دوره جوان ترها

هفته گذشته [هفته دوم خداد ۹۰] ثبت نام دوره مربوط به مجردها تمام شد و امروز با کمک گروه اجرایی در زندگی بهتر پس از بررسی اجمالی در مورد دو گروه آقا پسرها و دختر خانم ها، کلیاتی را در مورد کلاس نهایی کردیم. ابتدا گزارش: 1. 307 نفر خانم و 47 نفر آقا ثبت نام کرده اند. 2. تعدادی از عزیزان از شهرستان های اطراف تهران ثبت نام کردند که اگر واقعا موجب مشقت آنها نباشد در خدمتشان خواهیم بود. 3. چون قرار بود دوره ویژه ی جوانان و مجردها باشد بنابراین، از پذیرش متاهلین و افرادی که تجربه طلاق دارند و بزرگترها، معذورم. 4. حتما کلاس دختر ها و پسرها مجزا خواهد بود. 5. هنوز در مورد محل برگزاری جلسات تصمیمم نهایی نشده. 6. برای عزیزانی که موفق به ثبت نام نشدند قرار شد فقط روز اول دوره برای ثبت نام مراجعه کنند.(تاریخ متعاقبا اعلام می شود) البته حتما مجرد و حتما در محدوده سنی مشخص؛ یعنی آقا پسرهای متولد سالهای 62 تا 70 و دخترخانم های متولد سالهای 65 تا 72 7. این دوره، مرحله ی قبل از "خانواده نوپا" نیست! و لزوما در آن به مباحث مرتبط با ازدواج نمی پردازدم. البته مسائل و نیازهای شرکت کنندگان مهمترین عامل انتخاب موضوع جلسات خواهد بود. 8. هرچند جمعیت از یک کارگاه 15 نفره بیشتر است اما روش سخنرانی صرف نخواهد بود و فعالیت شرکت کنندگان مهم است. 9. اهالی خانواده نوپا اما برای دوره دختران "گلستان" و برای پسرها "بوستان" را پیشنهاد دادند بیشتر به خاطر جناب سعدی، اما هنوز برای دوره اسم انتخاب نکردم.
ادامه مطلب
سه‌شنبه , ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۰۸
اخیرا سریالی از یکی از شبکه های سیما پخش شد که قصد نقد آن و سایر سریال ها را ندارم؛ به جز بی ارتباط بودن آنها با ماه مبارک رمضان که عرض کرده ام...

اخیرا سریالی از یکی از شبکه های سیما پخش شد که قصد نقد آن و سایر سریال ها را ندارم؛ به جز بی ارتباط بودن آنها با ماه مبارک رمضان که عرض کرده ام...

اما در دل داستان آن سریال، ماجرای "انتخاب همسرِ" یک دختر خانم جوان، نقد شد و خیلی جدی به مخاطب پیامی اخلاقی داده شد که «یک دختر خانم معتاد به شیشه، با خانواده ای گسیخته و نابسامان و پدری خلافکار» نباید با یک پسر خلافکار ازدواج کند؛ بگو خب

اما پیام دیگر سریال مذکور این بود که «یک خانم معلمِ متدین، فرهنگی و عاقل با خانواده ای خوب و بسامان و پدری با مرام و پهلوان و برادری غیرتی» هیچ اشکالی ندارد که با یک مرد خلافکار ازدواج کند! بگو خب

حالا باید پرسید جوان ها در موقعیت های مشابه، برای تصمیم گیری در قبال ازدواج با عشق شان! خودشان را جای کدام گزینه قرار می دهند؟ «دخترِ بد با خواستگار بد» یا «دختر خوب و خواستگار بد»؟

شاید به بهانه ی این سریال ذکر سه نکته مهم مرتبط به انتخاب همسر و ازدواج، ضروری به نظر می رسد:

۱. دخترم؛ پسرم؛

آیا یک دختر خوب و مومن و سربه راه ،باید ازدواج کند تا قربانی شود؟! زخم روی زخم بخورد و صبوری کند؟!

دخترم! تو ازدواج نمی کنی که قربانی شوی، زخم بخوری و منتظر زخمهای بعدی باشی،-اشاره به دیالوگ های خانم خوبه- نباید در مرحله انتخاب همسر و قبل از عقد! ترحم کنی، نباید تصمیمت این باشد که نقش پدر یا مادر را برای شوهر آینده ات ایفا کنی.

دخترم؛ پسرم؛

ازدواج؛ مددکاری نیست!

ازدواج؛ روان درمانی نیست!

ازدواج؛ ایفای نقش پدر و مادر برای خواستگار نیست!

ازدواج؛ ترحم کردن و اعانه دادن نیست!

ازدواج؛ هدفش آرامش است؛ آرامش دو نفر! نه فدا شدن و نابودی تو برای آرامش دیگری! 

ازدواج؛ راهی است به سوی کمال؛ کمال ایمان و اخلاق نه آغازی به سمت مشکلات و تباهی.

ازدواج و تشکیل خانواده و ایفای نقش والد برای فرزندانت به جا و مقدس است نه برای همسرت.

ازدواج و عشق ورزی و فداکاری برای همسرت و خانواده ات مقدس است و ستودنی -خدای مهربان روزی همه شما کند- بله این عشق و فداکاری مقدس است اما نه با نقشه قبلی او؛ با این زبان حال: با من ازدواج کن فدام شو.

۲. «انتخاب آگاهانه» و دور از هیجانات تنها راه درست و قابل اطمینان برای رسیدن به یک «ازدواج موفق و زندگی عاشقانه» است. 

اگر کسی به قصد رسیدن به ازدواج موفق و عاشقانه، از راه انتخاب آگاهانه و خردمندانه حرکت کند و خدای نکرده به هر علتی قبل یا بعد از ازدواج، متحمل رنجی شود، در پیشگاه خدا معذور و مغفور است ان شاءالله و الا هم کامش تلخ شده و هم باید به خدای متعال بابت تلخ کامی هایش پاسخ دهد. (این به یک توضیح کوتاه نیاز دارد: اگر کسی جوری ازدواج کند که از پیش برایش معلوم باشد و یا عقلاء به او تذکر دهند که این ازدواج و زناشویی، پر دردسر و دردسر آفرین است؛ بابت اعصاب خوردی ها و هر رنج و مشقتی که به خود و یا همسرش و دیگران تحمیل کند،  باید پاسخگوی خدا باشد. چرا که جسم و روح ما امانتی الهی است در دست ما و کسی حق ندارد به خودش ظلم کند و موجبات غم و غصه خودش را فراهم کند. البته آدمی مادامی که زنده است می تواند بابت ظلم ها و خطاهایش و تمام گناهانش از طریق توبه و استغفار با خدا در دنیا تسویه حساب کند. انّه هو الغفور الرحیم)

چقدر خوب است هر کسی، در مواقع خاص و حساس زندگی خود مثلا قبل از تصمیم های مهم؛ خلوتی کند و یا با یک مشاور خردمند، انتخابها و آرزوهایش را بررسی و تحلیل کند. خصوصا با توجه به "تاریخ تولید" آنها؛ شاید زمانی که آرزو کرده، یا تصمیم گرفته و یا انتخاب کرده، آن انتخاب؛ کودکانه و یا خشم گینانه و یا ناآگاهانه و ... خلاصه تحت تاثیر هیجان بوده، ولی خودش می تواند از سر شعور و آگاهی "تاریخ انقضاء" آن را تعیین کند چون بعضی از آرزوها، هدف ها و انتخابهای "تاریخ گذشته" حتما خطرشان از مصرف شیر و شکلات "تاریخ گذشته" بیشتر است!

۳. وقتی فرد بزرگ تر می شود حتی اگر تحصیلاتش را ادامه ندهد، تجربیاتش بیشتر میشود، موقعیت اجتماعی او و نظام پسندهایش نیز تغییر میکند و ... معمولا افراد بعد از دوران جوانی باید بتوانند عشق و نفرت را شناسایی و کنترل کنند و به این باور نادرست ادامه ندهند که «عشق اول» بهترین و کاملترین عشق است. «هیچ چی عشق اول نمیشه!»

اگر کسی پذیرفت که عشق اول اشتباه بوده، نباید خودش را سرزنش کند و نباید دوباره آن اشتباه را تکرار کند!

در چنین شرایطی نباید با عشق اول خاطره بازی کرد.

اساسا اگر ازدواجی غلط بوده و یک طرف یا دو طرف به هم ظلم کرده اند و کینه به دل گرفته اند؛ نباید «رفتار اسلامی و پسندیده ی عفو و گذشت» را، با تکرار آن اشتباه و خطا و «ازدواج مجدد» اشتباه گرفت. عفو کن ولی خطا را تکرار نکن! عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود.

اشتباهی که شاید در برخی داستان های مکتوب یا نمایش ها ستوده شود و تکرار مجدد یک اشتباه، به غلط «فداکاری» و ایثار جلوه داده می شود و به سادگی! تعقل، درایت و تجربه فرد عاقل در داستان، نادیده گرفته می شود و تحت تاثیر درام این غفلت معمولا به چشم نمی آید.

یاعلی

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۹۴
سرینا
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۲:۰۷
0
0
سلام
واقعا"حرف دل من را در مورد این سریال گفتید.
گاهی فکر می کنم سازندگان سریالها در کره مریخ زندگی کرده اند و اصلا"با جامعه و مشکلات واقعی آن آشنایی ندارند.
چیزی که ما و جوانان ما بدان نیازمندیم "بکارگیری عقل در انتخابهایمان و مشورت"است نه اینگونه بی منطق بودنها!!!!!
محی
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۵:۰۲
0
0
واقعا درست میگید . مرسی ی ی ی ی ی
محمدرضا6
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۵:۰۳
0
0
عالی بود.
maryam-k
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۵:۱۴
0
0
سلام استاد
تحلیلتون از این فیلم فوق العاده بود ومن رو به فکر فرو برد،به این فیلم از این موضع نگاه نکرده بودم،ممنونم به خاطر مطالبی که نوشتین.
23مرداد 92/کارمند/25ساله/تهران
Nazanin
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۵:۱۶
0
0
سلام
کاملا موافقم
یا حق
5قطره باران
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۶:۵۲
272
0
سلام
واقعیتش اینه که من قبل اینکه این متن رو بخونم،با خانواده ام دراین مورد به بحث نشسته بودم بعد پخش اون قسمت سریال..(البته نه دراین حد وسیع ومنطقی که شما فرمودین) اما سر موضوع توبه یکم به مشکل خوردم در جواب دادن..(اونا مخالف من نبودن آآآ)
واقعا نقش آدمی که توبه میکنه،چیه؟؟
میدونم فرمودین که ببخشید اما خطا رو تکرار نکنید..
اما مگه خدا بعد ببخشش به بنده اش فرصت دوباره نمیده؟؟مگه اعتماد نمیکنه؟؟
اگه ما خودمون خطاکاره باشیم،ته دلمون بعد توبه امید مورد اعتماد قرارگرفتن نداریم مگه؟؟
کسی که بخواد درست بشه میاااز داره به اعتماد،این اعتماد نکردن نمیتونه مسبب خیلی از مسائل وضربه ها در شخصیت اون فرد بشه؟؟
(سوالم ماورای این سریاله،نه خصوصا این مورد بااین خلافها،کلی میپرسم)
میدونم بحث ازدواج،خیلی مهمه و ریسک ناپذیره اما حس میکنم باید یه خط قرمزی هم تواین زمینه باشه،نه انقدر قاطعانه!
ممنون از راهنمایی های همیشگیتون
یاعلی
فاطمه سادات1366
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۷:۲۴
16
0
سلام استادگرامی .
واقعانوشته ی فوق راهرکسی اجراکندزندگی موفقی خواهذاشت ،گنجهای بسیارگرانبهایی درسخنان دلنشین شما نهفته است
ان شآلله بتوانم شاگردخوبی برای شما باشم.

25 ساله ازتهران.چهارشنبه 23مرداد
هدی طاهری
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۷:۳۳
200
16
سلام استاد بزرگوار
ممنون از نگاه دقیق و موشکافانه تان
این سریال سرشار از ایراد بود اما از این منظر نگاه نکرده بودیم
سید علی
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۸:۰۹
0
0
سلام استاد، منم وقتی سریال میدیدم بخاطر این تصمیم و این نظریه در فیلم رنج میبردم خوشحالم که متنتون خوندم وبیشتر به زوایای اون پی بردم
ستوده.133
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۸:۲۵
73
48
سلام
چه تحلیل جالب و هوشمندانه‎ای

معمولا توی این نوع نمایشها و داستانها... نسخه‎ی "مددکاری، ترحم، فدا شدن، زخم خوردن، منتظر زخم‎های بعدی شدن و..." برای خانم‎ها نوشته میشه!
و معمولا جامعه هم برای خانمها این رفتار "قربانی شدن" را می‎پسنده و به اون امتیاز میده اما از آقایان انتظار انتخاب دقیق و خردمندانه داره!
karim nejad-azar
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۹:۰۸
65
0
با سلام
استاد ارجمندم ،دقت نطر وتحلیل تان راجع به این موضوع بسیار عالی بود
یکی از عواملی که در بقا و دوام زندگی مشترک موثر است و باعث استحکام زندگی زناشویی می گردد،پذیرش تام وتمام همسر است ،به معنای پذیرش فرد با تمام خصوصیات و تجارب گذشته اش.
هر انسانی ریشه در تجارب گذشته دارد،آیا می توان نیمی از هویت او را نادیده گرفت و یا اصلا نپذیرفت؟
از منظر روانشناسی ،نپذیرفتن تمام ابعاد وجودی فرد موجب می گردد که یکی از طرفین و در نهایت هر دوی آنها احساس عدم امنیت عاطفی و روانی نمایند.

23/مرداد/92؛کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی
مهر 65
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۹:۱۹
65
48
سلام
ای کاش همه مسئولین زیربط هم مثل شما به دقت به مفهوم هایی که آگاهانه یا نا آگاهانه توسط برنامه ها داده می شود توجه کنند.
و از ترویج آنها جلوگیری شود.
کارشناسی گرافیک.26 ساله
Razzie Sani
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۹:۲۷
177
24
سلام استاد
واقعاً نقدتون به جا و درست است. در سریال مذکور نه تنها خانم خوبه با همه ی سطح تحصیلات و خانواده و تجربه اش بلکه همه ی اطرافیانش هم اعم از مادر و دوست متدین و تحصیل کرده اش هم به این خانم کمک می کردند تا [b]تصمیم نابخردانه [/b] اش را اتخاذ کند و ازدواج با فردی که --- .دریغ از یک ذره عقلانیت!
سریال های امسال _ علاوه بر بی ارتباط بودنشان به ماه مبارک و موردی که به درستی در این یادداشت اشاره کردین _ [b]باز هم یک عده شخصیت حقیر و فاقد عزت نفس [/b] و حتی [b]نابخرد[/b] را نشان می داد.
[b]باز هم دیالوگ های نچسبِ شعارگونه ی گل درشتِ بی تاثیر![/b]

اِنشاءالله مسئولین صدا و سیما و سازندگان فیلم ها و سریال ها با نگاه دقیق تر و کارشناسانه تری نسبت به مسائل ،داستان ها و تاثیر آن ها در جامعه کارهای بهتر و فاخری را ارائه دهند که در شأن مخاطبین آن ها هم باشد.

22ساله؛کارشناس اقتصاد نظری؛ تهران
ریحانه فرحزاد
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۹:۴۹
1
0
سلام استاد
متن بسیار عالی. بودو نکات بسیار مهمی مطرح فرمودید.
ممنون ازتون که درست فکر کردن و هوشمند بودن را بهمون یاد دادید و دیگر اینکه ساده و بی توجه از کنار ممسائل رد شدن را نهی می کنید.
انشاءالله بتونیم شاگردهای خوبی برای شما باشیم...
در پناه حق
یا علی
۲۳ ساله.کارشناسی شیمی.تهران.۲۳مرداد۹۲
{صالح}
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۰:۱۳
136
0
سلام استاد!
اینکه فرمودید:«هیچ چی عشق اول نمیشه!» درسته یا همون باور غلطه؟
ممنون!
یا علی!
کاکتوس
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۱:۰۳
64
16
سلام حاج آقا

ممنون از مطلب ارزشمندتون
لینک مطلب در سایت عصر ایران:
[url]http://www.asriran.com/fa/news/290748/%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%AF%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86[/url]
وثوقي
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۱:۰۹
249
40
سلام استاد.
خسته نباشيد .
نقد بسيار عالي بود و رهنمودها هم بسيار آموزنده.
اين نوع مهرباني و فداكاري غير منطقي در سريال ها معمولا از جانب خانم هاي محجبه و متدين (يا به طور كلي افراد متدين) نشان داده مي شود .
وقتي خوب دقت مي كنم، اين انتظار در جامعه نيز وجود دارد :من بارها ديدم كه از افراد متدين خواسته مي شود(و انتظار مي رود) كه از حق به جا و منطقي خود به خاطر اين كه اعتقاد به خدا و پيغمبر دارند و نماز مي خوانند و ... بگذرند و ظلم را [u]تحمل كنند[/u]واعتراضي نكنند.
Setareh.M
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۱:۳۵
40
0
[b]سلام حاج آقا، ممنون.
یا علی [/b]
ایمان زارع
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۴:۳۳
72
8
سلام حاج آقا،خداقوت
ممنون که با دلسوزی تمام نکته های ریز و درشت را یادآوری می کنید.
سعی میکنم تا مطالبی که فرمودید را صحیح درک کنم و برای اینکه بتوانم آنها را در زندگی ام جاری کنم تلاش مستمر داشته باشم.
امیدوارم بتوانم اطرافیانم را کمک کنم تا خدای ناکرده گرفتار اشتباهاتی که فرمودید نشوند.
خداخیرتون بده
23 مرداد 92 - کارشناسی مدیریت بازرگانی - 24 ساله - تهران
ف.طلائی
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۵:۵۹
121
0
جالبه ، یادم نمیاد که تو سریالی دیده باشم شخصیت داستان با بی توجهی به عشق پنداری و افسانه ساختن از اتفاقات ، عاقلانه تصمیم بگیره و الگوی مناسبی ارائه کنه.
تصور می کنم اگه این کار رو بکنه ، همه میگن : چه سنگدل..!!!
به نظر می رسه ذائقه مون تاثیر گرفته . فیلم ها بیشتر القا می کنند : " احساساتی باشید،کی به عقل اهمیت میده ، عشق یعنی اینی که ما نشون میدیم " !!!
MARZEH
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۶:۰۴
49
48
سلام استاد
به نظرم به نکته بسیار با اهمیتی اشاره فرمودید که معمولا هدف و آرزو ها در نوجوانی یا نهایتا در اوایل جوانی (یعنی اوج هیجانات و احساسات) طراحی می شود و چه خوب (شاید ضروری ) است هر چند وقت یک بار دوباره اهداف و آرزوهای خود را بررسی کنیم (گاهی بهتر است با همراهی یک مشاور خردمند باشد )
نه مانند این سریال که آرزو را یک مرجع غیر قابل تغییر و ملاک عمل یک فرد به ظاهر عاقل و ... می داند
حال چرا صدا و سیما این قدر بی توجه به تاثیر این گونه مسائل بدون استفاده از کارشناسان و خردمندانی چون شما اقدام به سریال سازی می کند جای تامل دارد!؟

باتشکر
24 ساله - دانشجوی ارشد روانشناسی –23 مرداد ۱۳۹۲ – تهران
سرافراز مهر
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۸:۱۹
0
0
سلام
عده زیادی در این مملکت هستند که از بسیاری جهات به واقع صدا و سیما را حجت تام و تمامی، برای تصمیم ها و حتی شکل دهی زندگی خود می دانند. مثل بسیاری از مواقع، نمی دانیم از این موضوع باید خوشحال بود و یا ناراحت. اما آنچه مهم است تاثرگذاری این رسانه بر زندگی کثیری از افراد است. این حجیت در برخی موارد تا جایی می رسد که بسیاری از خانواده ها به جای نقد نوع برنامه، تفکر سالم و منطبق بر عرف و شریعت خود را زیر سوال می برند؛ که اگر فلان برنامه، یا فلان فیلم این گونه می گوید، آن هم در صدا و سیما، لابد من هستم که اشتباه فکر می کنم
مثل همیشه، از شما بابت دید ریزبینانه تان و دقتی که در محتوای این سریال داشته اید ممنونیم، چرا که برخی از ما تا آخرین قسمت این سریال آرزوی وصال یک عاشقانه (بی تدبر و تفکر) را می کشیدیم و حاصل شد؛ اما دریغ...
زهراناز
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۲۰:۳۵
128
0
سلام،ممنون از اینکه آگاهی میدید بانظر شما موفقم و یه نکته دیگه اینکه به نظرم همیشه تو این سریالها یا بیشتر اوقات تو زندگی واقعی این خانمها هستن که به خاطر احساساتشون فدا میشن.
ما و شما
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۲۰:۳۸
256
40
احسنت
روزبهی
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۲۰:۵۱
360
16
سلام استاد خسته نباشید از نوشته هاتون ممنون واقعاً تأثیرگذار بود چون من واقعاً تصور می کردم کار اون خانم به ظاهر متدین! واقعاً درست بود چون نه به خاطر خلافکار بودن فرد بلکه به خاطر بخششی که داشت از نظرم قابل تحسین بود. اما در مورد خلافکار بودن یا گنهکار بودن، اگر مطمئن باشیم که دیگر مثل بازیگر سریال توبه کرده باشد، باز هم از نظر شما انتخاب اشتباهی است؟ و یا هرکسی با این سابقه بد باید حتماً بعد از توبه هم امیدی به تشکیل خانواده ای سالم و دینی را نداشته باشد؟
* ghazal *
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۲۲:۲۵
496
0
سلام. بسیار دقیق و تامل برانگیز، ممنون بابت دلسوزی های پدرانه تون.
چقدر خوب گفتین: (بعضی از آرزوها، هدف ها و انتخابهای "تاریخ گذشته" حتما خطرشان از مصرف شیر و شکلات "تاریخ گذشته" بیشتر است!)
لیسانس طراحی صنعتی . شرق تهران. 24 مرداد
ashkboos67
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۰۴:۴۷
0
0
بسیار عالی و بی غرض نقد کردید سپاسگزارم با این دید فیلم رو ندیده بودم.
زینب کائدی از تهران
ZahraJafari
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۰۵:۱۳
16
0
سلام حاج آقا مرادی
واقعا خوشحالم از این که تو دوره ای که خود صداو سیما داره هی تعریف و تقدیر می کنه از برنامه هاش و رضایت بالای مردم از این سریال های مثلا مناسبتی رو نشون می ده ، یک چهره مذهبی این قدر قشنگ موضوع انتخاب همسر رو از این فیلم توضیح می ده البته به نوع صحیح!!!
[b]باز [/b]هم نشون دادین که متدین منفعل نیستید
واقعا اجرتون با [b]خدا [/b]
رزیدنت پزشکی|26ساله|24مرداد92
محبوبه سادات
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۰۶:۰۶
8
0
سلام استاد عزیز...
خدا خیر دنیا و آخرت رو نصیبتون کنه که کلامتون و وجودتون مایه ی آرامشه..

خوشحالم و خدا رو شکر می کنم که حرفها و فکرهایی که هرازگاهی از ذهنم میگذره با دیدگاه های همچون شمایی مطابقت داره و ممنونم برای این پست که نگاه ریز و دقیق شما رو نشون میده و اینکه در هر چیزی درسی پنهان شده که باید اون رو فهمید..
تجربه و یاد گرفتن صرفا با پول خرج کردن نیست همین که از امثال شما یاد بگیریم که به اطرافمون با دقت نگاه کنیم و بفهمیم، دنیای تجربه ست...
فیلم ها فقط فیلم نیستند واقعیت زندگی هر کدوم از ماهاست که باید دید و یاد گرفت و انتخاب کرد...

[b]در پناه حق
علی یارتون ...[/b]
Am1r
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۰۶:۳۶
8
8
سلام استاد

مطلب بسیار عالی بود امیدوارم نگاه تیزبین شما همه گیر شود تا مسئولین احساس تعهد سنگین کنند

کارشناس نرم افزار/24 ساله/غرب تهران
ay_da
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۰۷:۴۰
144
248
سلام، امیدوارم که حالتون خوب باشه؛
حاج آقا به مطلب بسیار خوبی اشاره کردین، اما سریال هام بر گرفته از اتفاقاتی ست که در جامعه مون جریان داره! هر روزه موارد مشابه حتی بدتر رو مشاهده می کنیم، ولی خوب بالاخره باید از یه جایی شروع کرد و به نظر من سینما و تلویزیون بهترین جا برای شروع هستش مخصوصا که قشر نوجوان جامعه الگو برداری می کنن...
و خواهشم اینه که مطالب بیشتری راجع به مسایل روز و مسایل اجتماعی منتشر کنید.
با تشکر، یا علی
رضا س
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۰۷:۵۳
144
0
سلام
جناب آقای مردای نظراتتون خیلی خوب بود. و واقعا جا داشت که این مطالب بیان شود.
و همین طور بند دوم ( داخل پرانتز) اشاره خوبی بود....
به این نکته هم البته به نظر من باید اشاره شود که در این برنامه تا حدودی قبح مسئله ای مانند شیشه شکسته شد.
این گونه نشان داده شد که دختران عزیز اگر شمام شیشه مصرف کنید فقط با چند شب کلینیک خوابیدن و چند تنبیه کوچک از طرف خانواده همه چیز تمام می شود.
آیا همین شیشه نیست که بسیاری از جوانان با استعداد ما را کاملا به تباهی کشانده است.......
رضا س کارشناسی ارشد برق- دانشگاه تهران.
تبریزی
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۰۸:۱۱
0
0
سلام
امیدوارم که دوستانی که تو شرایط ازدواج قرار میگیرند گوش شنوا داشته باشن برای شنیدن خودشون رو به کوچه ...چپ نزنن.
Dilara
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۰۸:۲۶
312
8
این سریال خیلی نقص داشت
به نظرم سریال ها باید جنبه ی آموزشی داشته باشند تا اگر کسی در شرایط مشابهه قرار گرفت حداقل یک راه حل از تلوزیون یاد گرفته باشه
میدونیم توی جامعه ی ما دخترهایی مثل رها کم نیستن
حالا همه ی این دخترها باید فراموشی بگیرن تا درست زندگی کنن؟
اگه یه همچین دختر سرسختی که حرمت سرش نمیشه و خیلی لجبازه فراموشی نگیره، چه طوری و از چه راهی باید اصلاح بشه؟
زهرا فرحزادی
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۰۹:۰۳
216
0
سلام استاد
دقیق بودن و نگاه هوشمندانه شما راجع به موضوعات مختلف تحسین برانگیز است
بعضی از یاداشت ها و پیامها را مطالعه کردم راهنمایی های دینی و روانشناسی شما بسیار تاثیر گذار و ملموس است مهربانی و احساس مسئولیت شما نسبت به همه مردم بخصوص جوانها این تاثیر گذاری را بیشتر می کند.
من خیلی خوشحالم که عضو کلاس مجردها هستم و در کلاس خیلی از سوالهایی که در ذهنم قبلا پیش اومده و شاید جوابی که مرا راضی کند پیدا نکرده بودم خود به خود پاسخ داده میشود
ممنون از انرژی که میگذارید
29 ساله.دکتری روانشناسی و مشاوره.تهران.24 مرداد
alaee
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۱۰:۰۶
320
0
باسلام

نکات دقیقی مطرح شد .
معمولا بعضی از ما (دختر و پسران مجرد )،قبل ازدواج احساسی و فداکارانه تصمیم می گیریم و بعد از ازدواج از فداکاری و گذشت خبری نیست و می خواهیم اوضاع کاملا مطابق خواسته ما باشه .

از تذکراتتون ممنون
تهران کارشناسی 13920524
مستانه 7755
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۱۰:۱۷
32
0
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی/
بسیار سپاسگزارم از این یادداشت به موقع و زیباتون. برای من هم جای تعجب داشت یک مدیر تحصیل کرده و عاقل با ویژگی هایی که شما به خوبی اشاره کردین چرا باید انتخابی به این شکل داشته باشد و چطور می تواند راهگشای دانش آموزان مدرسه خود باشد؟ من هم نسبت به این سریال انتقاد داشتم و به تلویزیون هم اعلام کردم. ان شالله در آینده شاهد این مفاهیم پنهان در سریالها نباشیم و دقت بیشتری در ساخت و پرداخت سریالهای صورت بگیرد.
28 ساله- کارشناس کتابداری- تهران- 92/05/24
Marjan67
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۱۱:۱۳
0
0
سلام
نکاتی که اشاره فرمودید جالب بود ومهم.ممنون
موقع دیدن سریال به این فکرکردم که چطور این خانم مومن ودیندار موقع ازدواج مجدد با اقای خلافکار اصلا به این نکته توجه نکرد که این اقا این همه پول وثروت رو ازکجا اورده البته کتمان هم نمیکرد که پول رو از راه حرام بدست اورده!
فقط به یادعلاقه قدیمیش افتاد وبدون هیچ منطقی باهاش ازدواج کرد
علی چاووشی
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۱۲:۰۷
96
0
باسلام و تشکر بابت مطالب آموزنده و دلسوزانه و مفیدتان
چند نکته از یادداشتتان که برای من بسیار خوشایند بوده است:
1.هدف ازدواج آرامش برای هر دو نفر است,نه قربانی شدن یکی برای دیگری/ و ازدواج راهیست به سوی کمال ایمان و کمال اخلاق.
2.نباید رفتار اسلامی و پسندیده ی عفو و گذشت را با تکرار یک خطا(که قبلا مرتکب شدیم) اشتباه گرفت.
3.در بعضی رساثه ها تکرار یک اشتباه به غلط فداکاری جلوه داده میشود وعقل و درایت تعطیل!

انشاالله موفق و موید باشید.
یاعلی(ع)مدد
تهران/29ساله/کارشناس پرستاری/کلاس مجردها24//5/92
en86
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۱۳:۳۴
584
160
واقعا نقد جالبی بود در مورد سریال مادرانه...
ممنونم از زحماتتون
fanous
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۱۴:۳۹
88
0
سلام
البته حرف شما درسته ولی خب این سریال و کلا این سبک سریال که توش خانواده محور اصلیست نه شخص خاص به تعمیق یه سری باورها هم کمک میکنه مثلا همین که یه پخش کننده مخدر براش عاق والدین موضوعیت داره