسر آفرین است؛ بابت اعصاب خوردی ها و هر رنج و مشقتی که به خود و یا همسرش و دیگران تحمیل کند،  باید پاسخگوی خدا باشد. چرا که جسم و روح ما امانتی الهی است در دست ما و کسی حق ندارد به خودش ظلم کند و موجبات غم و غصه خودش را فراهم کند. البته آدمی مادامی که زنده است می تواند بابت ظلم ها و خطاهایش و تمام گناهانش از طریق توبه و استغفار با خدا در دنیا تسویه حساب کند. انّه هو الغفور الرحیم)

چقدر خوب است هر کسی، در مواقع خاص و حساس زندگی خود مثلا قبل از تصمیم های مهم؛ خلوتی کند و یا با یک مشاور خردمند، انتخابها و آرزوهایش را بررسی و تحلیل کند. خصوصا با توجه به "تاریخ تولید" آنها؛ شاید زمانی که آرزو کرده، یا تصمیم گرفته و یا انتخاب کرده، آن انتخاب؛ کودکانه و یا خشم گینانه و یا ناآگاهانه و ... خلاصه تحت تاثیر هیجان بوده، ولی خودش می تواند از سر شعور و آگاهی "تاریخ انقضاء" آن را تعیین کند چون بعضی از آرزوها، هدف ها و انتخابهای "تاریخ گذشته" حتما خطرشان از مصرف شیر و شکلات "تاریخ گذشته" بیشتر است!

۳. وقتی فرد بزرگ تر می شود حتی اگر تحصیلاتش را ادامه ندهد، تجربیاتش بیشتر میشود، موقعیت اجتماعی او و نظام پسندهایش نیز تغییر میکند و ... معمولا افراد بعد از دوران جوانی باید بتوانند عشق و نفرت را شناسایی و کنترل کنند و به این باور نادرست ادامه ندهند که «عشق اول» بهترین و کاملترین عشق است. «هیچ چی عشق اول نمیشه!»

اگر کسی پذیرفت که عشق اول اشتباه بوده، نباید خودش را سرزنش کند و نباید دوباره آن اشتباه را تکرار کند!

در چنین شرایطی نباید با عشق اول خاطره بازی کرد.

اساسا اگر ازدواجی غلط بوده و یک طرف یا دو طرف به هم ظلم کرده اند و کینه به دل گرفته اند؛ نباید «رفتار اسلامی و پسندیده ی عفو و گذشت» را، با تکرار آن اشتباه و خطا و «ازدواج مجدد» اشتباه گرفت. عفو کن ولی خطا را تکرار نکن! عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود.

اشتباهی که شاید در برخی داستان های مکتوب یا نمایش ها ستوده شود و تکرار مجدد یک اشتباه، به غلط «فداکاری» و ایثار جلوه داده می شود و به سادگی! تعقل، درایت و تجربه فرد عاقل در داستان، نادیده گرفته می شود و تحت تاثیر درام این غفلت معمولا به چشم نمی آید.

یاعلی

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۹۴
سرینا
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۲:۰۷
0
0
سلام
واقعا"حرف دل من را در مورد این سریال گفتید.
گاهی فکر می کنم سازندگان سریالها در کره مریخ زندگی کرده اند و اصلا"با جامعه و مشکلات واقعی آن آشنایی ندارند.
چیزی که ما و جوانان ما بدان نیازمندیم "بکارگیری عقل در انتخابهایمان و مشورت"است نه اینگونه بی منطق بودنها!!!!!
محی
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۵:۰۲
0
0
واقعا درست میگید . مرسی ی ی ی ی ی
محمدرضا6
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۵:۰۳
0
0
عالی بود.
maryam-k
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۵:۱۴
0
0
سلام استاد
تحلیلتون از این فیلم فوق العاده بود ومن رو به فکر فرو برد،به این فیلم از این موضع نگاه نکرده بودم،ممنونم به خاطر مطالبی که نوشتین.
23مرداد 92/کارمند/25ساله/تهران
Nazanin
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۵:۱۶
0
0
سلام
کاملا موافقم
یا حق
5قطره باران
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۶:۵۲
272
0
سلام
واقعیتش اینه که من قبل اینکه این متن رو بخونم،با خانواده ام دراین مورد به بحث نشسته بودم بعد پخش اون قسمت سریال..(البته نه دراین حد وسیع ومنطقی که شما فرمودین) اما سر موضوع توبه یکم به مشکل خوردم در جواب دادن..(اونا مخالف من نبودن آآآ)
واقعا نقش آدمی که توبه میکنه،چیه؟؟
میدونم فرمودین که ببخشید اما خطا رو تکرار نکنید..
اما مگه خدا بعد ببخشش به بنده اش فرصت دوباره نمیده؟؟مگه اعتماد نمیکنه؟؟
اگه ما خودمون خطاکاره باشیم،ته دلمون بعد توبه امید مورد اعتماد قرارگرفتن نداریم مگه؟؟
کسی که بخواد درست بشه میاااز داره به اعتماد،این اعتماد نکردن نمیتونه مسبب خیلی از مسائل وضربه ها در شخصیت اون فرد بشه؟؟
(سوالم ماورای این سریاله،نه خصوصا این مورد بااین خلافها،کلی میپرسم)
میدونم بحث ازدواج،خیلی مهمه و ریسک ناپذیره اما حس میکنم باید یه خط قرمزی هم تواین زمینه باشه،نه انقدر قاطعانه!
ممنون از راهنمایی های همیشگیتون
یاعلی
فاطمه سادات1366
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۷:۲۴
16
0
سلام استادگرامی .
واقعانوشته ی فوق راهرکسی اجراکندزندگی موفقی خواهذاشت ،گنجهای بسیارگرانبهایی درسخنان دلنشین شما نهفته است
ان شآلله بتوانم شاگردخوبی برای شما باشم.

25 ساله ازتهران.چهارشنبه 23مرداد
هدی طاهری
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۷:۳۳
200
16
سلام استاد بزرگوار
ممنون از نگاه دقیق و موشکافانه تان
این سریال سرشار از ایراد بود اما از این منظر نگاه نکرده بودیم
سید علی
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۸:۰۹
0
0
سلام استاد، منم وقتی سریال میدیدم بخاطر این تصمیم و این نظریه در فیلم رنج میبردم خوشحالم که متنتون خوندم وبیشتر به زوایای اون پی بردم
ستوده.133
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۸:۲۵
73
48
سلام
چه تحلیل جالب و هوشمندانه‎ای

معمولا توی این نوع نمایشها و داستانها... نسخه‎ی "مددکاری، ترحم، فدا شدن، زخم خوردن، منتظر زخم‎های بعدی شدن و..." برای خانم‎ها نوشته میشه!
و معمولا جامعه هم برای خانمها این رفتار "قربانی شدن" را می‎پسنده و به اون امتیاز میده اما از آقایان انتظار انتخاب دقیق و خردمندانه داره!
karim nejad-azar
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۹:۰۸
65
0
با سلام
استاد ارجمندم ،دقت نطر وتحلیل تان راجع به این موضوع بسیار عالی بود
یکی از عواملی که در بقا و دوام زندگی مشترک موثر است و باعث استحکام زندگی زناشویی می گردد،پذیرش تام وتمام همسر است ،به معنای پذیرش فرد با تمام خصوصیات و تجارب گذشته اش.
هر انسانی ریشه در تجارب گذشته دارد،آیا می توان نیمی از هویت او را نادیده گرفت و یا اصلا نپذیرفت؟
از منظر روانشناسی ،نپذیرفتن تمام ابعاد وجودی فرد موجب می گردد که یکی از طرفین و در نهایت هر دوی آنها احساس عدم امنیت عاطفی و روانی نمایند.

23/مرداد/92؛کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی
مهر 65
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۹:۱۹
65
48
سلام
ای کاش همه مسئولین زیربط هم مثل شما به دقت به مفهوم هایی که آگاهانه یا نا آگاهانه توسط برنامه ها داده می شود توجه کنند.
و از ترویج آنها جلوگیری شود.
کارشناسی گرافیک.26 ساله
Razzie Sani
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۹:۲۷
177
24
سلام استاد
واقعاً نقدتون به جا و درست است. در سریال مذکور نه تنها خانم خوبه با همه ی سطح تحصیلات و خانواده و تجربه اش بلکه همه ی اطرافیانش هم اعم از مادر و دوست متدین و تحصیل کرده اش هم به این خانم کمک می کردند تا [b]تصمیم نابخردانه [/b] اش را اتخاذ کند و ازدواج با فردی که --- .دریغ از یک ذره عقلانیت!
سریال های امسال _ علاوه بر بی ارتباط بودنشان به ماه مبارک و موردی که به درستی در این یادداشت اشاره کردین _ [b]باز هم یک عده شخصیت حقیر و فاقد عزت نفس [/b] و حتی [b]نابخرد[/b] را نشان می داد.
[b]باز هم دیالوگ های نچسبِ شعارگونه ی گل درشتِ بی تاثیر![/b]

اِنشاءالله مسئولین صدا و سیما و سازندگان فیلم ها و سریال ها با نگاه دقیق تر و کارشناسانه تری نسبت به مسائل ،داستان ها و تاثیر آن ها در جامعه کارهای بهتر و فاخری را ارائه دهند که در شأن مخاطبین آن ها هم باشد.

22ساله؛کارشناس اقتصاد نظری؛ تهران
ریحانه فرحزاد
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۹:۴۹
1
0
سلام استاد
متن بسیار عالی. بودو نکات بسیار مهمی مطرح فرمودید.
ممنون ازتون که درست فکر کردن و هوشمند بودن را بهمون یاد دادید و دیگر اینکه ساده و بی توجه از کنار ممسائل رد شدن را نهی می کنید.
انشاءالله بتونیم شاگردهای خوبی برای شما باشیم...
در پناه حق
یا علی
۲۳ ساله.کارشناسی شیمی.تهران.۲۳مرداد۹۲
{صالح}
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۰:۱۳
136
0
سلام استاد!
اینکه فرمودید:«هیچ چی عشق اول نمیشه!» درسته یا همون باور غلطه؟
ممنون!
یا علی!
کاکتوس
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۱:۰۳
64
16
سلام حاج آقا

ممنون از مطلب ارزشمندتون
لینک مطلب در سایت عصر ایران:
[url]http://www.asriran.com/fa/news/290748/%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%AF%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86[/url]
وثوقي
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۱:۰۹
249
40
سلام استاد.
خسته نباشيد .
نقد بسيار عالي بود و رهنمودها هم بسيار آموزنده.
اين نوع مهرباني و فداكاري غير منطقي در سريال ها معمولا از جانب خانم هاي محجبه و متدين (يا به طور كلي افراد متدين) نشان داده مي شود .
وقتي خوب دقت مي كنم، اين انتظار در جامعه نيز وجود دارد :من بارها ديدم كه از افراد متدين خواسته مي شود(و انتظار مي رود) كه از حق به جا و منطقي خود ب